Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κοινόχρηστος χώρος σε ημιόροφο


Recommended Posts

Έχω μια περίπτωση που ο εργολάβος όταν σήκωσε την οικοδομή άφησε ένα γραφειάκι , παράνομο , στον ημιόροφο. Δε φαίνεταιι πουθενά στα σχέδια και ουσιαστικά ανήκει στον κοινόχρηστο χώρο της οικοδομής. Τακτοποιείται ως αυθαιρετο; και το πρόστιμο θα βγεί σε όλη την πολυκατοικία;

Link to comment
Share on other sites

Ποιός θα τους πει κάτι γιά τον τοίχο που το χωρίζει από το υπόλοιπο πλατύσκαλο ?

 

Αυτά γίνονται συνήθως πάνω από τον χώρο της εισόδου , οπότε αν δεν χρησιμοποιούνται είναι σαν χώρος πάνω από ψευδοροφή .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δε ξέρω πως το κατάφερε. Είναι ένας χώρος περίπου 30τμ πάνω από την είσοδο της πολυκατοικίας, στον οποίο έχει πρόσβαση από μια πόρτα στον ημιόροφο.

Απλά νομίζω πρέπει να τακτοποιηθεί, γιατί αλλιώς πως θα μπεί δήλωση μηχανικού πως δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες στο ακίνητο (όταν π.χ. θέλει κάποιος να πουλήσει ενα διαμέρισμα), όταν το κάθε διαμέρισμα έχει χιλιοστά επί των κοινοχρήστων χώρων και ο κοινόχρηστος χώρος έχει αυθαίρετο;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ συνηθισμένο σε παλιά κτίρια .

Ιδιαίτερα σε κτίρια γραφείων και υπουργείων χρησιμοποιείται σαν κυλικείο .

 

Αυτό δεν θα μεταβιβαστεί ποτέ γιατί απλά στην σύσταση δεν υπάρχει .

Ετσι τι να το κάνουν το πιστοποιητικό ?

 

Υπάρχει μιά δυνατότητα νομιμοποίησης και μετά να νοικιαστεί σε κάποιον σαν κοινόχρηστη ιδιοκτησία και το ενοίκιο να πηγαίνει στα κοινόχρηστα .

 

Κάτι ανάλογο γίνεται με την αίθουσα κοινωνικών εκδηλώσεων σε κάποια κτίρια .

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω πως το κατάφερε. Είναι ένας χώρος περίπου 30τμ πάνω από την είσοδο της πολυκατοικίας, στον οποίο έχει πρόσβαση από μια πόρτα στον ημιόροφο.

Απλά νομίζω πρέπει να τακτοποιηθεί, γιατί αλλιώς πως θα μπεί δήλωση μηχανικού πως δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες στο ακίνητο (όταν π.χ. θέλει κάποιος να πουλήσει ενα διαμέρισμα), όταν το κάθε διαμέρισμα έχει χιλιοστά επί των κοινοχρήστων χώρων και ο κοινόχρηστος χώρος έχει αυθαίρετο;

 

 

... Υπάρχει μια περίπτωση να είναι "αίθριο" που το έκλεισε, τότε μπορεί να ταχτοποιηθεί με οποιοδήποτε νόμο γιατί είναι και χώρος που καταλαμβάνει όγκο του κτιρίου και έχει αλλάξει και χρήση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.