Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επίσημες απαντήσεις από το ΤΕΕ


Recommended Posts

Καλησπερα,

μηπως εχει ρωτησει καποιος στο τεε τι σημαινει το 'ειδος ιδιοκτησιας' που πρεπει να συμπληρωσουμε στην εξουσιοδοτηση μηχανικου;

(ισως το εχω βαλει και σε λαθος τοπικ αλλα δε ξερω που μπορει να ηταν καλυτερα..)

ευχαριστω

 

------

 

τελικα εψαξα γενικα στο ιντερνετ και ειδα οτι αναφερουμε κυριοτητες, επικαρπια κλπ.. οποτε ειμαι οκ!

Edited by sosi
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι νομιζω οτι το παραδειγμα 2 του Υπουργειου http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR έρχεται σε αντίθεση με το παρ. 4 του Η' Μέρους http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/ayth/faq/FAQs%20%20%C7%20N4014.pdf

 

ΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ (ΒΟΗΘ. ΧΩΡΟς) ΣΕ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΠΑΕΙ 0,5 ΜΟΝΟ;;;;

η ΚΑΙ 1,4 (ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ;;)

Link to comment
Share on other sites

το 0,5 στάνταρ, το 1,4 μόνο εαν η νέα χρήση δεν είναι κατοικία (ή μαλλον δεν είναι ίδια με τη χρήση που περιγράφεται στην ΟΑ)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

OK, ευχαριστώ Έχω ακόμα 2 ερωτησεις

1) Ως χρήση δύναται να θεωρήσω -εφόσον υπάρχει ΟΑ κατοικία μεθ υπογείου- ΚΥΡΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ

2) τα τ.μ. του ΥΠΟΓΕΙΟΥ (που έγινε κατοικία) ΠΟΥ ΤΑ ΔΗΛΩΝΟΥΜΕ;;;;

στην Υ.Δ. Κυρίων Χώρων; η στην Υ.Δ. Βοηθητικων; Χώρων;

Ευχαριστω.....

Edited by J.Liaguris
Link to comment
Share on other sites

το 0,5 στάνταρ, το 1,4 μόνο εαν η νέα χρήση δεν είναι κατοικία (ή μαλλον δεν είναι ίδια με τη χρήση που περιγράφεται στην ΟΑ)

 

+100000 στις αποδόσεις σου!!!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οταν εχω ενα υπογειο που στην αδεια φαινεται υπογειος βοηθητικος χωρος και στην πραγματικοτητα εγινε κατοικια, θα υπολογισω τα τετραγωνικα με βοηθητικο χωρο για να παρει το 0,50 ΧΩΡΙΣ να παρει αλλαγη χρησης 1,40 επειδη ως αλλαγη χρησης θα θεωρησουμε ΜΟΝΟ χρηση που δεν συμπεριλαμβανεται στην ΟΑ (πχ Καταστημα κι ετσι)?

 

Ενω που η αλλαγη χρησης εγινε ΜΟΝΟ ΜΕΤΑΞΥ δυο χωρων που συμπεριλαμβανονται στην αδεια, δεν βαζουμε το 1,40?

 

Καταλαβα κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανοίξει και τόπικ, αλλά δεν έχω ακόμα απάντηση και με καίει διότι έχω πάρει και προκαταβολή. Οποιαδήποτε άποψη είναι επιθυμητή.

Η απάντηση Η5 μας λέει ότι στα εντός σχεδίου που δεν έχει κυρωθεί η πράξη εφαρμογής (δηλαδή για νομιμοποίηση με το άρθρο 22 εκδίδεται πρώτα οικοδομησιμότητα) θα πρέπει να πληρώσει το πρόστιμο του 4014 ???????

Για ποιο λόγο;;; Μήπως αντί τη λέξη «πρόστιμο» στην ερώτηση έπρεπε να βάλουν τη λέξη «παράβολο»????

 

Έχω δύο τέτοιες υποθέσεις και τους έχω stand by, ενώ τους έλεγα με σιγουριά μέχρι χθες, εισπράττοντας, όχι μόνο χαμόγελα ικανοποίησης πως θα πληρώσουν μόνο παράβολο, μετά θα βγάλουμε οικοδομησιμότητα και τέλος μία νομιμοποίηση χωρίς πρόστιμα και ΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Ίδια περίπτωση και ο συνάδελφος από την Νέα Μάκρη πιθανών να γνωρίζει!Στο κόκκινο λιμανάκι στη Ραφήνα υπάρχουν τμήματα που μπήκαν και βγήκαν από το σχέδιο!Τώρα είμαστε στην φάση που ενώ έχει μπεί ένα τμήμα στο σχέδιο έχει κολλήσει από προσφυγή στο ΣΤΕ.Και τώρα εμείς τι κάνουμε με τα αυθαίρετα κτίσματα οεο???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.