Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Επίσης εγώ με την πολεοδομία που μίλησα μου είπαν ότι τις ΤΖ για τους ΗΧ τους τις είχαν δώσει και δεν ξέρει που να τις βρει. Ο ίδιος υπάλληλος μου είπε ότι υπεύθυνη για αυτό είναι η εφορία.

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το κομμάτι με τα έντονα γράμματα τελικά μήπως έχουν δίκιο όσοι λένε ότι θα πολλαπλασιάζεται με την αντικειμενική αξία του ακινήτου?

 

Όχι, η τιμή ζώνης είναι ένας συντελεστής για τον υπολογισμό της αντικειμενικής αξίας.

Η αντικειμενική αξία βγαίνει επί του συνόλου του ακινήτου (για όλα τα μέτρα) και την επηρεάζουν και άλλες παράμετροι, όπως όροφος, πρόσωπο, συνιδιοκτησία κτλ.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια...ειναι σαφεστατος ο νομος!!θα υπολογιζεται με την μικροτερη του δημου. εδω ειναι και οι τιμες ζωνης. http://www.gsis.gr/ANTIKEIMENIKES_AXIES_2007/PERIFEREIES.html.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια...ειναι σαφεστατος ο νομος!!θα υπολογιζεται με την μικροτερη του δημου. εδω ειναι και οι τιμες ζωνης. http://www.gsis.gr/ANTIKEIMENIKES_AXIES_2007/PERIFEREIES.html.

 

mbrebou μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ σε αυτό το link όταν "πατάς" για τιμές εκτός σχεδίου (επάνω δεξιά) πατήστε εδώ αν σε οδηγεί πουθενά γιατί σε εμένα δεν αλλάζει τίποτα στην σελίδα?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι οι ΤΖ που εχει η λιστα δεν εχουν ενημερωθει με την τελευταια αυξηση που εγινε..

Ας το επιβεβαιωσει καποιος..

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τηλέφωνο στη ΔΟΥ Μουδανίων (και αφού η κυρία δημόσιος υπάλληλος μου είπε ότι κανονικά έπρεπε να πάρω την πολεοδομία και όχι την εφορία και ότι τρέχουν χωρίς λόγο για τον νόμο αυτό για να μας λένε τις Τ.Ζ) μου έδωσε Τ.Ζ. όπως την υπολόγιζα, δηλαδή ΤΗΝ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΟΣ που ανήκει... 750€ συγκεκριμένα. Ενώ στη ΔΕΗ για το ΤΑΠ έλεγε 234 €.

Link to comment
Share on other sites

mbrebou μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ σε αυτό το link όταν "πατάς" για τιμές εκτός σχεδίου (επάνω δεξιά) πατήστε εδώ αν σε οδηγεί πουθενά γιατί σε εμένα δεν αλλάζει τίποτα στην σελίδα?

Ευχαριστώ πολύ

 

συνάδερφε οδηγεί στο κάτω μέρος της σελίδας άμα προσέξεις έχει εκεί κάποια link για εκτός σχεδίου

 

εγώ πάντως θα ήθελα να ρωτήσω για τον υπολογισμό του άρθρου 24.1.γ.ιι (σελ. 6232)

δηλαδή για την περίπτωση μη άρτιων αγροτεμαχίων. Σύμφωνα με τον νόμο θα πρέπει να αγοραστεί κάποιο όμορο (ή κάπου μέσα στα όρια του δήμου). Σε άλλη περίπτωση θα πρέπει να πληρώσει κάποιο πρόστιμο (επιπρόσθετα του προστίμου για το οίκημα).

 

Εαν βάλουμε εδώ ΤΖ όπως λέει ρητά ο νόμος τότε έχουμε το παράλογο να πληρώσουμε απίστευτα μεγάλο ποσό πχ έχουμε ένα αγροτεμάχιο 200τμ και χρειάζεται να "συμπληρώσουμε" 3800τμ (για αρτιότητα 4000τμ) με ΤΖ 500ευρώ (που είναι και χαμηλή τιμή) τότε 1.900.000ευρώ πρόστιμο...

 

βέβαια αυτό είναι αδύνατον... αλλά αυτό λέει ο νόμος

 

εγώ πιστεύω ότι μάλλον πρέπει να χρησιμοποιήσουμε αντί για ΤΖ τον Α.Β.Α. Η συγκεκριμένη τιμή (Α.Β.Α.) δίνεται για τα εκτός σχεδίου... και οδηγούμε στο συμπέρασμα ότι δεν υπάρχει ΤΖ για τα εκτός σχεδίου αλλά μόνον Α.Β.Α.

 

η τιμή του Α.Β.Α είναι πολύ ποιο λογική πχ έχει εύρος από 2 ευρώ μέχρι 30 ευρώ

 

δηλαδή για το προηγούμενο παράδειγμα 3800Χ2=7600 ευρώ πρόστιμο

 

μπορεί κάποιος να σχολιάσει ή να το αποσαφηνίσει το θέμα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.