Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Αντιμετώπιση ενδεχόμενης χρησικτησίας.


horche81

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με ένα οικόπεδο για το οποίο έχω άδεια οικοδομής από την πολεοδομία στο όνομα της μητέρας μου. (Η οποία οικοδομή δεν έγινε ποτέ τελικά λόγω θεμάτων υγείας.) Και συμβόλαιο παλιό πριν το 70, το οποίο γράφει στο περίπου χωρίς οδούς και δεν καταλαβαίνει κάποιος το ακριβές σημείο. Τώρα στο πιθανό σημείο υπάρχει ένα οικόπεδο περιφραγμένο! Έχει γίνει χρησικτησία;:confused: προλαβαίνω να κάνω κάτι, πως να αποδείξω την ιδιοκτησία αν μου ανήκει.(Όλα αυτά συμβαίνουν στον νομό Αττικής, περιοχή Αργυρούπολης.)

 

Ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

...

Έχει γίνει χρησικτησία;:confused: προλαβαίνω να κάνω κάτι, πως να αποδείξω την ιδιοκτησία αν μου ανήκει.

...

 

Εσύ προσωπικά πια γνωρίζεις την επακριβή θέση του οικόπεδου σου?

 

Στις φορολογικές δηλώσεις σου (εσύ ή η μητέρα σου) το δηλώνατε όλα αυτά τα χρόνια?

 

Έχετε πληρώσει ποτέ τα τελευταία χρόνια κάτι που να αφορά το οικόπεδο αυτό? Από κοινόχρηστα τέλη για Δήμο ή οτιδήποτε? Έστω 1 ευρώ.

 

Σημαντικό η οικοδομική άδεια τι ημερομηνία έχει? Τελευταία 10 χρόνια? 20? Ή περισσότερα?

Η οικοδομική άδεια έχει και τοπογραφικό το οποίο 99,9% θα έχει και ονομασίες δρόμων και Ο.Τ.

Αυτά τα είδες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα αγαπητέ,

 

Εγώ γνωρίζω ακριβώς το σημείο ενός περιφραγμένου χώρου με χαμηλή μάντα που χρησιμοποιείται για πάρκινγκ και είναι σχεδόν ιδίων διαστάσεων με το οικόπεδο που έχω την άδεια οικοδομής και είναι ακριβώς στην γωνία των δρόμων που λέει η άδεια οικοδομής. (η οποία μου είπαν ότι δεν σημαίνει και κάτι, αυτό που μετράει είναι ο τίτλος-συμβόλαιο.)

 

Όλα αυτά τα χρόνια το συγκεκριμένο οικόπεδο δεν φαίνεται πουθενά δεν δηλωνόταν ήταν ξεχασμένο και τώρα ασχολούμαστε, ούτε σε φορολογικές δηλώσεις. Το μόνο που έχουμε είναι το συμβόλαιο της περιοχής γενικά πριν γίνουν δρόμοι και αυτή την άδεια οικοδομής ενός σπιτιού που δεν έγινε ποτέ.

 

Σύμφωνα με όλα αυτά δεν έχουμε πληρώσει στον δήμο τίποτα όλο αυτόν τον καιρό.(Προσπάθησα να μάθω από το κτηματολόγιο τα στοιχεία του μήπως είναι κάποιος που το δηλώνει και απαγορεύεται η παροχή στοιχείων για προσωπικά δεδομένα οπότε ούτε έτσι μπόρεσα να βγάλω μια άκρη.)

 

Η άδεια οικοδομής είναι από το 71 20ετία και..

 

Η οικοδομική άδεια έχει τους δρόμους απλά με αυτό και μόνο δεν μπορώ να δείξω κάποια κυριότητα αν δεν βρω τρόπο να προσδιορίσω αυτή την θέση που λέει η άδεια να φαίνεται και στο συμβόλαιο.. πώς μπορώ να το κάνω αυτό.

 

Ευχαριστώ πολύ,

Link to comment
Share on other sites

1on

Πας σήμερα (όχι αύριο) σε δικηγόρο.

Οι χρησικτησίες έχουν δυο χρονικά όρια, το 10 χρόνια και το 20. Δεν πρέπει να χάσεις ούτε λεπτό αφού έχεις οικοδομική άδεια του.

Να σου υπόδειξη ο δικηγόρος τρόπους δήλωσης της παρουσίας σου ως ιδιοκτήτη.

 

2ον πας σε μηχανικό με τα σχέδια της οικοδομικής άδεια. Ο μηχανικός με το τοπογραφικό της οικοδομικής άδειας θα μπορέσει με βεβαιότητα να σου υποδείξει ότι το οικόπεδο σου είναι αυτό.

 

Το θέμα να είναι αρκετά σοβαρό (θα χάσεις το οικόπεδό σου) για να περιμένεις να το λύσεις μόνο με ερωτήσεις και απαντήσεις σε ένα φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, επίτεψε μου να κάνω μια διόρθωση.

:)

Μπορεί να έχει τόσο δίκιο όσο και άδικο σίγουρα είναι θέμα νομικού όσο και ελέγχου τίτλων μπορεί να πηγαίνε να το φάει κάποτε αυτό. Νομίζω ένας νομικός θα λύσει τους τίτλους και το θέμα θα λυθεί :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Kαλημέρα,

σε  ενα διαμερισμα εχω την ψιλη κυριοτητα και ο επικαρπωτης εχει παραχωρησει τη χρηση σε τριτο προσωπο(οχι ενοικιο)

Υπαρχει περιπτωση το τριτο αυτο προσωπο να επικαλεστει χρησικτησια?

Link to comment
Share on other sites

αν και ο πλέον κατάλληλος να μας απαντήσει σε αυτό είναι ο νομικός μας, άλλα πιστεύω πως δεν μπορεί να επικαλεστεί χρησικτησία. Θεωρώ δεδομένο, ότι υπάρχει υπεύθυνη δήλωση από επικαρπωτή για δωρεάν παραχώρηση κατοικίας και η κατάσταση αυτή αποτυπώνεται στα φορολογικά έντυπα. Αν δεν κάνω λάθος η δωρεάν παραχώρηση υπόκειται σε τεκμήριο διαβίωσης και βαραίνει αυτόν που το χρησιμοποιεί. 

Link to comment
Share on other sites

Καλού κακού ρώτα κι έναν δικηγόρο διότι έχουν κι αυτοί πολλά μα πολλά ψιλά γράμματα…

Αλλά αν το δηλώνεις στο Ε9 σου κανονικά και να κάνει προσπάθεια χρησικτησίας θα χάσει.

Για τα χωράφια επικαλούνται ότι έβοσκαν τα γιδια τους και  κότες σε διαμέρισμα τι θα πει?

 

Φρόντισε να κάνεις ανά 5 χρόνια και κάποια δημόσια κίνηση σου για αυτό.

 

Φυσικά το πιο ορθό είναι να συστήσεις στον επικαρπωτή να του κάνει ένα συμφωνητικό μίσθωσης έστω για 1ευρω και το καταθέτεις εφορία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα πει οτι μαγειρευα και κοιμομουνα ξερω γω....πληρωνω ΕΤΑΚ,ΦΑΠ και τα συναφη...και το δηλωνω στο Ε9...

ο επικαρπωτης ειναι τυπος με τα λογια,οχι με χαρτια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.