Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Γιατί πρέπει να πληρώσει στην παρούσα φάση 4000-500=3500m²x600 και όχι 70x600x0,15xσυντελεστές? H T.O. θα χρειαστεί όταν θα πάει να κάνει άρτιο το αγροτεμάχιο και δεν έχει τμήμα γης να συμπληρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Manolis gon

Εγω να συμφωνησω μαζι σου..

Αλλα οι ΤΖ ειναι ενα μπ@#ρδελο..

Γνωμη μου ειναι οτι το πιο σιγουρο ειναι η ΤΖ που λεει στο ΕΤΑΚ..

Δλδ η ΔΟΥ εκανε λαθος???

Ασε το νομο να λεει οτι θελει..

Αν η ΤΖ ειναι 900Ε στο Δημο και στο ΕΤΑΚ εχεις 500Ε, ποιο ισχυει????

Link to comment
Share on other sites

Όχι ΕΤΑΚ σε εκτός σχεδίου.

Στα εντός ναι.

 

Όταν πάει να γίνει αγοραπωλησία σε σπίτι που βρίσκεται εκτός σχεδίου (νομίμως υφιστάμενο εννοείται), η ΔΟΥ υπολογίζει την αξία του κατά περίπτωση μετά από αυτοψία.

Έχουν κάποιους κανόνες τους οποίους αγνοώ και δε θα επιδιώξω ποτέ να τος μάθω.

 

Τώρα σε αυτόν το νόμο, η κατάσταση είναι ξεκάθαρη:

Έχουμε και το προηγούμενο του νόμου 3843 όπου δούλεψε ακριβώς έτσι και έχουμε και την αναφορά του 4014 για αυτές τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η ΤΟ στα εκτος σχεδίου είναι σε πίνακα της ΓΓΠΣ και είναι ορισμένες. http://www.gsis.gr/ANTIKEIMENIKES_AXIES_2008/PERIFEREIES.html

Ναι βέβαια δεν είπα ότι θα πληρώσει τώρα την αρτιότητα αλλά θα περιμένει 10 χρόνια να δει ο πελάτης αν θα μπει σε ΓΠΣ η περιοχή του. Αλλά δεν πρέπει να έχει μια ιδέα το τι θα πληρώσει σε περίπτωση(πολύ πιθανή) που δεν θα καταρτιστεί ΓΠΣ?

 

Ωραία και η τιμή ανά τετραγωνικό είναι η Τ.Ο. αρχ. ή υπάρχει κάποιος τύπος?

Δηλαδή ένας πελάτης μου που είναι μέσα σε ΖΕΠ και θέλει 9 στρέματα για να γίνει άρτιος, αν δε γίνει ΓΠΣ στην περιοχή και δε βρει αγροτεμάχιο να συμπληρώσει θα πληρώσει μετά από 10 χρόνια 9000x20=180000€ :shock:

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια μου επικοινωνια με τοπογραφο της εκαστοτε Πολεοδομιας στην οποια υπαγεται το αυθαιρετο ηταν διαφωτιστικοτατη....

 

Θα σας συνιστουσα να παρετε τηλεφωνο εκει...

Link to comment
Share on other sites

ii) καταβάλει ειδικό πρόστιμο το ύψος του οποίου υπο-

λογίζεται με βάση εμβαδόν ίσο με τη διαφορά μεταξύ

της προβλεπόμενης αρτιότητας και της έκτασης του ακι-

νήτου, όπου βρίσκεται, επί την τιμή ζώνης που ισχύει

στην περιοχή του κτίσματος και σύμφωνα με το σύστημα

αντικειμενικών αξιών του Υπουργείου Οικονομικών, και

το οποίο κατατίθεται σε ειδικό κωδικό του Πράσινου Τα-

μείου με την ονομασία «Περιβαλλοντικό Ισοζύγιο»

 

Με βάση το κομμάτι με τα έντονα γράμματα τελικά μήπως έχουν δίκιο όσοι λένε ότι θα πολλαπλασιάζεται με την αντικειμενική αξία του ακινήτου?

 

Μετά από επίσκεψή μου στη ΔΟΥ πάντως μου είπαν ότι η αντικειμενική αξία γης υπολογίζεται ως άθροισμα της βασικής αξίας γης+οικοπεδική αξία γης+αξία δυνατότητας περαιτέρω αξιοποίησης και μου έδωσαν ένα έντυπο υπολογισμού. Αυτός είναι ο τρόπος υπολογισμού της αντικειμενικής αξίας των συμβολαιογράφων απ' ότι κατάλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι ΕΤΑΚ σε εκτός σχεδίου.

Στα εντός ναι.

 

Όταν πάει να γίνει αγοραπωλησία σε σπίτι που βρίσκεται εκτός σχεδίου (νομίμως υφιστάμενο εννοείται), η ΔΟΥ υπολογίζει την αξία του κατά περίπτωση μετά από αυτοψία.

Έχουν κάποιους κανόνες τους οποίους αγνοώ και δε θα επιδιώξω ποτέ να τος μάθω.

 

Τώρα σε αυτόν το νόμο, η κατάσταση είναι ξεκάθαρη:

Έχουμε και το προηγούμενο του νόμου 3843 όπου δούλεψε ακριβώς έτσι και έχουμε και την αναφορά του 4014 για αυτές τις περιπτώσεις.

 

 

Ακριβώς όπως τα λέει ο συνάδελφος!

Εγώ στην εφορία που μίλησα μου είπαν ότι το ΕΤΑΚ εκτός σχεδίου υπολογίζει τιμή ακινήτου και δεν έχει καμία σχέση με τιμή ζώνης για τα εντός. Και πως αυτό που θέλει ο νόμος είναι γραμμένο στο gsis στις αντικειμενικές αξίες της περιοχής εντός σχεδίου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.