Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρονολογία αυθαιρεσίας


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 220
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αντί οι διαδικασίες να απλοποιούνται γίνονται όλο και πιο σύνθετες. Μηχανικοι πρέπει να είμαστε η νομικοί, αστυνομικοί, εφοριακοί και δεν ξέρω τι άλλο.

Κατά την γνώμη μου πρέπει να απόσχουμε από τις διαδικασίες νομιμοποίησης μέχρι να διευκρινιστούν και απλοποιηθούν οι διαδικασίες. Αφού το ΤΕΕ δεν μπορεί η δεν θέλει πρέπει να αρχίσουμε να αυτενεργούμε

 

Έχεις απόλυτο δίκιο.Δηλαδή για να βγάλει το κράτος λεφτά πρέπει εμείς να βάλουμε το κεφάλι μας στην αγχόνη και να διαπληκτιστούμε με τον πελάτη...Και η δουλειά του δικηγόρου ποιά είναι μετά; Αντί να πάμε μπροστά πάμε πίσω. Ας βάλει το ΥΠΕΚΑ αρμόδιους υπαλλήλους-δικηγόρους (τόσους πληρώνουμε) να απαντάνε υπεύθυνα κ γραπτά μέσω mail, αν θέλουν να μαζέψουν τα λεφτά. Πρέπει και το ΤΕΕ να αναλάβει δράση κεντρικά και άμεσα προς αυτή την κατεύθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω να κάνω μια ερώτηση. Διάβασα όλα τα προηγούμενα αλλα δεν καταλαβα. Αν έχεις κατασκευή πριν το 1955 λέει οτι δεν υποκειται στον νόμο. Ωραία. Δηλαδή τι σημαίνει αυτό;

Κάθομαι σπίτι μου ή πρέπει κάπως να το κατωχηρώσω με όλα όσα λέτε παραπάνω; Αν ειναι το δευτερο ( και πιο λογικο) ποια διαδικασία ακολουθεί κανείς; Τί παράβολα καταθέτει;

Link to comment
Share on other sites

Φοιτητής και ασχολείσαι με τη δουλειά ενεργά......είσαι ωραίος!

 

Λοιπόν μελλοντικέ συνάδελφε, ο νόμος λέει οτι δεν απαιτείται βεβαίωση για τη μεταβίβαση κτίσματος προ 55,διάβασε το προσεκτικά, ΑΛΛΑ (δεν το γράφει στο νομο)πρέπει να ακολουθήσεις διαδικασία πιστοποίησης νομίμου περιγράμματος και σαφώς να αποδείξεις οτι είναι προ 55 για να το κάνεις αυτό. Αν δεν μπορείς να το αποδείξεις σημαίνει οτι το κτίσμα δεν θεωρείται προ 55 και πρέπει να υπαχθεί στον 4014 με πρόστιμα προ 83 ΑΝ πάλι μπορείς με κάποιο τρόπο να το αποδείξεις και αυτό....κοινώς μύλος...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πλέον δεν είμαι και τόσο σίγουρος.

Δες το θέμα http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=362691#post362691

 

Το είδα συνάδελφε,αλλά θεωρώ οτι κάνουνε λάθος. Ο νόμος είναι ξεκάθαρος σε αυτό,Δεν απαιτείται βεβαίωση μηχανικού ή τουλάχιστον πρέπει να πιστοποιηθεί απο δημόσια υπηρεσία οτι είναι προ 55 και ο μόνος τρόπος είναι η πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος. Απλά ο κάθε ασχετοαναρμόδιος υπάλληλος λέει ο,τι κατεβάσει η κούτρα του...

Link to comment
Share on other sites

Και πως ξέρει ότι δεν υπάρχει και άλλο κτίσμα στο οικόπεδο;

Δεν ζητάνε βεβαίωση για τα αδόμητα;

Δεν είναι το ίδιο πράγμα;

Και εγώ της ίδιας άποψης με εσένα ήμουν αλλά αναθεώρησα.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος λέει στο άρθρο 23 παρ 2 ότι : κατ εξαίρεση της παρ 1 που δεν αφήνει να γίνει καμια μεταβίβαση ή σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο, στο οποίο έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή αλλαγή χρήσης, στα ακίνητα που έχουν γίνει αυθαίρετες πράξεις προ του 1955 επιτρέπεται να γίνουν μεταβιβάσεις , συστάσεις κλπ.

Τώρα στην παρ 4 λέει ότι :Σε κάθε δικαιοπραξία εν ζωή .......επισυνάπτεται υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη και βεβαίωση μηχανικού, ....ή ότι οι εκτελεσμένες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες χρήσεις εμπίπτουν σε μια από τις εξαιρέσεις της παρ.2....

Στο τονισμένο λοιπόν αναφέρει ότι η βεβαίωση πρέπει να γράφει ότι το ακίνητο εμπίπτει σε μια απο τις εξαιρέσεις της παρ 2 που μια από αυτές είναι η προύπαρξη του 55.δηλαδή χρειάζεται βεβαίωση που να αναφέρει ότι το κτίριο προυφίσταται του 55,

Κάνω λάθος?νομίζω πως είναι ξεκάθαρο.

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση για την ύπαρξη κτίσματος προ του '55 μπορεί να γίνει μέσω Φωτοερμηνείας κατάλληλης χρονολογικά Α/Φ, γιατί πρέπει να γίνει Πολεοδομικά μέσω πιστοποίησης νόμιμου περιγράμματος (που απαιτείται μόνο σε οικοδομική άδεια) ;

Εξάλλου στο άρθρο 24 αναφέρει ότι η υπ. δήλωση του ιδιοκτήτη θα συνοδεύεται από δημόσια έγγραφ ή Α/Φ από τα οποία αποδεικνύεται ο χρόνος ολοκλήρωσης της κατασκευής ή εγκατάστασης της χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

4.ΙΚΑ: Λέτε κάποιοι για περαίωση έργου...τι εννοείτε ακριβώς? Αφού στα ένσημα του ΙΚΑ υπολογίζονται μόνο τα ένσημα των νόμιμων κατασκευών βάσει Ο.Α. με τους ανάλογους Πίνακες...Αυτό δεν σημαίνει οτι σε μια οικοδομή του 76 δεν μπορεί η αυθαιρεσία να έχει γίνει το 2009! => ΑΚΥΡΟ για μένα

 

Το ΙΚΑ δέχεται και ενάρξεις για αυθαίρετα...δεν ενδιαφέρεται για την νομιμότητα παρά μόνο για τα ένσημα. Το θέμα είναι η αναγγελία είναι αρκετή η πρέπει να έχει κατατεθεί δήλωση αποπεράτωσης για το έργο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.