Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

θέρμανση σε ξενοδοχείο


blackbeard

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι νέο μέλος στο φορουμ σας και μπορώ να πω ότι είμαι και λίγο απελπισμένος τις τελευταίες μέρες στο θέμα της θέρμανσης.Για να μην πολυλογώ ψάχνω να βρω αν συμφέρει να καταργήσω το πετρέλαιο με άλλες μορφές θέρμανσης. όλες οι εταιρίες υπόσχονται το καλύτερο αλλά εγώ δεν είμαι σίγουρος ακόμα.

Λοιπόν μιλάμε για κτίριο περίπου 600τετραγωνικά σε 3 ορόφους οι δύο είναι από πέτρινα ντουβάρια 0,70μ και ο τρίτος όροφος είναι ανάμικτος με τοίχους απο πέτρα αλλά και με τοίχους από ξύλο και μαλλί με λάσπη(παλιά μέθοδος).Το κτίριο βρίσκεται στην Καστοριά.Τώρα το ξενοδοχείο έχει 2 λέβητες πετρελαίου ένα για το νερό και ένα για το καλοριφέρ.Ο κάθε ένας είναι 100-110kw.Το λεβητοστάσιο είναι πολύ μικρό!!!ισα που χωράνε οι λέβητες και μια δεξαμενή νερού.

Διάβαζα κάπου ότι εφόσον ξέρουμε τι κατανάλωση πετρελαίου έχουμε κάνει σε περασμένες περιόδους μπορούμε να υπολογίσουμε καλύτερα το πόσες θερμίδες χρειαζόμαστε.Εμείς καίμε περίπου 9000λτ ανα έτος και για τους δύο λέβητες.χρειάζομαι τελικά δύο τοσο μεγάλους λέβητες?

Θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να μου προτείνει (με επιχειρήματα) την πιο κατάλληλη θέρμανση.

Αν χρειάζεστε περισσότερες πληροφορίες για οτιδήποτε, είμαι εδώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καθηγητά τα λές αποτομα.....αφού θέελει εεπειχειρρημαατα ο ΄΄ανθρωπος.

Δηλαδή φώτισε με τον αδαη.

Γιατί δεν είναι 1 η γεωθερμία πρώτη?

Δευτερον σωστό συμωνώ με την αντλία αλλά νερού νερού ή αέρα νερού?

Μάλλον το δεύτερο........

Link to comment
Share on other sites

Είδες που σιγά σιγά συμφωνούμε. Τώρα γεωθερμία. ΟΚ αλλά με προϋποθέσεις χώρου για την σερπατίνα. Για τις μονάδες που χρειάζεται το βλέπω λίγο μεγάλο. Κόστος ......δεν συγκρίνετε. Απόσβεση ΟΚ γεωθερμία αλλα σε βάθος χρόνου. Αντλία και inverter στους 50 βαθμούς. Βάλε και το νυχτερινό !!!!.

Link to comment
Share on other sites

Ο καθηγητής Κ. Λέφας με τιμές πετρελαίου και ηλεκτρικής ενέργειας του 1986 για θέρμανση εξοχικής κατοικίας με θερμικό φορτίο 50000 kJ/h μελέτησε τις εξής περιπτώσεις.

 

1. Θέρμανση με πετρέλαιο

2. Θέρμανση με ηλεκτρική ενέργεια

3. Αντλία θερμότητας με t1 = 90°C για κεντρική θέρμανση

4. Αντλία θερμότητας με t1 = 40°C για θέρμανση δαπέδου ή θέρμανση με αέρα

 

Από τους υπολογισμούς κόστους προέκυψε ότι:

1. Θέρμανση με πετρέλαιο (28.75 δρχ.)

2. Θέρμανση με ηλεκτρική ενέργεια (66.66 δρχ.)

3. Αντλία θερμότητας με t1 = 90°C για κεντρική θέρμανση (37.68 δρχ.)

4. Αντλία θερμότητας με t1 = 40°C για θέρμανση δαπέδου ή θέρμανση με αέρα (17.04 δρχ.)

 

Δηλαδή η αντλία θερμότητας με t1 = 90°C (κεντρική θέρμανση) ήταν ακριβότερη από την χρήση πετρελαίου ενώ η αντλία θερμότητας με t1 = 40°C (θέρμανση δαπέδου ή θέρμανση με αέρα) ήταν η οικονομικότερη μέθοδος.

Όμως δεν έλαβε υπόψη το κόστος των εγκαταστάσεων και δεν εξέτασε την περίπτωση της χρήσης φυσικού αερίου.

Αν υπάρχει δίκτυο φυσικού αερίου στην περιοχή σας με τα σημερινά δεδομένα ίσως να συμφέρει περισσότερο γιατί δεν χρειάζονται πολλές μετατροπές στην υπάρχουσα εγκατάσταση του λεβητοστασίου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

aiche

 

με τιμές 2011 τα πράγματα αλλάζουν υπέρ της αντλιας. επίσης μιλάω για inverter που δεν υπήρχε το 1986.

 

Και στην Καστορία αλλα ειδικού τύπου.

 

Φυσικό αέριο θα βγεί σε τιμές πετρελαίου στα επόμενα χρόνια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συγγνώμη αλλά επειδή δεν είμαι μηχανικός θέλω λίγο παραπάνω εξήγηση...

αν κατάλαβα καλά μιλάτε για γεωθερμία?γτ έχω ακούσει ότι θέλει μεγάλο χώρο και το ξενοδοχείο βρίσκεται μέσα στην πόλη και μάλιστα σε στενούς δρόμους που αμφιβάλω αν χωράνε μεγάλα μηχανήματα.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για αντλία θερμότητας. Την γεωθερμία την ανέφερε συνάδελφος. Σαν χώρο που πιάνει αντίστοιχο με ενα 40αρι κλιματιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν εξετάζεις την περίπτωση βιομάζας (pellets) ; Τα επόμενα χρόνια η τιμή του ηλεκτρικού ρεύματος θα διπλασιαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.