Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επίσημες απαντήσεις από το ΤΕΕ


Recommended Posts

Λοιπόν σχετικά με τις τακτοποιημένες (και υπερυψωμένες) σοφίτες που ρώτησα και εγώ:

Με αναλυτικό προϋπολογισμό τα στηθαία που σηκώθηκαν (προκειμένου να κερδίσει σε ύψος)

και υπέρβαση καθ' ύψος (το 6.)

 

Επιπόλαιη απάντηση από το ΥΠΕΚΑ κατά τη γνώμη μου. Επειδή κάποιος έκανε ΨΕΥΔΗ δήλωση κατά την αίτηση του Ν.3843 δηλώνοντας οτι η αλλαγή χρήσης είναι εντός όγκου, δε σημαίνει οτι αίτησή του είναι έγκυρη και το ακίνητο τακτοποιημένο! Για μένα ο ιδιοκτήτης απλά πέταξε τα λεφτά του! Η δήλωση που έκανε είναι ΑΚΥΡΗ. ΠΡΟΣΟΧΗ!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τα φώτα σας για συγγενική περίπτωση.

Σοφίτα τακτοποιήθηκε με ν. 3843/10. Αφορά σοφίτα εντός όγκου κτηρίου και χωρίς υπέρβαση ύψους κτηρίου που "βγήκε" με υποβίβαση πλάκας τελευταίου ορόφου (από τον οποίο έχει αποκλειστική πρόσβαση) και με αντεστραμμένα δοκάρια, περιμετρικά και εγκάρσια.

Πρέπει να δηλωθεί και με το ν. 4014/2011; Το ύψος του διαμερίσματος είναι χαμηλότερο του προβλεπόμενου από την άδεια σε όφελος του χώρου της κεραμοσκεπής.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ πως έχεις τελειώσει. Δεν υπάρχει κάτι να νομιμοποιήσεις, από τη στιγμή που δεν υπερβαίνεις όγκο/κάλυψη/αποστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τηλ. επικοινωνία με το ΥΠΕΚΑ όσον αφορά στον καθορισμό της Τ.Ζ. για τα εκτός σχεδίου, μου απάντησαν πως δεν είναι σωστό να θεωρήσω την ελάχιστη που ισχύει για τα εντός σχεδίου στο ίδιο δημοτικό διαμέρισμα και πως αρμόδια για τον καθορισμό της τιμής είναι η ΔΟΥ. Μετά από επίσκεψη μου στην ΔΟΥ μου δόθηκαν καθορισμένες τιμές για τα εκτός σχεδίου σύμφωνα με τα Κ1 και Κ2 της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε

Είχε και τότε γίνει προφορικό ερώτημα σε ΥΠΕΚΑ και στην αρμόδια πολεοδομία και η απάντηση ήταν θετική. Αλλά τώρα με την οικονομική κρίση πάντα υπάρχει ανησυχία για πρόσθετα οικονομικά βάρη.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τηλ. επικοινωνία με το ΥΠΕΚΑ όσον αφορά στον καθορισμό της Τ.Ζ. για τα εκτός σχεδίου, μου απάντησαν πως δεν είναι σωστό να θεωρήσω την ελάχιστη που ισχύει για τα εντός σχεδίου στο ίδιο δημοτικό διαμέρισμα και πως αρμόδια για τον καθορισμό της τιμής είναι η ΔΟΥ. Μετά από επίσκεψη μου στην ΔΟΥ μου δόθηκαν καθορισμένες τιμές για τα εκτός σχεδίου σύμφωνα με τα Κ1 και Κ2 της περιοχής.

 

Καλημέρα,

σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Τι εννοείς Κ1 και Κ2 της περιοχής?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τηλ. επικοινωνία με το ΥΠΕΚΑ όσον αφορά στον καθορισμό της Τ.Ζ. για τα εκτός σχεδίου, μου απάντησαν πως δεν είναι σωστό να θεωρήσω την ελάχιστη που ισχύει για τα εντός σχεδίου στο ίδιο δημοτικό διαμέρισμα και πως αρμόδια για τον καθορισμό της τιμής είναι η ΔΟΥ. Μετά από επίσκεψη μου στην ΔΟΥ μου δόθηκαν καθορισμένες τιμές για τα εκτός σχεδίου σύμφωνα με τα Κ1 και Κ2 της περιοχής.

 

Αυτος που απαντησε ειχε διαβασει την παραγραφο 7 του Αρθρου 24 του νομοσχεδιου?διοτι δεν ειναι δυνατον αλλα να λεει ο νομος και αλλα ο καθε που πανταει σε τηλεφωνα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.