Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρονολογία αυθαιρεσίας


Recommended Posts

Με συμβόλαιο του 2011 που να αναφέρει ότι έχει ανεγερθεί προ του 1983 η οικοδομή νόμιμα μετανγεγραμένο θα το δεχτούν ως αποδεικτικό στοιχείο παλαιότητας??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 220
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και, συγνωμη δηλαδη, τι επισημο εγγραφο θα αποδεικνυει οτι ο πελατης μου εκλεισε το μπαλκονι του προ 83 η προ 2003 η στην τελικη προ 28/7/2011?

 

Αυτα νομιζω ισχυουν για τα αυθαιρετα εξ ολοκληρου που μπορει να φαινονται ειτε στο Ε9 καποιου ετους, ειτε σε λογαριασμους ΔΕΗ, ειτε σε αεροφωτογραφιες...

Link to comment
Share on other sites

Αντί οι διαδικασίες να απλοποιούνται γίνονται όλο και πιο σύνθετες. Μηχανικοι πρέπει να είμαστε η νομικοί, αστυνομικοί, εφοριακοί και δεν ξέρω τι άλλο.

Κατά την γνώμη μου πρέπει να απόσχουμε από τις διαδικασίες νομιμοποίησης μέχρι να διευκρινιστούν και απλοποιηθούν οι διαδικασίες. Αφού το ΤΕΕ δεν μπορεί η δεν θέλει πρέπει να αρχίσουμε να αυτενεργούμε

Link to comment
Share on other sites

Και, συγνωμη δηλαδη, τι επισημο εγγραφο θα αποδεικνυει οτι ο πελατης μου εκλεισε το μπαλκονι του προ 83 η προ 2003 η στην τελικη προ 28/7/2011?

 

Αυτα νομιζω ισχυουν για τα αυθαιρετα εξ ολοκληρου που μπορει να φαινονται ειτε στο Ε9 καποιου ετους, ειτε σε λογαριασμους ΔΕΗ, ειτε σε αεροφωτογραφιες...

 

Τώρα που μιλούσα με ΥΠΕΚΑ ρώτησα για "απόδειξη χρονολογίας" και μου είπε ότι θέλει "απόδειξη" για οτιδήποτε!

 

Και εδώ αποδείξεις θα μαζεύουμε!!!! :shock: :razz:

Link to comment
Share on other sites

Να του δωσω φωτογραφιες υπαρχουσας καταστασης με ημερομηνια πειραγμενη σε προγραμμα?

Προ 2003 θα ειναι...

Θα γινουνε δεκτες?

 

Νομιζω οτι οι γραμμες θα ειναι σαν το HelpDesk για τους ενεργειακους. Θα εκπαιδευσανε 20χρονα κοριτσακια να λενε ποιηματακια βασει νομου και επι της ουσιας να μην μπορουν να απαντησουν σε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά αυθαίρετα που κατασκευάζονται αυτή τη στιγμή που γράφουμε εδώ, είτε χωρίς άδεια έιτε κατασκευές καθυπέρβαση της άδειας, με στόχο να ολοκληρώσουν οικοδομικό σκελετό μέχρι τέλος Νοέμβρη και να δηλωθούν. Πιστεύω ότι θα υπάρξουν μεγάλες πιέσεις για να γίνουν γαργάρα τα περί δημόσιων εγγράφων και να αρκεί Υ. Δ. ιδιοκτήτη ώστε να τα πάρουν και απο αυτές τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να θέσω κι εγώ το εξής ερώτημα. Έχω ένα αυθαίρετο εκτός σχεδίου και χωρίς άδεια το οποίο κατασκευάστηκε μετά το 2003. Υπάρχει όμως κι ένα παλιό κτίσμα(προ του 55) στο κτήμα το οποίο είναι πια ακατάλληλο για χρήση. Γι αυτό το λόγο έχτισαν τη καινούρια μονοκατοικία οι πελάτες μου η οποία όπως είπα είναι αυθαίρετη εξ'ολοκλήρου. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν λογαριασμοί ΔΕΗ καθώς το κτήμα έχει ηλεκτροδοτηθεί λόγω του παλιού κτίσματος το οποίο είναι 23 τ.μ. Μπορώ να εκμεταλλευτώ το γεγονός αυτό για να μειωθεί το πρόστιμο λόγω παλαιότητας? Αφού έχω δηλαδή λογαριασμό να δηλώσω το έτος κατασκευής που ξεκίνησε η ηλεκτροδότηση ή θα μπλέξω γενικά? Και θα χρειαστεί κάτι άλλο για να αποδειχτει το έτος κατασκευής ή αρκεί η ΔΕΗ? Οι πελάτες μου με πιέζουν γιατί δε θα μπορέσουν να το νομιμοποιήσουν με το προστιμο χωρίς παλαιότητα. Μου είπαν και στο ΤΕΕ ότι μπορώ να το κάνω αλλα με δική μου ευθύνη. Ποια είναι η γνώμη σας ? Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

niki4 έχε υπόψην σου- και πες και στους πελάτες σου- ότι, ναι μεν μπορείτε να το ριψοκινδυνέψετε και να το δηλώσετε "παλαιό" βάση του λογαριασμού της ΔΕΗ, αλλά δεν ξέρεις τον τρόπο ελέγχου της παλαιότητας από τον ελεγκτή, η οποία αμφιβάλλω αν θα βασιστεί μόνο στις αεροφωτογραφίες του Κτηματολογίου οι οποίες είναι από αεροφωτογράφηση του 2007 έως 2009 (εκεί δηλαδή που δίνουμε και τον γεωγραφικό εντοπισμό στο ΤΕΕ). Πιθανόν όμως, όποιος ελενξει την παλαιότητα, να ρίξει και μία ματιά στο Google Earth το οποίο παρέχει πλεόν αεροφωτογραφίες παλαιοτέρων ετών... εξέτασε και αυτό το ενδεχόμενο και αν καλύπτεσαι, κάντο με δικιά τους ευθύνη... διότι όταν γίνει η οριστικοποίηση και ο έλεγχος της υποβολής, μπορεί να δείς ξαφνικά ένα πρόστιμο αυξημένο στο συστημα υπολογισμού του ΤΕΕ και να ψάχνεστε...

Link to comment
Share on other sites

Η ΓΥΣ ξερουμε ποιες χρονιες εχει φωτογραφιες???

(μιλαω για την τελευταια δεκαετια..)

 

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=360443&postcount=3

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.