Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραδοσιακοί οικισμοί και Ν.4014


Recommended Posts

Συναδελφοι μια ερώτηση:έχω αναλαβει μια περίπτωση τακτοποιησης σε ακινητο σε παραδοσιακο οικισμό ο οποίος χαρακτηρίστηκε το 78 ενώ η οικοδομική άδεια και οι αυθαιρεσίες έγιναν το 2003.Διαβάζοντας το α.24 παρ.25:

Για τον υπολογισμό του ειδικού προστίμου που αφορά στην υπέρβαση ύψους (κατηγορία 6 του «φύλλου καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής και υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου» του Παραρτήματος του παρόντος), στην περίπτωση οικοδομής με οικοδομική άδεια δεν προσμετράται το πρόσθετο ύψος αυτής, που έχει προκύψει από τη μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου της ή από εκχωματώσεις που έχουν εκτελεστεί σε αυτόν. Το ειδικό πρόστιμο για το ύψος που έχει προκύψει από τη μη ολοκλήρωση του περιβάλλοντος χώρου της ή από εκχωματώσεις υπολογίζεται σύμφωνα με την κατηγορία 13 του Παραρτήματος («Φύλλο καταγραφής αυθαίρετης κατασκευής και υπολογισμού ενιαίου ειδικού προστίμου»). Ο παραπάνω τρόπος υπολογισμού δεν εφαρμόζεται για τις αυθαίρετες κατασκευές της παρ. 24 του άρθρου 24.»

Ο ποιητης ενοει ότι σε παραδοσιακους οικισμους δεν παμε με αναλυτικό για τη διαμόρφωση περ. χώρου γενικά ή μόνο για εκχωματώσεις κλπ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ερωτηση προς συναδερφους. η ραψανη λαρισας ανηκει στους παραδοσιακους οικισμους? επιπλεον παω να ανοιξω το αρχειο παραδοσιακων οικισμων και διατηρητεων κτιριων του υπεκα(χρησιμες συνδεσεις) και δεν ανοιγει. δε δουλευει η πυλη?

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις στην αρμόδια ΥΔΟΜ και να τους πεις να σου δώσουν και το διάταγμα χαρακτηρισμού.

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι θα περασω απο υδομ. δε μπορω να καταλαβω ομως γιατι δε δουλευει η πυλη του υπεκα.

Edited by pantsel
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλησπερα

 

σε πολεις αν καταλαβαινω καλα εχουμε απευθειας το οριο των 5000 κατοικων αφου δεν υπαρχει ! απογραφη του πληθυσμου ξεχωριστα για καθε παραδοσιακο τμημα πολης..?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αν έχω καταλάβει σωστά η δήλωση δεν μπορεί να προχωρήσει από "Αρχική Υποβολή" σε "Προσωρινή Υπαγωγή" χωρίς την έγκριση της επιτροπής. Και αν δεν είναι σε προσωρινή υπαγωγή μέχρι την Παρασκευή θεωρείται εκτός προθεσμίας.

Σε μία περίπτωσή μου (Βυτίνα) δεν έχει συσταθεί ακόμα η επιτροπή. Τι μου προτείνετε να κάνω;

α. Να αφήσω τη δήλωση σε "Αρχική Υποβολή" περιμένοντας την επιτροπή, με κίνδυνο να χαθεί η ένταξη (και το παράβολο);

β. Να ξε-τικάρω το "Σε παραδοσιακό οικισμό" ώστε να προχωρήσει η δήλωση σε "Προσωρινή Υπαγωγή" και όταν συσταθεί η επιτροπή να το ξανα-τικάρω;

γ. Να δηλώσω ότι έχω την έγκριση της επιτροπής και να προχωρήσω τη δήλωση; (αλήθεια αυτό γίνεται; και αν ναι πώς; Το σύστημα ζητάει από εμάς να επιβεβαιώσουμε ότι έχουμε έγκριση ή ενημερώνεται από τις ΥΔΟΜ με κάποιο τρόπο;... )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Edited by nikostzar
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει σωστά η δήλωση δεν μπορεί να προχωρήσει από "Αρχική Υποβολή" σε "Προσωρινή Υπαγωγή" χωρίς την έγκριση της επιτροπής. Και αν δεν είναι σε προσωρινή υπαγωγή μέχρι την Παρασκευή θεωρείται εκτός προθεσμίας.

Σε μία περίπτωσή μου (Βυτίνα) δεν έχει συσταθεί ακόμα η επιτροπή. Τι μου προτείνετε να κάνω;

α. Να αφήσω τη δήλωση σε "Αρχική Υποβολή" περιμένοντας την επιτροπή, με κίνδυνο να χαθεί η ένταξη (και το παράβολο);

β. Να ξε-τικάρω το "Σε παραδοσιακό οικισμό" ώστε να προχωρήσει η δήλωση σε "Προσωρινή Υπαγωγή" και όταν συσταθεί η επιτροπή να το ξανα-τικάρω;

γ. Να δηλώσω ότι έχω την έγκριση της επιτροπής και να προχωρήσω τη δήλωση; (αλήθεια αυτό γίνεται; και αν ναι πώς; Το σύστημα ζητάει από εμάς να επιβεβαιώσουμε ότι έχουμε έγκριση ή ενημερώνεται από τις ΥΔΟΜ με κάποιο τρόπο;... )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!

Στο μόνο που μπορώ να σου απαντήσω σίγουρα  είναι ότι όταν έχεις απόφαση της επιτροπής,πρέπει πρώτα να την ανεβάσεις στα αρχεία και να κάνεις αίτηση για να μπορείς να πας σε προσωρινή υπαγωγή.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Antika ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνηση.

Απ'ότι καταλαβαίνω μάλλον μου μένει μόνο η Β επιλογή παρόλο που είναι ουσιαστικά εκμετάλλευση του σχεδιασμού του συστήματος ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.