Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικοδομικές Άδειες-Αδειοδοτήσεις Λάθος Πολ. Μηχανικού


Zagrefs

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας.

Ανέθεσα σε Πολιτικό Μηχανικό να μου συντάξει Τοπογραφικό για οικόπεδό μου, για ανέγερση κατοικίας. Στο συνταχθέν Τοπογραφικό βεβαίωσε (αρχές του 2011), ότι το εν λόγω οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο Κατά παρέκλιση (επί Εθνικής οδού). Ακολούθως ανέθεσα σε φίλο αρχιτέκτονα (από άλλη περιοχή της Ελλάδος) να μου κάνει αρχιτεκτονικά σχέδια για κατοικία. Μου τα έκανε (βάσει και του συνταχθέντος Τοπογραφικού), και κατέθεσα τον φάκελλο στην Πολεοδομία. Από εκεί όμως με πληροφόρησαν ότι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να χτίσω γιατί στο μέρος που έχω το οικόπεδό μου καταργήθηκαν οι παρεκλίσεις με υπάρχον Γεν. Πολ. Σχέδιο Πόλης του 2009!

Ερωτώ: Πέραν της ηθικής μου βλάβης και του σοκ το οποίο υπέστην, ξόδεψα και αρκετά χρήματα για την σύνταξη των σχεδίων και την κατάθεση του φακέλου. Τι ευθύνη έχει ο Μηχανικός που μου έκανε το Τοπογραφικό και βεβαίωνε την αρτιότητα?

Σας ευχαριστώ.

 

Λοιπόν: ο αριθμός του ΦΕΚ: 304 της 26/06/2009.

Αρ. Απόφασης Γενικού Γραμματέα Περιφέρειας Πελοποννήσου: 2186. (Εγκριση ΓΠΣ του Δήμου Μεσσήνης Νομού Μεσσηνίας)

Περισσότερες διευκρινίσεις για τους φίλους που βοηθούν: Οταν αγόρασα το οικόπεδο το 1995, το αγόρασα ως κατά παρέκκλιση Αρτιο και οικοδομήσιμο , βάσει και βεβαίωσης Συμβολαιογράφου. Τότε ήταν εκτός σχεδίου πόλης. Το 2009 εντάχθηκε στο ΓΠΣ Μεσσήνης (που αναφέρω πιό πάνω). (εγώ δεν ήξερα ότι είχε γίνει σχέδιο πόλης). Αρχές του 2011 πάω σε Πολ. Μηχανικό του ΔΗΜΟΥ ΜΕΣΣΗΝΗΣ και του ζητάω τοπογραφικό να το υποβάλλω στο Δασαρχείο και ακολούθως στην Πολεοδομία, γιατί αποφάσισα να βγάλω Αδεια για ανέγερση κατοικίας. Ο Πολ. Μηχανικός Βεβαιώνει επί του Τοπογραφικού ότι είναι κατά παρέκκλιση Αρτιο και Οικοδομήσιμο, και εγώ ξεκινάω την διαδικασία. Το τραγικό είναι ότι ο Αρχιτέκτονας- στον οποίο ακολούθως ανέθεσα την εκπόνηση του φακέλλου, τηλεφώνησε μπροστά μου στο Πολεοδόμο- χωροτάκτη που είχε κάνει το ΓΠΣ και ο οποίος του βεβαίωσε τηλεφωνικά ότι και μετά το ΓΠΣ του 2009 το οικόπεδό μου εξακολουθεί να είναι κατά παρέκκλιση Αρτιο και Οικοδομήσιμο.

Εγώ πλήρωσα και τον Πολ. Μηχανικό για το συνταχθέν Τοπογραφικό και τον Αρχιτέκτονα για την σύνταξη του φακέλλου και την υποβολή του στην Πολεοδομία.

Κάποιοι φίλοι- μέλη είπαν ότι τους φαίνεται παράξενο ή και δύσκολο να καταργηθούν παρεκλίσεις με ένα ΓΠΣ. Ισχύει αυτό?

Ευχαριστώ και πάλι. Σας έχω κουράσει. Φανταστείτε και την δική μου ψυχική κούραση!

Link to comment
Share on other sites

Αρχές του 2011 πάω σε Πολ. Μηχανικό του ΔΗΜΟΥ ΜΕΣΣΗΝΗΣ και του ζητάω τοπογραφικό

 

Που πήγες; Και τι έκανες; Για εξήγησέ το αυτό γιατί όταν το διάβασα έκανα πουλάκια τα μάτια μου και όταν το επανέλαβα φωναχτά για να το εμπεδώσω βούιξαν και τα αυτάκια μου...

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεί σε πολ/μηχ που εχει έδρα στο Δ. Μεσσήνης...

 

Αλλιώς, θα πάρω ποπ κόρν και θα περιμένω τα επόμενα πόστς.

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερες διευκρινίσεις για τους φίλους που βοηθούν: Οταν αγόρασα το οικόπεδο το 1995, το αγόρασα ως κατά παρέκκλιση Αρτιο και οικοδομήσιμο , βάσει και βεβαίωσης Συμβολαιογράφου.

 

άρα μαθαίνουμε πως και οι συμβολαιογράφοι εκπονούν τοπογραφικά

Άρα τι φωνάζετε συνάδελφοι τοπογράφοι για τους Πολ. Μηχ.;

Σε λίγο θα εκπονεί και ο κλητήρας στο υποθηκοφυλάκειο

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εννοεί σε πολ/μηχ που εχει έδρα στο Δ. Μεσσήνης...

 

Αλλιώς, θα πάρω ποπ κόρν και θα περιμένω τα επόμενα πόστς.

 

Συγγνώμη λάθος, ναι εννοούσα ότι έχει έδρα στο Δήμο Μεσσήνης"

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.