Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Χωρίς να το έχω τεστάρει από κάπου, η λογική μου λέει ότι θα πάει διοικητικά.

Αφού όλος ο νόμος είναι με διοικητικούς όρους (πλην μίας προσθήκης που έγινε στο τελευταίο πολυνομοσχέδιο και μιλάει για νομούς.)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς και εγώ εκτιμώ ότι θα πρέπει να πάει διοικητικά συνεπώς Δήμος Πόρου άρα νησιωτική Ελλάδα παρότι βρίσκεται στην Πελοπόννησο. Απλώς θέλω να το εξαντλήσω πριν βάλω Τ.Ζ. 900 ευρώ και δε ξέρω που μπορώ να απευθυνθώ. Στο ΤΕΕ μου δηλώσανε οτι δε γνωρίζουν και να απευθυνθώ στην τοπική ΔΟΥ.

Θεωρώ απίθανο πάντως η ΔΟΥ έχει απάντηση για το θέμα αυτό που αφορά ερμηνεία του 4014.

Link to comment
Share on other sites

SOS!!!!!

δλδ πλέον στα εκτός σχεδίου στο Κορωπί πάμε με Τ.Ζ. 600€ (πρέπει αύριο να πλήρωσει ο πελάτης το εφάπαξ και μιλάμε για διαφορά 5000€)

Edited by kostasp.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω, γιατί θα μας βγάλουν χαζούς στο τέλος : Έστω σε εκτός σχεδίου αυθαίρετο στο Νέο Ρύσιο Θεσσαλονίκης, ως τιμή ζώνης θα λαμβάνεται η ελάχιστη της Περιφερειακής ενότητας Θεσσαλονίκης που είναι 500€ (με βάση την παρ. 7α, όπως ψηφίστηκε στον Ν.4030/2011), και όχι με την τιμή ζώνης για το οικισμό Ρυσίου ίση με 1250€ (με βάση τις Αντικειμενικές του Υπουργείου) ή την ελάχιστη του νέου Δήμου Θέρμης, στον οποίο ανήκει το Ν. Ρύσιο που έχει ελάχιστη τιμή ζώνης 1150€ ?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω, γιατί θα μας βγάλουν χαζούς στο τέλος : Έστω σε εκτός σχεδίου αυθαίρετο στο Νέο Ρύσιο Θεσσαλονίκης, ως τιμή ζώνης θα λαμβάνεται η ελάχιστη της Περιφερειακής ενότητας Θεσσαλονίκης που είναι 500€ (με βάση την παρ. 7α, όπως ψηφίστηκε στον Ν.4030/2011), και όχι με την τιμή ζώνης για το οικισμό Ρυσίου ίση με 1250€ (με βάση τις Αντικειμενικές του Υπουργείου) ή την ελάχιστη του νέου Δήμου Θέρμης, στον οποίο ανήκει το Ν. Ρύσιο που έχει ελάχιστη τιμή ζώνης 1150€ ?

 

Ακριβως, 500€.

Link to comment
Share on other sites

παντως εμεις στο πρόγραμμα -μετά απο ερωτήσεις σε διαφορους φορείς κλπ...... και επειδή δεν εχουμε απόλυτη απάντηση.... θα θεωρήσουμε ολα τα νησιά - πλην Κρητης και Ευβοιας ΩΣ ΝΗΣΙΑ και θα τα παμε σύμφωνα με την περιγραφή του ΝΟΜΟΥ περι ΝΗΣΩΝ

 

-δηλ Αργωσαρωνικος, Σποράδες καθώς και Σαμοθράκη - Θασος -

και αυτό γιατί πλέον ειναι τα περισσότερα ειναι ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ περιφερειακές Ενότητες

και το Κυριοτερο Ξεχωριστές Δημ.Κοινότητες. Πχ η Αιγινα Εχει ΑΠΑΑ (δηλ Οικισμο Με ΤΖ) και ανήκει στην Περ.Εν.Νησων Πειραιώς. Αρα Εντος και Εκτος Σχεδίου πανε με ζώνη Δημ.Κοινότητας, αν δεν υπάρχει παμε σε επίπεδο Καλ.Δήμου κλπ

 

 

 

Έχει αλλάξει κάτι σχετικά με Αργωσαρωνικο, Σποράδες,Σαμοθράκη -συνεχίζουν να θεωρούνται πως ανήκουν νησιωτική Ελλάδα παρόλο που ανήκουν σε περιφερειακή ενότητα ηπειρωτικής Ελλάδας ?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι έγινε με το 10% της επιφάνειας των Δήμων και το 2200, ισχυει για τα εκτός σχεδίου? Εχω ακόμη πρόβλημα με την εκτος σχεδίου περιοχή του Αμαρουσίου και δεν ξερω αν πρέπει να πάρω σαν τιμή ζώνης το 1450.Γνωρίζει κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.