Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επίσημες απαντήσεις από το ΤΕΕ


Recommended Posts

Καλημέρα,

σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες. Τι εννοείς Κ1 και Κ2 της περιοχής?

 

Κ1 για Κατοικία (πλην Μονοκατοικίας), Κ2 για μονοκατοικία, είναι οι τιμές εκκίνησης για τον υπολογισμό κτιρίων εκτός αντικειμενικού προσδιορισμού.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τηλ. επικοινωνία με το ΥΠΕΚΑ όσον αφορά στον καθορισμό της Τ.Ζ. για τα εκτός σχεδίου, μου απάντησαν πως δεν είναι σωστό να θεωρήσω την ελάχιστη που ισχύει για τα εντός σχεδίου στο ίδιο δημοτικό διαμέρισμα και πως αρμόδια για τον καθορισμό της τιμής είναι η ΔΟΥ. Μετά από επίσκεψη μου στην ΔΟΥ μου δόθηκαν καθορισμένες τιμές για τα εκτός σχεδίου σύμφωνα με τα Κ1 και Κ2 της περιοχής.

 

Μάλλον κάποιος τεμπέλης απάντησε που δεν έχει διαβάσει το νόμο ή κάποιος ευθυνόφοβος που έριξε το βάρος στην ΔΟΥ....

Εκεί βεβαια αναλογα που πας θα σου πουν αλλα ποτε χειροπιαστα. Μονο προφορικά και στα γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Κ1 για Κατοικία (πλην Μονοκατοικίας), Κ2 για μονοκατοικία, είναι οι τιμές εκκίνησης για τον υπολογισμό κτιρίων εκτός αντικειμενικού προσδιορισμού.

 

Σ'ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε εντός σχεδίου άρτιο και οικοδομήσιμο χωρίς Ο.Α. κατοικία 54 τ.μ. με υπόγειο που κατοικείται, στο πρόστιμο υπολογίζεται και το υπόγειο; Κάνεις αναλυτικό για τυχόν μπαλκόνια;

Link to comment
Share on other sites

Εντός σχεδίου με δόμηση μόνο 54 τ.μ.? κατα 99,9% πληρώνεις το παράβολο και πας με άρθρο 22 και άδεια εντός 3 ετών

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω πως μετρας και το υπογειο. Νομιζω οτι στα χωρίς αδεια δεν μετρας καθολου τα μπαλκονια.

Στην δικια σου περιπτωση ομως Φαντάζομαι οτι θα πληρωσεις 500 Ευρω παραβολο και θα βγάλεις αδεια εντος 3 χρονων.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως βάζεις και υπόγειο!!! Για τα μπαλκόνια οι απόψεις διχάζονται. Εγώ πιστεύω πως αν δεν έχεις άδεια καθόλου δεν πρέπει να τα υπολογίσεις ξεχωριστά με αναλυτικό αλλά αν δεις παραπάνω πολλοί συνάδελφοι υποστηρίζουν το αντίθετο. Διαλέγεις και παίρνεις.

 

Και αυτό που λέει ο Alsterwasser περί Ο.Α. είναι σχετικό. Το κτίσμα σου μπορεί να μην είναι νομιμοποιήσιμο για χίλιους δυο λόγους (πχ αν είναι κατά το μεγαλύτερο μέρος του στην πρασιά ή μέσα στην πλάγια απόσταση ή αντίθετο με τις προδιαγραφές του κτιριοδομικού ή ό,τι άλλο θες...

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να γίνει ξεκάθαρο με μια εγκύκλιο, ο νόμος μιλάει για τιμή ζώνης.

Τα Κ1 και Κ2 δεν είναι τιμή ζώνης.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση....εχω κτισμα 50 τ.μ με σκεπη......η σκεπη προεξεχει 0,5 σε καθε μερια ...

 

παω τα 50 με κλειστο χωρο...και τα 0,5 προεξοχη με αναλυτικο ?

 

θα τα δουμε ολα

Link to comment
Share on other sites

''Σύμφωνα με το ΤΕΕ όσα θα πάνε με το άρθρο 22 πληρώνουν τα πρόστιμα του 4014 όταν θα εκδόσουν άδεια.''

εμένα δύο διαφορετικά άτομα μου έδωσαν ακριβώς την αντίθετη απάντηση... Η αλήθεια είναι ότι στο νόμο αναφέρει ότι δε χρωστάνε άλλα πρόστιμα. Χαρακτηριστικά αναφέρει: ''Στην περίπτωση κατασκευών ή χρήσεων για τις οποίες μπορεί να εκδοθεί άδεια βάσει των διατάξεων της παρ. 3 του άρθρου 22 του ν.1577/1985 εφόσον καταβληθεί το πρόστιμο της περιπτ. γ της παρ. 2 του άρθρου 24 έως 31.12.11 και εκδοθεί οικοδομική άδεια εντός τριών ετών από την καταβολή του δεν οφείλουν άλλο πρόστιμο και επέρχονται οι συνέπειες των παραπάνω διατάξεων''. Αυτό που με προβληματίζει είναι ποιες είναι οι συνέπειες των παραπάνω διατάξεων; ΣΕ ποιες διατάξεις αναφέρεται; στο άρθρο 22 του ΓΟΚ και του άρθρου 24 του 4014; ή στις παραπάνω διατάξεις του παρόντος νόμου;

κάπως έτσι τα συντάσσουνε και προκύπτουν ενίοτε παραθυράκια ενίοτε ολόκληρες τζαμαρίες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.