Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

θέρμανση σε ξενοδοχείο


blackbeard

Recommended Posts

Φίλε Ροδόπουλε νομίζω ότι nvel έχει δίκαιο.... Υπάρχουν πολλά ερωτήματα σχετικά με τις αντλίες θερμότητας για την συγκεκριμένη περίπτωση....

Εγω έχω και άλλη μία αμφιβολία....

Απο την στιγμή που η εγκατάσταση είναι υφιστάμενη και πιθανότατα έχουμε να κάνουμε με θερμαντικά σώματα και όχι φανκοιλ....για τι θερμοκρασίες προσαγωγής μιλάμε με τις αντλίες θερμότητας;

Πέρα απο όλα αυτά συμφωνώ απόλυτα με το τελευταίο σου πόστ σου που προτείνεις στον φίλο μας τον ξενοδόχο να βρει τον κατάλληλο μηχανολόγο...

Ίσως θα είχε ενδιαφέρον να ποστάρεις τις μάρκα που λές και να πάρουμε μία ιδέα για το προϊόν....'

Είναι και λίγο υπερβολή η συζήτηση να περιορίζεται μην τυχόν και θεωρηθεί διαφήμιση....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

τωρα μαλιστα!!καταλαβα.απλα το προβλημα είναι οτι ερχονται σχεδον ολοι και σου λενε ενταξει θα το μελετησω και θα σε παρω τηλ. και ποτε δεν σε περνει κανενας!!!μαλλον εχουν πολυ δουλεια ακομα...πρεπει να πεσει λιγο ανεργεια παραπανω...:confused:

 

 

Γιατί? Δεν έχεις δίκιο. Πήγες σε κανένα...συνάδελφο?

Link to comment
Share on other sites

έχουμε να κάνουμε με θερμαντικά σώματα

 

χμμμμμμμ..........................

 

 

Ίσως θα είχε ενδιαφέρον να ποστάρεις τις μάρκα που λές και να πάρουμε μία ιδέα για το προϊόν....'

 

Γιατί? Δεν αρκεί αυτό που είπε "Hitachi/ daikin" ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί? Δεν έχεις δίκιο. Πήγες σε κανένα...συνάδελφο?

 

Πήγα σε ένα πριν δυο εβδομάδες και περίμενα τηλ του από την προηγούμενη δευτέρα...τον πήρα εγώ και μου είπε ότι σε 2 μέρες θα είχε έτοιμη την προσφορά αλλά μπούρδες. Αλλά δεν μπορώ να πω ότι με κάλυψε κιόλας γιατί μου έδωσε λίγες επιλογές και όχι κατάλληλες για τον χώρο μου.Μάλλον είχε περιορισμένες γνώσεις.Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν και υπεύθυνοι επαγγελματίες.

Link to comment
Share on other sites

blackbeard

 

το ξαναλέω πας σε Μηχ. Μηχ και μετά παίρνεις προσφορά. Το να πάρεις προσφορά απο την αρχή είναι επικίνδυνο.

 

Συνάδελφοι έχω φαει πόντους σε πολύ λιγότερα @διαφημιστικά@ εαν πω και μοντέλο είναι σαν να λέω την μισή μελέτη. Θα με πάρει συνάδελφος και θα με βρίσει.

 

Οι θερμοκρασίες διαφέρουν και πάς και με ειδικό πρόγραμμα που υπολογίζει εξωτερική/εσωτερική/υγρασία, κλπ..................Το έλυσα το ερώτημα?

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε ένα πριν δυο εβδομάδες και περίμενα τηλ του από την προηγούμενη δευτέρα...τον πήρα εγώ και μου είπε ότι σε 2 μέρες θα είχε έτοιμη την προσφορά αλλά μπούρδες. Αλλά δεν μπορώ να πω ότι με κάλυψε κιόλας γιατί μου έδωσε λίγες επιλογές και όχι κατάλληλες για τον χώρο μου.Μάλλον είχε περιορισμένες γνώσεις.Θέλω να πιστεύω ότι υπάρχουν και υπεύθυνοι επαγγελματίες.

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πώ, Μήπως η προκαταβολή σου ήταν αντίστιχη της απάντησης σου?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν ξέρω τι να πώ, Μήπως η προκαταβολή σου ήταν αντίστιχη της απάντησης σου?

 

Προσφορά και γνώμη ζήτησα όχι μελέτη!!!αν εσένα η γνώμη σου θέλει προκαταβολή πάω πάσο!!!

Link to comment
Share on other sites

χμμμμμμμ..........................

Γιατί? Δεν αρκεί αυτό που είπε "Hitachi/ daikin" ?

 

Οχι...

Γιατί αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως θα αποκλειστεί κατά το ήμισυ ο μηχανολόγος όταν γνωρίζουμε το μοντέλο?....

Γιατί για να κάνεις σύζευξη αντλιών για να μελετήσεις τον αυτοματισμό για να επιλέξεις δοχεία αδράνειας να βγάλει απώλειες και να επιλύσεις το δίκτυο το πρώτο πράγμα που χρειάζεται κανείς είναι μηχανολόγο γνώστη επί του αντικειμένου...

Κάνω λάθος?

Πολύ ενδιαφέρον έχει να δούμε αν πράγματι είναι έτσι όπως τα λέει ο Ροδόπουλος και υπο τις υφιστάμενες συνθήκες η αντλίες θερμοτητας είναι οι καλύτερη επιλογή...

Είναι πολύ ωραίο αυτό το θέμα αρκεί να αξιοποιηθεί από σας πρωτίστως τους μηχανικός και να τσοντάρουμε και εμείς από πίσω.

Γιατί γνωρίζοντας το μοντέλο και τις δυνατότητες του θα μπορούμε να κάνουμε εποικοδομητική συζήτηση πάνω στις αντλίες θερμότητα σε υφιστάμενες θερμάνσεις και να μάθουμε πολλά ο ένας απο τον άλλον.

Δες το και αλλιώς φίλε Highlander....

Έχουμε φτάσει στην δεύτερη σελίδα και ουσιαστικά δεν έχουμε πει τίποτα ενδιαφέρον....

Εχουν όμως τεθεί ερωτήματα και απο μένα και απο τον nvel που άμα κάτσουμε και τα αναλύσουμε...ίσως και με την βοήθεια κάποιον που έχουν εντρυφήσει στις αντλίες ....εγώ δεν έχω....να βγάλουμε ένα τόπικ λαβράκι....

Με αυτό το σκεπτικό το πάω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.