Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

θέρμανση σε ξενοδοχείο


blackbeard

Recommended Posts

blackbeard

 

σαν υπεύθυνος μιας εμπορικής επιχείρησης θα πρέπει να κάνεις τις απαραίτητες κινήσεις για την ανταποδοτικότητα της επένδυσης. Αυτό χρειάζεται ειδικές γνώσεις που δεν έχεις. Θα σου φέρω ενα τυπικό παράδειγμα. Μπορεί οι απώλειες σου να περιορίζονται με επικουρικούς τρόπους, πχ μόνωση, θερμοπρόσοψη, κλπ με αποτέλεσμα η απόσβεση κεφαλαίων για την αναβάθμιση της θέρμανσης να γίνεται σε λιγότερο χρόνο. Αυτά είναι πληροφορίες που πρέπει να επεξεργαστούν και τελικά παρέχονται στο ΤΕΥΧΟΣ. Με αυτό στο χέρι παίρνεις προσφορές ενω σου δίνει την δυνατότητα να διαπραγματευτείς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τέλος, και πάλι προφανώς, αυτή η μελέτη αμοίβεται.

Να υποθεσω δεν εννοεις την προμελετη της προσφορας..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ποιας προσφοράς?

 

Η μελέτη είναι το προϊόν, εν προκειμένω. Εκτός αν εννοείς ότι θα του ετοιμάσει μελέτη και θα του την παραδόσει, κατάστημα εμπορίας ειδών θέρμανσης..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

blackbeard

 

σαν υπεύθυνος μιας εμπορικής επιχείρησης θα πρέπει να κάνεις τις απαραίτητες κινήσεις για την ανταποδοτικότητα της επένδυσης. Αυτό χρειάζεται ειδικές γνώσεις που δεν έχεις. Θα σου φέρω ενα τυπικό παράδειγμα. Μπορεί οι απώλειες σου να περιορίζονται με επικουρικούς τρόπους, πχ μόνωση, θερμοπρόσοψη, κλπ με αποτέλεσμα η απόσβεση κεφαλαίων για την αναβάθμιση της θέρμανσης να γίνεται σε λιγότερο χρόνο. Αυτά είναι πληροφορίες που πρέπει να επεξεργαστούν και τελικά παρέχονται στο ΤΕΥΧΟΣ. Με αυτό στο χέρι παίρνεις προσφορές ενω σου δίνει την δυνατότητα να διαπραγματευτείς.

 

καταλαβαίνω τι λέτε κι συμφωνώ ότι θα πρέπει να βρω κάποιον μηχανικό να δει τον χώρο και να μου προτείνει κάποια πράγματα.Όσο αφορά τις αντλίες θερμότητας μπορεί να είναι ο πιο οικονομικός τρόπος αλλά είναι πολύ δύσκολη(λόγω κτιρίου) η εγκατάσταση και είμαι πολύ επιφυλακτικός για το τι αποδίδουν στους -10 βαθμούς.Δεδομένου του ότι θέλω να καταργήσω τελείως το πετρέλαιο.Δεν ξέρω πόσο οικονομικό θα είναι αν υπάρχει συνεργασία Α.Θ-πετρέλαιο.

Το μόνο που σκέφτομαι όλο και πιο έντονα είναι το πέλλετ γιατί είναι το πιο οικονομικό με αυτόματο λέβητα.

Γενικά πολύ μπέρδεμα και δεν παίρνω από κανένα καμία συγκεκριμένη απάντηση εκτός από εσένα.Θα σας δώσω ένα παράδειγμα...πήγα χτες σε ένα μαγαζί με λέβητες και ρωτούσα για να δω διάφορα πράγματα και να πάρω ιδέες και μου είπαν ότι εντάξει να βάλεις πέλλετ αλλά αν σου συμβεί κάποια βλάβη τι θα κάνεις?λεω δηλαδή θα αγοράσω κάτι που κάνει 15000 ευρώ από εσένα και μου λες ότι δεν μπορείς να μου παρέχεις τεχνική υποστήριξη ανά πάσα στιγμή?....απάντηση σαφή δεν πήρα!!!!! Πως να τον εμπιστευτείς τώρα αυτόν?????

Link to comment
Share on other sites

Ποιας προσφοράς?

 

Η μελέτη είναι το προϊόν, εν προκειμένω. Εκτός αν εννοείς ότι θα του ετοιμάσει μελέτη και θα του την παραδόσει, κατάστημα εμπορίας ειδών θέρμανσης..

 

Δηλαδή πώς θα μπορέσω να κρίνω τι με συμφέρει και ποιος μηχανικός είναι ο πιο κατάλληλος για εμένα?Δεν πρέπει να έχω δει τον μηχανικό να μιλήσουμε να κάνει τις μετρήσεις του ...να μου κάνει την πρότασή του βάση δεδομένων και να δω τι λέει????Δεν γίνεται να καλέσω κάποιον και να του πω κανε μου τη μελέτη για αυτόν τον χώρο, πάρε και 1000 ευρώ και αν δεν μου κάνει ...δεν βαριέσαι μωρέ 1000 ευρώ είναι!!!

Πάντως η γνώμη μου είναι ότι έτσι δεν είστε και πολύ ανταγωνιστικοί στην αγορά και χαραμίζεται τις γνώσεις σας μπροστά στους πιο ευέλικτους υδραυλικούς....

Link to comment
Share on other sites

blackbeard

 

το να συνεχίζεις να ρωτάς με αυτό τον τρόπο το μόνο που θα επιτύχεις είναι να μπερδεύεσαι ακόμα περισσότερο. Ακόμα και τα pellets πρέπει να τηρούν προδιαγραφές ενω αναμένεται Κοινοτική οδηγία για τους ρύπους που μπορεί να τα αναγκάσουν στην χρήση ειδικών φίλτρων.

 

Μηχ Μηχ στην Καστορία

 

http://www.xo.gr/dir-az/M/Michanologoi-kai-Ilektrologoi-Michanikoi/Nomos%20Kastorias/

Link to comment
Share on other sites

...και είμαι πολύ επιφυλακτικός για το τι αποδίδουν στους -10 βαθμούς.

 

Πληροφοριακά οι αντλίες θερμότητας φτάνουν μέχρι τους -15 με σύστημα αντιστάσεων αρκεί να την παραγγείλεις απο την εταιρεία με το εξτρα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!!!! Από την θερμοδυναμική ανάλυση ενός μοντέλου με αντλία θερμότητας δεν παρατήρησα πρόβλημα. Στους -20°C η αρχική θερμοκρασία του νερού εισόδου στα διαμερίσματα είναι 70.7°C και με θερμοκρασία ατμοσφαιρικού αέρα -10°C είναι 84.56°C.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

 

εχω την εντύπωση οτι ο αγαπητός blackbeard στην αρχική του ερώτηση δεν είχε συνειδητοποιήσει το μέγεθος της επένδυσης που χρειάζεται. Η αντλία με αντιστάσεις αλλα και με τον καυστήρα δεν έχουν πρόβλημα στην χαμηλή θερμοκρασία. Μην ξεχνάτε οτι ο μεγάλος τζίρος γίνεται σε Βόρειες χώρες. Οτι ο συντελεστής απόδοσης πέφτει είναι γεγονός αλλα η οικονομία παραμένει. Σε καμία περίπτωση ο ηλεκτρισμός δεν θα φτάσει στην τιμή του πετρελαίου ή φυσικού αερίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.