Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περίφραξη σε δασική περιοχή


αδαμ

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, έχω υπό την ιδιοκτησία μου ένα αγροτεμάχιο 6,500 στρέμματα το οποίο και πρέπει να περιφράξω. Απο τα 6,500 στρέμματα το 1,5 στρέμμα είναι χαραχτηρισμένο ως δασική έκταση. Το ερώτημα μου είναι το εξής: μπορώ να περιφράξω όλο το αγροτεμάχιο ή μόνο το κομμάτι των 5 στρεμμάτων που δέν είναι δασική έκταση? Προσπάθησα να βρώ πληροφορίες σχετικά με αυτό το θέμα αλλά μπερδεύτηκα κάπως. Θα ήθελα την γνώμη σας.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Για να περιφράξεις και το δασικό χρειάζεσαι και άδεια επέμβασης από το δασαρχείο. Δεν επιτρέπεται σε κάθε περίπτωση να περιφράζεις το όριο δασικού - μη δασικού.

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω Αδαμ όταν δηλαδή εννοείς ΤΑ 1.5 απο τα 5 είναι δασικά δηλαδή τι είδους βλάστηση περιέχει ακριβώς και είναι χαρακτηρισμένο δασικό και απο ποιον επισήμως;;Είναι πευκώδης ξυλώδης χαμηλή η υψηλή βλάστηση στο 25% των 1.5 στρεμμάτων;;Mε αυτό το κριτήριο;;;Η με άλλα κριτήρια της δασικής νομοθεσίας;;;Ξερω γω περι συγκρίσεως αεροφωτογραφιών τότε και τώρα κλπ;;ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ τα λεμε όλα.

 

Για να χαρακτηριστεί έκταση ως δασική η μη πρέπει να είναι τουλάχιστον 2 με 3 το πολύ στρέμματα σαν [μονάδα].Όχι να εμπεριέχεται σαν κομμάτι μιας συνολικότερης έκτασης.Φυσικά και μπορείς ολόκληρο κατ εμέ να το περιφράξεις.περιμένω και τους συναδέλφους μια απάντηση σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Για να χαρακτηριστεί έκταση ως δασική η μη πρέπει να είναι τουλάχιστον 2 με 3 το πολύ στρέμματα σαν [μονάδα].Όχι να εμπεριέχεται σαν κομμάτι μιας συνολικότερης έκτασης.

 

Αυτό το συγκεκριμένο αν μπορούσες να μας το δώσεις και με τη σχετική παράγραφο του Νόμου θα σου ήμουν υπόχρεος!!! πραγματικά !!!

Link to comment
Share on other sites

11) ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΓΕΩΡΓΙΑΣ,ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ 25.9.2003

ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΔΑΣΙΚΟΥ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟΥ

Εξειδικέυονται οι ορισμοί του δάσους και της δασικής έκτασης

Προσδιορίζονται οι ορισμοί σύμφωνα με την νομολογία και την επιστήμη της δασολογίας

έτσι ώστε, για να χαρακτηριστεί μία έκταση δάσος η δασική έκταση θα πρεπει:

1.Να φέρει δασοπονικά είδη,αποκλειόμενων των φρυγανών

2.Να έχει έκταση τουλάχιστον 3 στρεμμάτων

3.Τα δασοπονικά είδη να καλύπτουν το 25% της έκτασης.

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευόμαστε παιδιά δεν είναι επίσημη παράγραφος του δασικού νόμου Ν.3208/2003,είναι ουσιώδης ρύθμιση ΕΠΙ της δασικής νομοθεσίας

 

Πολλά έχουν αλλάξει ναι αλλά εγγράφως και επισημως στην πράξη όχι φίλε μου..

 

και δεν είναι το θέμα αν και τι έχει αλλάξει έτσι στον αέρα από τότε αλλά το τι φαίνεται γραμμένο και υπογεγραμμένο μέχρι σήμερα.Αυτή είναι η απόδειξη

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε μπορείς να χρησιμοποιείς το κουμπί "παράθεση" κατω δεξιά για να απαντάς στο πόστ του καθενός και με την "επεξεργασία" να προσθέτεις ότι θες στο πόστ σου, σε εύλογο χρονικό διάστημα.

Αλλιώς θα πάρεις κίτρινη και είναι κρίμα.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευόμαστε παιδιά δεν είναι επίσημη παράγραφος του δασικού νόμου Ν.3208/2003,είναι ουσιώδης ρύθμιση ΕΠΙ της δασικής νομοθεσίας

 

Πολλά έχουν αλλάξει ναι αλλά εγγράφως και επισημως στην πράξη όχι φίλε μου..

 

και δεν είναι το θέμα αν και τι έχει αλλάξει έτσι στον αέρα από τότε αλλά το τι φαίνεται γραμμένο και υπογεγραμμένο μέχρι σήμερα.Αυτή είναι η απόδειξη

 

Έχω μια βασική αρχή σαν φιλοσοφία: ¨Εκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες....

 

Για αυτά τα θέματα καλύτερα να μιλήσουν οι δασολόγοι... Ουτε εγω ειμαι δασολόγος και σε αυτά τα θέματα ειμαι μαθητευόμενος μάγος...

 

Πάντως αν θες μπορείς να διαβάσεις τον Νόμο 3818/2010 που αλλάζει τις διατάξεις του 998 και πλεόν οσα αναφέρεις εχουν καταργηθεί.

 

"1. Η παράγραφος 3 του άρθρου 3 του ν. 998/1979 (ΦΕΚ

289 Α΄), όπως αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 1 του

άρθρου 1 του ν. 3208/2003 (ΦΕΚ 303 Α΄), καταργείται, πλην

της περιπτώσεως υπό στοιχείο γ) η οποία διατηρείται σε

ισχύ ως αυτοτελής παράγραφος 5. Οι παράγραφοι 4 και 5

του άρθρου 3 του ν. 998/1979, όπως ισχύ"

 

Αν και βεβαια, και από τον 3208 υπήρχε η δυνατότητα εκταση ικρότερη των 3 στρεμάτων να θεωρηθεί δασική, ως μέρος ευρύτερων εκτάσεων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.