Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Aκούγεται ότι το υπουργείο θα προβεί σε μείωση ορισμένων συντελεστών για τα πρόστιμα στα εκτός σχεδίου τι έχετε ακούσει συνάδελφοι ;

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα γειά σου, έχω ένα ερώτημα για σένα.

Παρακολουθώ αυτή την συζήτηση από τις πρώτες ημέρες της, δύο μήνες τώρα. Παρατηρώ λοιπόν το εξής: Μέχρι και πριν από τις γιορτές θεωρούσες ότι όλοι οι δήμοι έχουν και τοπικές δημοτικές κοινότητες, ακολουθώντας τον πίνακα στο αρχείο "kallikraths_kwdikologio1_31_5_11.xls", επομένως ακόμα και στις περιπτώσεις που διοικητικά δεν ήταν χωρισμένοι σε τέτοιες, πχ δήμος Μαρκόπουλου-Μεσογαίας, εμείς για τα εκτός σχεδίου ακίνητα, θα έπρεπε να ελέγξουμε το σύνολο του δήμου, όπου βεβαίως στην παραπάνω περίπτωση έχουμε μεγ. ΤΖ>2200 και πηγαίναμε με την ελάχιστη τιμή του δήμου και όχι της Περιφερειακής ενότητας. Έιχες μάλιστα επιχειρηματολογήσει υπέρ αυτής της προσέγγισης στην συζήτησή σου με τον patra.x (πιστεύω να θυμάμαι σωστά το όνομά του).

Μετά τις γιορτές φαίνεται να άλλαξες άποψη και γι' αυτό ρωτάς το υπουργείο στο κείμενο που μας κοινοποίησες και εμάς, μερικά posts παραπάνω, να μας πει τί θα κάνουμε στις περιπτώσεις που οι δήμοι δεν έχουν σύμφωνα με το ΦΕΚ του Καλλικράτη δημοτικές κοινότητες, καθώς όπως λες, τότε θα πρέπει αυτόματα να πάμε στην ελάχιστη τιμή της Περιφερειακής ενότητας και όχι στου ενιαίου δήμου.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω, ποιοί λόγοι σε έκαναν να άλλαξεις προσέγγιση στην ερμηνεία του νόμου, καθώς την άποψή σου την εκτιμώ και την μετράω πολύ και μας έχεις βοηθήσει τόσο καιρό όσο λίγοι στο θέμα αυτό. Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξης:

Μιλάμε για την ίδια χώρα.

Είναι δυνατόν ένα ακίνητο να ανήκει σε μία κοινότητα, σε μία ενότητα, σε ένα δήμο κτλ

και ένα άλλο να ανήκει σε ένα δήμο κτλ;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

αρχικά ο Νόμος ήταν Έτσι....... Νόμος 4014/2011:Άρθρο 24 /§7 /// ανέφερε το επίπεδο ΔΗΜΟΥ , στη συνέχεια τροποποιήθηκε με το αρ.49 του Νόμου 4030/2011 (ΦΕΚ249/Α/25.11.2011). Χάθηκε το πεδίο του ΔΗΜΟΥ και μπήκε η Δημ.Κοινότητα....

αν διαβάσετε το pdf που έχει σταλεί στο ΥΠΕΚΑ από τις 16/12 (αρκετά πριν τις γιορτές) θα κατανοήσετε απόλυτα τα ερωτήματα και τους προβληματισμούς μου σχετικά με τις τιμές ζωνών.

 

Στο συγκεκριμένο θέμα, δεν έχω αλλάξει γνώμη σχετικά με τον τρόπο λήψης τιμής ζώνης. ο Νόμος 4030/2011 αλλάζει λογική. και μιλά πλέον για Δημ.Κοινότητες. δεν αναφέρει στην Ηπειρ.Ελλάδα καθόλου το Δήμο. Οσο αφορά το κομμάτι 33 Δήμων σε όλη την Ελλάδα, οι οποίοι σύμφωνα με το ΦΕΚ του Καλλικράτη δεν έχουν τροποποιηθεί (όπως πχ. Μαρκόπουλο καθώς και όλοι όσοι αναφέρονται στον παρακάτω πίνακα - για να τον δείτε σωστά κατεβάστε το Pdf στο

http://www.michanikos.gr/topic/23817-%ce%a4%ce%b9%ce%bc%ce%ae-%ce%b6%cf%8e%ce%bd%ce%b7%cf%82-%cf%83%cf%84%ce%b1-%ce%b5%ce%ba%cf%84%cf%8c%cf%82-%cf%83%cf%87%ce%b5%ce%b4%ce%af%ce%bf%cf%85/page__view__findpost__p__393592

όχι μονο δεν έχω αλλάξει γνώμη, αλλά θεωρώ εντελώς λάθος για όλους αυτούς τους Δήμους επειδή απλά το ΥΠΕΣ (το οποίο ουδεμία άποψη έχει περί αντικειμενικών αξίων και

αυθαιρέτων.... ούτε καμία αρμοδιότητα για ΤΖ) δεν τους έχει σπάσει σε Κοινότητες - προς όφελος διοικητικό- να επηρεάζεται η φορολογία ακινήτων καθώς και αυθαιρέτων.

διότι δεν μπορεί κάποιος που έχει αυθαίρετο στα Ψαρά να πηγαίνει με τιμές τις ΧΙΟΥ ενώ κάποιος που είναι στο Απολλώνιο με ΤΖ 4150 να πάει στο αυθαίρετο με 600 - επειδή απλά

στο ΥΠΕΚΑ έβγαλαν ένα Άρθρο στο πόδι....

Φυσικά και θα έπρεπε να κοιτάζουμε το συμφέρον του πολίτη. αλλά αυτό δε θα το κάνω εγώ ή ο καθένας. αλλά θα πρέπει να το κάνει ο ΝΟΜΟΣ Περί αυθαιρέτων από μόνος

του ΚΑΘΟΛΙΚΑ για όλες τις περιοχές της ΕΛΛΑΔΟΣ. δεν θεωρώ λογικό επειδή απλά δεν έχουν πάρει χαμπάρι το κενό που υπάρχει στο άρθρο 24 και 49 να είναι σε πλεονεκτική θέση όσοι έχουν σπίτια στις 33 αυτές περιοχές. και κυρίως Νοτια και Ανατολική Αττική. δηλ στο Φαληρο με 850 και στο Πορτο Ράφτη με 600, ενώ πχ στα Καλύβια ολα να πηγαινουν με 800 γιατι απλά εκει εχουν ορίσει Δημ.Κοινότητες..τι σχέση έχει το Φαληρο και ο Αλιμος με καποιες περιοχές των Καλυβίων....

οπως κ στο Κορωπι με 1050... ή πχ Βορ.Ελλάδα να καταλήγουν χωριά να έχουν πιο ακριβή τιμή απο την Ανατολική Αττική, γιατί τους "ετυχε" να χωριστούν σε Κοινότητες. τρανταχτό παράδειγμα στη Θεσ/νίκη, η Καλαμαριά πχ που δεν εχει ΚΑΜΙΑ ΤΖ κατω απο 1400 αλλά επειδη δεν εχει σπάσει απο το ΥΠΕΣ σε κοινότητες θα την πάμε με 500????? όσο Δηλ.και

τα Στεφάνια Λαγκαδά? ΟΧΙ για μένα.... απλά θα έπρεπε να ανέφεραν στο Νόμο και το Πεδίο του ΔΗΜΟΥ.

θεωρώ πως οι 3 φορεις ΥΠΕΚΑ - ΥΠΕΣ και ΥΠΟΙΚ ουδεμία συζήτηση ουσίας έχουν κάνει. το ΥΠΕΣ ανεφερε απλά οτι πλεον υπάρχουν ΚΟΙΝΟΤΗΤΕΣ χωρις να λάβει υπ'οψιν του πως υπάρχουν 33 ανεπηρεαστοι ΔΗΜΟΙ απο τον Καλλικράτη - γιατι απλά δεν έδωσε βάση. το ΥΠΟΙΚ δεν ασχολήθηκε καθόλου με το ΘΕμα, απλά τους ΕΔΕΙΞΕ που υπάρχουν οι πινακες τιμών (οι οποίο ακόμη πανε με ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑ αρχές του 2012) οπότε το ΥΠΕΚΑ έβγαλε ενα γρήγορο συμπερασμα ΣΥΝΔΥΑΣΤΙΚΟ. κανεις δεν του εθεσε όμως τα προβλήματα... οπως πάντα. και μετά.... στην πράξη έρχονται τα προβλήματα...

πολίτες λένε στο Πορτο Ραφτη οτι αφού δεν είμαστε Κοινότητες - δεν εντάσσονται τα αυθαίρετα μας στο Νομο... οι μηχανικοί το ιδιο και παει λέγοντας... δε συμφωνω καθόλου... θεωρώ καθαρά ΠΡΟΧΕΙΡΟΔΟΥΛΕΙΑ την εκφωνηση του Νομου.

το έγγραφο εστάλη στο ΥΠΕΚΑ 16-12-2011 . ακόμη δεν έχουμε λάβει απάντηση, παρ'ολο που έχω μιλήσει και τηλεφωνικά μαζί τους. Παρ’ ολο που εχει σταλεί επαναληπτικό τον Ιανουάριο του 2012. μάλλον πρόκειται για πολύπλοκο ζήτημα... άλλωστε.... απο παράταση σε παράταση παμε... άλλωστε θα βγει και νέα τροπολογία.... διότι δεν ήξεραν καν πως 3 περ.ενότητες δεν εχουν καμία περιοχή στο ΑΠΑΑ.......... δεν ασχολήθηκαν με αποκκλίσεις..... είτε είσαι μέσα στην ΑΛΟΝΝΗΣΟ είτε απεναντι στην Περιστέρα... που έχει κάποια σπιτάκια... πας με 800€.... ακόμη και εδω πιο πολύ απο το ΑΥΛΑΚΙ.....

σχετικά με Μαρκόπουλο Μεσογαίας... εχω μιλήσει με ΥΠΕΣ γιατί ένας Πελάτης μου έχει στείλει μια έγγραφη συνομιλία μεταξύ ΔΗΜΟΥ και ΥΠΕΣ... ουδεμία απάντηση δε δίνεται στο έγγραφο σχετικά σχετικά με την ΤΙΜΗ ΖΩΝΗΣ.. Απολυτα λογικό αφού το ΥΠΕΣ δεν έχει καμία σχέση με τις ΤΙΜΕΣ ΖΩΝΩΝ του ΥΠΟΙΚ. άλλωστε.. που να ψάχνει τώρα το ΥΠΕΣ για Τιμές Ζώνης..... το ερώτημα του Δήμου θα έπρεπε να έχει σταλεί και στο ΥΠΟΙΚ - τμήμα ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΩΝ ΑΞΙΩΝ....το οποίο τμήμα…. Δηλώνει πως δεν έχει καμία γνώση για το θέμα των Αυθαιρέτων…

όπως και καμία διευκρίνιση δεν έχει αναλάβει να στείλει στις Δ.Ο.Υ. για να τις ενημερώσει πως ο ΝΟΜΟΣ του ΥΠΕΚΑ δεν αφορά Κληρονομιές… για να δίνουμε ό,τι ΤΖ θέλουμε εμεις…. Αλλά αφορά τους ΕΠΙΣΗΜΑ ΑΝΑΡΤΗΜΕΝΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΤΙΜΩΝ ΤΟΥ ΥΠΟΙΚ…..

για αυτό λοιπόν θεωρώ πως θα έπρεπε μετά το επίπεδο Κοινότητας , να υπάρχει και το πεδίο του Δημου. η επιρροή αφορά καθαρά αυτες τις 33 περιοχές.

 

Κατά τη γνώμη μου είναι λάθος η όλη διατύπωση του Νομου και έχω αρκετές φορές πει τη γνώμη μου - αρκετοί μηχανικοί διαφωνούν και είναι σεβαστό.

Από την εμπειρία μου επίσης… θεωρώ πως μόνο με πίεση Γραπτών Ερωτημάτων μπορεί κάποιος να λάβει έστω μερικές διευκρινίσεις. Με τηλεφωνήματα κλπ κλπ… εχω πεισθεί πλέον πως δεν βγαίνει εύκολα άκρη.

 

 

μακάρι να έβγαινε τροπολογία που να λαμβανε υποψη της όλα τα παρελκόμενα..... Καλλικράτη, προβλήματα απομακρ.περιοχων, Κοινότητες , Δήμοι κλπ κλπ κλπ..... και να συνέφερε και τον πολίτη.......

 

 

 

Προσπαθώ να πω συνολικά την άποψη μου, για αυτό γράφω γρήγορα… συγχωρέστε με αν έχει γίνει δυσνόητο το κείμενο μου….. (επιβαρυμένη εβδομάδα)

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση παραμένω στη Διάθεση σας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και την ειλικρινή προσπάθεια που κάνεις σε αυτό το φόρουμ. Δεν γράφεις καθόλου δυσνόητα, μιά χαρά σε κατανοώ.

Επί της ουσίας τώρα, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που θα διαφωνήσει ότι ο νόμος είναι προχειρογραμμένος. Επίσης είναι καθαρό και γνωστό σε όλους εδώ και χρόνια, πόσο ανίκανοι αποδυκνύονται συχνά-πυκνά στην συνεννόησή τους οι κεντρικοί μηχανισμοί, ειδικά όταν το πλήθος των συμβαλλομένων μερών ανεβαίνει στο δυσθεώρητο ύψος των τριών (3) υπουργείων!

Εγώ εδώ θα βάλω και μία άλλη παράμετρο στην εικόνα. Έχω προσωπική εμπειρία επικοινωνίας με κάτοικο οικισμού εκτός σχεδίου στην Ανατολική Αττική, πολύ κατατοπισμένη και με ενεργή συμμετοχή επί χρόνια στις προσπάθειες της περιοχής της να ενταχθεί στο σχέδιο πόλης του οικίου δήμου, όπου στην συνομιλία μας στα μέσα Νοεμβρίου, μου εξήγησε πώς ο δικός τους σύλλογος κατοίκων σε συνδυασμένη προσπάθεια με τον ενιαίο σύλλογο οικισμών εκτός σχεδίου Αν. Αττικής -ναι υπάρχει και τέτοιος- είχαν κάνει επαφές με και αιτήματα στο ΥΠΕΚΑ, ώστε να φθηνήνουν οι τιμές των προστίμων και να πέσουν, όπως μου είπε επί λέξη, στα 600€ σε όλη την Αν. Αττική. Η ρύθμιση, συνέχισε, θα έβγαινε σε λίγες μέρες. Πράγματι, 1-2 εβδομάδες μετά, βγήκε ο 4030.

Επομένως, είναι σε μένα καθαρό, ότι παράλληλα με τις αβλεψίες και αστοχίες στην σύνταξη του νόμου, υπάρχει από πίσω και μία καθαρή πολιτική βούληση να φθηνήνουν τα πρόστιμα. Είτε για λόγους καθαρά εισπρακτικούς, καθώς είδαν τις πρώτες εβδομάδες πόσο χαμηλή ήταν η προσέλευση από τις περιοχές αυτές, είτε λόγω της ικανοποίησης πιέσεων και αιτημάτων "κοινωνικών ομάδων", σύμφωνα με την πάγια πρακτική της ελληνικής διοίκησης επί δεκαετίες τώρα.

Νομίζω λοιπόν, ότι υπάρχει σκοπιμότητα σε όλο αυτό, τουλάχιστον για την Αττική και την Θεσσαλονίκη, που αποτελούν και την μεγάλη μάζα των περιπτώσεων που συζητάμε και η μπάλα πήρε δυστυχώς και πολλές άλλες περιοχές, που τις σημειώνεις και εσύ. Αυτό που εγώ δεν κατανοώ, είναι ότι γιατί δεν μπορούν να συντάξουν με μεγαλύτερη σαφήνεια τα κείμενά τους. Αν για παράδειγμα, αντί για "αν δεν έχει οριστεί σε αυτήν (την δημοτική κοινότητα) ΤΖ τότε πάμε στις Περιφερειακής Ενότητας" έγραφαν "αν δεν έχει οριστεί σε αυτήν Ή ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ τότε κλπ" θα είχαμε γλυτώσει και εμείς και εσύ εκατοντάδες ώρες να προσπαθούμε να συνδυάσουμε δέκα διατάξεις και νόμους τριών υπουργείων, εφοριών και δήμων και να ερμηνεύσουμε τί θέλει να πεί ο ποιητής.

Να συμπληρώσω εδώ, ότι ένα καθαρό ενισχυτικό δείγμα του πνεύματος και της σκοπιμότητας της ρύθμισης αυτής, είναι το ότι, στο νόμο που συζητούν τώρα στην βουλή, εισάγουν ακριβώς τον ίδιο διαχωρισμό για τα εκτός σχεδίου και στην νησιωτική ελλάδα, όπου όμως παρεμβάλουν και το επίπεδο του δήμου, μεταξύ δημ, κοινότητας και περιφερ. ενότητας. Δεν αλλάζουν όμως ταυτόχρονα την υφιστάμενη διατύπωση και στα εκτός σχεδίου της ηπειρωτικής χώρας. Επομένως, από αυτό συμπεραίνω, ότι πράγματι το εννοούν έτσι σε αυτές τις περιπτώσεις, ότι δηλαδή, περνάμε κατ' ευθείαν στην Περ. Ενότητα όταν δεν υπάρχει Δημοτική κοινότητα.

Πάντως, εγώ καταλαβαίνω μετά από όλα αυτά, ότι τυπικά, καθένας που θέλει να πάει πχ. στο Κορωπί με 600€ και όχι με 1050 όπως το λές σωστά, έχει το νομικό έρεισμα να το κάνει, χωρίς να μπορεί κανείς να του πει μετά "μα ο νόμος ήταν καθαρός, έπρεπε να το ξέρετε ότι το σωστό ήταν τα 1050€". Ίσα- ίσα που η στενή ερμηνεία του νόμου και η εξ αντιδιαστολής σύγκρισή της 7α με την σε λίγες μέρες επίσημη 7β, στα 600€ μας οδηγεί. Σωστά;

Edited by kapapanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο με την δημοτικη ενοτητα οπως θελει το εννοει ο καθενας......εχω εντος σχεδιου χωρις τ.ζ στην περιοχη.....η ελαχιστη του καποδιστριακου ειναι 1250 ενω του καλλικρατικου ειναι 800......απο 7 περιπτωσεις στο ιδιο Ο.Τ οι 6 δηλωσεις εχουν γινει με 800 και ειμαι ο μοναδικος με 1250 !!

Link to comment
Share on other sites

κοιτάξτε δεν μπορώ να πω τι θα έκανα σε περίπτωση που ήμουν Επαγγελματίας Μηχανικός.

αυτό που προσπαθω να εκφράσω είναι ποια είναι η σωστή χρήση των Τιμών Ζωνών και πως ερμηνεύεται ο Νόμος του ΥΠΕΚΑ λαμβάνοντας υπ'οψιν την οσο το δυνατον ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΕΡΗ σκοπια.

προσπαθω να τα βαλω όλα μεσα στο τσουβάλι... ωστε να βγει μια συνολική εικόνα.

 

κατανοώ όμως απόλυτα το εξης (και απο εσας που συμμετέχετε εδω, αλλά και απο όλους τους πελάτες μας μηχανικούς)

υπάρχει διττη Ερμηνεία του Νομου. είτε σκόπιμη είτε οχι το μεγαλύτερο προβλημα ειναι πως Η ουσία του προβλήματος ερχεται στο επαγγελμα σας. Γιατί αν πχ η Μηχανικός Χριστίνα παει τα αυθαίρετα στο ΜΑρκόπουλο με 1000 (αναφερω παραδειγματικές τιμες) ενώ το κενο του Νομου μου αφήνει στο Μηχανικό Κώστα ενα παραθυρο για 600€, τοτε και εγώ η ίδια δεν ξέρω τι θα έκανα... τι αποφαση θα επαιρνα. Να έχω περισσότερους πελάτες γιατί ο Νομος με "αφηνει" ή να παω σύμφωνα με την ορθότερη ερμηνεία του ΝΟΜΟΥ; Ποσο μαλλον οταν άκουγα πως συναδελφοι μου "επαιρναν" το πελατολογιο, διότι πηγαιναν με μικροτερα προστιμα..... Πραγματικά λοιπόν το προβλημα ερχεται στη δηλωση ΤΖ που κάνετε εσεις. γι'αυτο και ίσως θα επρεπε απο επισημους φορείς, όποιο θέμα προκύπτει, να προωθείται επισημα στο ΥΠΕΚΑ ωστε να ακολουθουν ολοι οι μηχανικοι την ιδια Οδο.

παρ''ολα αυτά θεωρώ πως θα ακολουθούσα την άποψη που ακολουθώ και ως ΜΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ. σε κάθε περίπτωση θα προωθούσα συνεχώς ερωτήματα στο ΥΠΕΚΑ. Μεχρι να κατανοήσουν τα Οποια προβλήματα και να δώσουν ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΕΣ κ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

να σας πω την αλήθεια απορώ που οι ιδιοι οι μηχανικοι δεν προωθουν επισημα ερωτήματα στο ΥΠΕΚΑ ωστε να λάβουν διευκρινισεις για όλα αυτά. Σιγουρα παντως θα προτιμουσα σα μηχανικος να ειμαι σιγουρος για το τι ισχύει παρα να αφηνω ανοικτά ερωτήματα και μάλιστα τοσο σημαντικά.

 

το μεγαλυτερο προβλημα παντως , (θα ήθελα να το αναφέρω εδω) δημιουργείται με τις Αυθαίρετες Τιμές Ζωνών που Δινουν οι Τοπικές ΔΟΥ. οπως εχει αναφερθει ξανα στο παρελθον , οι τοπικες ΔΟΥ χρησιμποιούν ΤΖ για περιοχές ΕΚΤΟΣ ΑΠΑΑ. αλλα εντος ΣΧΕΔΙΟΥ (τα λεγομενα συγκριτικα στοιχεια) για ΟΙΚΟΠΕΔΑ μονο, και μαλιστα για διευκολυνση της ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ (κληρονομιες , γονικες παροχες κλπ). επίσης κάποιες ΔΟΥ σε τμήματα εντός ΣΧΕΔΙΟΥ χρησιμποιουν δικές τους ΤΙΜΕΣ ΖΩΝΗΣ, οι οποιες φυσικα δεν εχουν καμια σχέση με τους Επισημους Πινακες ΥΠΟΙΚ. δεν ειναι αναρτημένες πουθενα και αν δεν προκύψει αναπροσαρμογή αντικειμενικών αξιών, ή ενταξη περιοχων στο Αντικειμενικο ΣΧΕΔΙΟ , δεν μπορουν να γίνουν ΕΠΙΣΗΜΕΣ ΤΖ ΠΙΝΑΚΩΝ ΤΙΜΩΝ ΤΟΥ ΥΠΟΙΚ.

αυτό οπως καταλαβαίνετε προκαλεί το μεγαλυτερο προβλημα σε εσας.

διότι εχω ακούσει τοπική ΔΟΥ να αναφερει μέσα στην ΑΘΗΝΑ ΤΖ=380

συναδελφος σας ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ μου ανεφερε πως στην ΚΕΡΑΤΕΑ η ΔΟΥ τους ανεφερε ΤΖ 300€ (δεν υπάρχουν πουθενα σε όλη την ΕΛΛΑΔΑ αυτες οι ΤΖ)

στην Παρο σήμερα εμαθα για εντος Οικισμου ΑΚινητο - ΤΖ 480 - που ισχύει πραγματικά το 800......

 

ΑΥΤΟ ειναι το ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ κυρίως - για Εσας τους Μηχανικους. διότι ο κάθε μηχανικός έτσι μπορει να δηλώσει οποια τιμή του πει ο καθε υπαλληλος... και να γίνει τοσο "φτηνος¨" στην αγορα, σε αντίθεση με Μηχανικους που ακολουθουν το κειμενο του 4010 και 4030

πουθενα στο νομο του ΥΠΕΚΑ δεν αναφέρονται ΤΙΜΕΣ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΔΟΥ.... πουθενα...

 

παντως σε σχεση με το σχόλιο του κου AKIUS διαφωνω. διότι ο ΝΟΜΟΣ μιλά καθαρά για ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΙΚΟ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟ. ο ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΣ εχει καταργηθεί εδω και 2 χρόνια. ο Νομος του ΥΠΕΚΑ ξεκαθαρα αναφέρει το διαχωρισμο του Καλλικρατη.

Edited by Χριστινα Ματεντζιαδη
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι τελείως μπέρδεμα η όλη κατάσταση... Θα μου έκανε εντύπωση να πω την αλήθεια βέβαια αν δεν ήταν έτσι...!

Πχ έχω έναν πελάτη στο Πανόραμα Θεσσαλονίκης.

Η ελάχιστη τιμή ζώνης στην Δημοτική Κοινότητα Πανόραματος είναι 2500€. Κατά συνέπεια ότι αυθαιρεσία έχει κάνει είναι σαν να έχει ΤΖ 5000€ αφού λόγω εκτός σχεδίου έχει και συντελεστή 2!

Στην Θέρμη που συνορεύει με το Πανόραμα έχει μεγιστη ΤΖ<2200€ και κατά συνέπεια στα εκτός σχεδίου πηγαίνει με ΤΖ υπολογισμου 500€!!

Edited by nevermindgr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.