Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Λάθος Πολ. Μηχανικού


Zagrefs

Recommended Posts

Καλημέρα σας.

Ανέθεσα σε Πολιτικό Μηχανικό να μου συντάξει Τοπογραφικό για οικόπεδό μου, για ανέγερση κατοικίας. Στο συνταχθέν Τοπογραφικό βεβαίωσε (αρχές του 2011), ότι το εν λόγω οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο Κατά παρέκλιση (επί Εθνικής οδού). Ακολούθως ανέθεσα σε φίλο αρχιτέκτονα (από άλλη περιοχή της Ελλάδος) να μου κάνει αρχιτεκτονικά σχέδια για κατοικία. Μου τα έκανε (βάσει και του συνταχθέντος Τοπογραφικού), και κατέθεσα τον φάκελλο στην Πολεοδομία. Από εκεί όμως με πληροφόρησαν ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να χτίσω γιατί στο μέρος που έχω το οικόπεδό μου καταργήθηκαν οι παρεκλίσεις με υπάρχον Γεν. Πολ. Σχέδιο Πόλης του 2009!

Ερωτώ: Πέραν της ηθικής μου βλάβης και του σοκ το οποίο υπέστην, ξόδεψα και αρκετά χρήματα για την σύνταξη των σχεδίων και την κατάθεση του φακέλου. Τι ευθύνη έχει ο Μηχανικός που μου έκανε το Τοπογραφικό και βεβαίωνε την αρτιότητα?

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το τοπογραφικό του φακέλου της άδειας την μελέτη της οποίας εκπόνησε ο Αρχιτέκτονας, το υπέγραψε ο ίδιος να υποθέσω;

Link to comment
Share on other sites

φίλε ιδιώτη είναι δυνατόν να δίνεις το τοπογραφικό και σε σημείο επι εθνικής οδού σε πολ/μηχ?...τοπογραφικά και ιδίως επίφοβα τοπογραφικά μόνο σε τοπογραφο..τώρα τι να σου πω.....

Link to comment
Share on other sites

Το τοπογραφικό του φακέλου της άδειας την μελέτη της οποίας εκπόνησε ο Αρχιτέκτονας, το υπέγραψε ο ίδιος να υποθέσω;

 

Tο πρώτο τοπογραφικό το υπέγραψε ο Πολ. Μηχαν. που το συνέταξε, και το δεύτερο του φακέλου της άδειας το υπέγραψε ο αρχιτέκτονας που έκανε τα σχέδια.

Link to comment
Share on other sites

φίλε ιδιώτη είναι δυνατόν να δίνεις το τοπογραφικό και σε σημείο επι εθνικής οδού σε πολ/μηχ?...τοπογραφικά και ιδίως επίφοβα τοπογραφικά μόνο σε τοπογραφο..τώρα τι να σου πω.....

 

Γιατί θα πρέπει ο ιδιώτης να ξέρει?

Link to comment
Share on other sites

Tο πρώτο τοπογραφικό το υπέγραψε ο Πολ. Μηχαν. που το συνέταξε, και το δεύτερο του φακέλου της άδειας το υπέγραψε ο αρχιτέκτονας που έκανε τα σχέδια.

 

Την ευθύνη γιατί "δε βγήκε" η άδεια την έχει ο Αρχιτέκτονας που είναι βέβαιο ότι αντέγραψε και υπέγραψε τυφλά το τοπογραφικό του 1ου (παλιά τους τέχνη κόσκινο ορισμένων...) χωρίς να ψάξει τίποτα ή να βάλει το μυαλό του να σκεφτεί.

Link to comment
Share on other sites

Tο πρώτο τοπογραφικό το υπέγραψε ο Πολ. Μηχαν. που το συνέταξε, και το δεύτερο του φακέλου της άδειας το υπέγραψε ο αρχιτέκτονας που έκανε τα σχέδια.

 

Βάσει αυτού, έχουν ευθύνη και οι δύο. Το λέω επειδή την έχω πατήσει κι εγώ (από την πλευρά του αρχιτέκτονα) σε "φτιαγμένο" κουκουρούκου τοπογραφικό από τοπογράφο μάλιστα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.