Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Παιδιά άλλο τιμή ζώνης για τον υπολογισμό της αξίας κτιρίου και άλλο οι τιμές από τους πίνακες για τον υπολογισμό της αξίας γης για εκτός σχεδίου πόλεως.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άλλο τιμή ζώνης για τον υπολογισμό της αξίας κτιρίου και άλλο οι τιμές από τους πίνακες για τον υπολογισμό της αξίας γης για εκτός σχεδίου πόλεως.

 

Ναι αλλά λένε "τιμή ζώνης". Αυτή μία δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Συμφώνω. Για μια περίπτωση για εκτός σχεδίου στην Ραφήνα μου απάντησαν από την τεχνική υπηρεσία του δήμου ότι θα το υπολογίσω με την τιμή ζώνης του ΕΤΑΚ που ειναι για την συγκεκριμένη περίπτωση 910€ ενώ η μικρότερη ΤΖ της Ραφήνας είναι 1450€. Τα 910 € προκύπτουν από τα έντυπα |Κ1-Κ4 για τον προσδιορισμό της φορολογητέας αξίας κτισμάτων με αντικειμενικά κριτήρια όπυυ δεν υπάρχουν τιμές ζώνης. Είναι όμως σωστό ???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή έχω αρκετές περιπτώσεις εκτός σχεδίου, μικρά οικοπεδάκια με σπιτάκια πρώτης κατοικίας φτωχών ανθρώπων, αν τα παώ με τ.ζ. την ελάχιστη του Δ.Δ. καήκαμε!!!! σε υπολογισμούς που έκανα βγαίνουν τρελά νούμερα και πέσανε συγκοπές και εγκεφαλικά!!!! Δεν πρόκειται να κάνει κανείς δήλωση... και επομένως εμείς πάμε φούντο!!!! χάνουμε την τελευταία μας ευκαιρία να κρατηθούμε κάνα χρόνο ζωντανοί ακόμα.... ΕΠΟΜΕΝΩΣ επειδή υπάρχει μπάχαλο αν κάνω τις δηλώσεις με την τ.ζ. που λέει η ΔΕΗ που είναι η μόνη κάπως υποφερτή για τους φτωχούς αυθαιρετούχους!!! τι πρόβλημα θα υπάρχει? θα ξεκινήσω να στέλνω με αυτή τις προσωρινές δηλώσεις και ο θεός βοηθός...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.εγω εχω περιπτωση με αυθαιρεσιες σε κατοικια και σε καταστημα στο ιδιο εκτος σχεδιου γηπεδο.το ETAK λεει 320 για καταστημα και 380 για κατοικια. H ελαχιστη T.Z.. της περιοχης ομως ειναι 1100.τι κανω συναδελφοι?

 

 

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής! Ευχαριστώ, Manolis gon

Link to comment
Share on other sites

Στους φτωχους αυθαιρετουχους ομως, που λες, θα υπολογισεις εσυ μοναχα το προσωρινο προστιμο και το τελικο θα βγει στη 2η φαση, βασει των πραγματικων ΤΖ, ειτε του ΟΤ ειτε της ελαχιστης του ΔΔ η του Δημου....

 

Οποτε, οσο και να υπολογισεις εσυ, αυτοι το κανονικο θα πληρωσουνε...

 

Εγω δεν κοιταζω ουτε ΔΕΗ, ουτε ΟΤΕ ουτε τιποτα τετοιο...

Ακομα και το Κεφαλαιο στη ΔΟΥ μου δινει μια τιμη μεικτης ζωνης η πως διαολο τη λεει τελος παντων αλλα ειναι πολυ μιρκοτερη απο την πραγματικη ΤΖ, οποτε ρωτωντας το αρμοδιο πολεοδομικο γραφειο με τον Τοπογραφο συγκεκριμενα, μαθαινεις την ακριβη ΤΖ και του λες τα πραγματικα, βασει τωρινων δεδομενων....

 

Μην ξεχνας να τους τονιζεις τις 28 μηνιαιες δοσεις η 10 τριμηνιαιες, που τους απαλυνει τον πονο αφου το υπολοιπο ποσο του προστιμου, αφαιρωντας το παραβολο, διαιρειται και βγαινει η μηνιαια αναγωγη που δεν ειναι ιδιαιτερα τραγικο νουμερο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επειδή έχω αρκετές περιπτώσεις εκτός σχεδίου, μικρά οικοπεδάκια με σπιτάκια πρώτης κατοικίας φτωχών ανθρώπων, αν τα παώ με τ.ζ. την ελάχιστη του Δ.Δ. καήκαμε!!!! σε υπολογισμούς που έκανα βγαίνουν τρελά νούμερα και πέσανε συγκοπές και εγκεφαλικά!!!! Δεν πρόκειται να κάνει κανείς δήλωση... και επομένως εμείς πάμε φούντο!!!! χάνουμε την τελευταία μας ευκαιρία να κρατηθούμε κάνα χρόνο ζωντανοί ακόμα.... ΕΠΟΜΕΝΩΣ επειδή υπάρχει μπάχαλο αν κάνω τις δηλώσεις με την τ.ζ. που λέει η ΔΕΗ που είναι η μόνη κάπως υποφερτή για τους φτωχούς αυθαιρετούχους!!! τι πρόβλημα θα υπάρχει? θα ξεκινήσω να στέλνω με αυτή τις προσωρινές δηλώσεις και ο θεός βοηθός...

 

Συνάδερφε ΠΡΟΣΕΧΕ και ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ !!!

Το πρόστιμο που υπολογίζουμε είναι ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ και εδώ δεν ισχύει το "ουδέν μονιμότερο του προσωρινού!"

Εάν εσύ βάλεις ΤΖ 500€ και μετά την κατάθεση των δικαιολογητικών, σχεδίων, κτλ σου υπολογίσουν την ΤΖ 1500€, τι θα κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι και καλό κουράγιο! Θα ήθελα να ρωτήσω αν στην τιμή ζώνη στα εκτός σχεδίου βάζουμε την ελάχιστη τιμή ζώνης που ισχύει στα εντός σχεδίου του Δημοτικού Διαμερίσματος που ανήκει το αγροτεμάχιο ή χρησιμοποιούμε τον πίνακα των τιμών εκκίνησης ελάχιστου κόστους οικοδομής για τα εκτός σχεδίου (Κ1,Κ2,Κ3). Ευχαριστώ και καλή συνέχεια!

 

Η ελάχιστη ΤΖ του Δ.Δ ΑΝ έχει καθοριστεί άλλξ ΤΖ στο εκτός σχεδίου

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε ΠΡΟΣΕΧΕ και ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ !!!

Το πρόστιμο που υπολογίζουμε είναι ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ και εδώ δεν ισχύει το "ουδέν μονιμότερο του προσωρινού!"

Εάν εσύ βάλεις ΤΖ 500€ και μετά την κατάθεση των δικαιολογητικών, σχεδίων, κτλ σου υπολογίσουν την ΤΖ 1500€, τι θα κάνεις?

Το ξέρω και φυσικά αυτό θα γίνει με τη σύμφωνη γνώμη των ιδιοκτητών που είναι πρόθυμοι να το ρισκάρουν!!! Κι αν τους κάτσει? :razz: Δειγματοληπτικά θα γίνουν έλεγχοι, ποιος θα κάτσει να ελέγξει όλους τους ηλεκτρονικούς φακέλλους; Μόνο από καρφωτή θα το βρουν (αν φυσικά δε μιλάμε για μεγάλη απόκλιση στην τιμή) π.χ. αν το πρόστιμο από 10.000€ πάει στα 7.500-8.000€ κανείς δε θα ασχοληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ και σήμερα εξακολουθεί να παραπέμπει τους μηχανικούς στη ΔΟΥ για να διευκρινήσουμε το θέμα, παρά το γεγονός ότι έχουν ερωτηθεί το ίδιο πράγμα δεκάδες φορές όλη την εβδομάδα!

Καλά, δεν έχουν καταλάβει πόσο κρίσιμο είναι το ζήτημα αυτό στα εκτός σχεδίου, ή μήπως θα πρέπει να στέλνουμε τους ιδιοκτήτες στη ΔΟΥ για να μας το βεβαιώσουν μόνοι τους, και έτσι δεν θα μας κυνηγήσουν αν υπάρξει διαφοροποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.