Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αξιοπιστία GPS Spectra precision


lzs

Recommended Posts

Σε πολλά...

Αν ψάξεις θα δεις δυνατότητες που έχει το ένα και όχι το άλλο.

Υπάρχουν RTK που δουλεύεουν μόνο ως τέτοια.

Υπάρχουν RTK που δουλεύουν και ως base-rover για post processing αλλά όχι ταυτόχρονα

Υπάρχουν RTK που δουλεύουν και ως base-rover για post processing ταυτόχρονα

Άλλα μπορεί να μην έχουν GSM modems και άλλα να έχουν

Άλλα είναι ασύρματα με bluetooth και άλλα όχι

Κάποια έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής κλπ...

Άλλα είναι L1/L2 και άλλα L1/L2,glonass,galileo ready,L2c και L5 ready.

Άλλα έχουν 24 κανάλια και άλλα 72.

Είναι πολλές οι παράμετροι.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα όμως σε κανενα λόγο που θα σε κάνει να προτιμήσεις το promark, η μάλλον γενικά ενα gps των 30000 ευρώ. Ακόμη κι αν έχει glonass,galileo ready,L2c και L5 τι διαφορά μπορείς να δεις νομίζεις? Η έστω διαφορά που να διακιολογει το διπλάσιο κόστος. Με δορυφόρους gps μόνο σε l1/l2 μετράς με ακρίβεια 1-2 cm σε rtk. Με όλα τα άλλα ποσο καλύτερα θα μετράς??? απο 0,5 έως 1.5 cm? Σιγά την διαφορά.. Μετά από χρήση 6 μηνών το μόνο παραπανίσιο προσόν που διαπίστωσα ότι αξιζει ειναι ta glonass. ΜΕ αυτά μετράς και μέσα σε οικισμούς....Οπότε η προταση μου ειναι σχετικά φθηνό gps με δυνατότητα αναβάθμισης. Κι αν έχεις τόση δουλειά ώστε να κάνεις απόσβεση σε λογικό χρονικό διάστημα το πούλάς και βάζεις και την τωρινή διαφορά τιμής και παίρνεις ένα καλύτερο σύστημα με ότι πραγματικά σου χρειάζεται (λόγω εμπειρίας πια)και όχι αυτά που θελέι να σου πουλήσει ο αντιπρόσωπος. Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό κατά την γνώμη επίσης, η συνεργασία πλέον με το ΗΕPOS που έρχεται οσονούπω.

Όσοι στραφούν σε L1/L2 RTK αν το έχουν υπόψη και γνώμη μου ας μην βιαστούν. Μέχρι τέλος του έτους μάλλον θα ξεκαθαρίσει το πράμα.

Αν κάποιος βιάζεται, θα πρότεινα λύση που δεν υπάρχει διαχωρισμός base/rover των δεκτών αλλά λύση που κάθε δέκτης μπορεί να χρησιμοποιηθεί είτε ως base είτε ως rover.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ένα GPS L1,L2,RTK δεν έχει καμία σχέση με ένα GPS L1,L2. Μόνο και μόνο το γεγονός ότι όταν το σύστημα GPS έχει δυνατότητα RTK μπορείς να γνωρίζεις αλλά και να καθορίζεις την ακρίβεια με την οποία θα αποτυπωθεί ενα σημείο είναι τεράστιο πράγμα. Με το L1,L2 δεν το έχεις αυτό. Στο L1,L2 την ακρίβεια με την οποία αποτυπώθηκε το κάθε σημείο τη γνωρίζεις μετά από επίλυση με κατάλληλο πρόγραμμα.

Αν κάποιος σκέφτεται να επενδύσει σε ένα σύστημα GPS L1,L2 η δυνατότητα RTK είναι η πιο χρήσιμη δυνατότητα του συστήματος. Μετά, οι δορυφόροι GLONASS, μετά η ύπαρξη GSM modem για να παίρνεις τις διορθώσεις σε πραγματικό χρόνο και μετά όλα τα άλλα.

Το φθηνό GPS με δυνατότητα αναβάθμισης αν πας να το αναβαθμίσεις στη συνέχεια και πιο ακριβά θα σου βγει αλλά και θα είσαι αναγκασμένος να κουβαλάς στην πλάτη σου σακίδιο με modem και παρελκόμενα, οπότε θα επιβαρύνεσαι και με μεγαλύτερο βάρος.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε lzs, η λύση το να πάρεις ενα gps L1, να βάζεις 2 στάσεις με στατική μέθοδο και μετά να στήνεις γεωδαιτικό σταθμό, είναι αρκετά καλή. Το ίδιο εφαρμόζω και γω. Είμαι σε επαρχιακή πόλη και οι αποστάσεις καθώς είναι μικρές , δεν χάνεις παρα πολύ χρόνο για στησιμο στο πεδίο - επεξεργασία στο γραφείο και ξανα στήσιμο στο πεδίο. Και πιστεύω οτι αξίζει τον όλο κόπο αυτό αν δεις ποσα πρέπει να δόσεις για ενα δυπλόσυχνο . Τσέκαρε και το stratus της sokkia που έχω εγω. ειμαι πολύ ικανοποιημένος.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος από το Stratus.

Δουλεύω και κινηματική σε ανοιχτά πεδία εκτός σχεδίου χωρίς πρόβλημα.

Τώρα μάλιστα το έχουν και σε προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

iliastop. Μια ερώτηση.

Δεν έχω δουλέψει καθόλου κινηματική μέθοδο. Τι ακρίβειες πιάνεις? και σε τι απόσταση έχεις τον rover απο τον base?Χρόνους σε κάθε σημείο? Έχεις τσεκάρει τα απότελέσματα σου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μία ερώτηση αλλά τέσσερις! :lol: :lol: :lol:

Λοιπόν συνάδελφε,

θεωρητικά η απόσταση base και rover μπορεί να φτάσει και τα είκοσι χλμ.

Αρκεί ο χρόνος για το πρώτο σημείο που είναι στατικό να είναι ανάλογος της απόστασης. (Για τον κατάλληλο χρόνο δες το manual)

Εγώ έχω φτάσει σε 16km με χρόνο για το πρώτο σημείο 45 min. και η ακρίβεια μου ήταν για την κινηματική περίπου στα 4 cm max. Αρκετά καλή για εκτός σχεδίου περιοχή.(Πιστέυω!)Βεβαίως έπαιζα στα δύο cm αλλά το peak μου ήταν 4 cm.

Σε κάθε σημείο αφήνω το Gps για δέκα sec με δέκα περιόδους. Οι πολλές περιόδοι καταλαμβάνουν παραπάνω μνήμη αλλά έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Έχω τσεκάρει τα αποτελέσματα μου μετρώντας ένα αγροτεμάχιο και με τα δύο όργανα . Απόλυτα ικανοποιημένος.

Βεβαίως όταν δεν έχεις καλή ορατότητα στον ουρανό έχεις float λύσεις κτλ. Εκεί θα χρησιμοποιήσω σταθμό.

Αυτά ελπίζω να βοήθησα. Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.