Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επίσημες απαντήσεις από το ΤΕΕ


Recommended Posts

Δεν θέλω να ακουστω απόλυτος, αλλα έχει τύχει σε δυο πελάτες μου, γιαυτο μιλώ με βεβαιότητα. Εξάλλου, πιστεύετε εσείς ο,τι θα χάριζε το ΙΚΑ ο,τιδηποτε στην τύχη???

 

ΑΝ θέλεις όμως και εσυ ρωτά το οικείο σου παράρτημα του ΙΚΑ σε περίπτωση που το δικό μου ήταν υπέρ του δεόντως αυστηρό.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι αν περάσουν αποδεδειγμένα 10 χρόνια απο την εκτέλεση των εργασιών τοτε δεν αναζητείται τπτ απο το ΙΚΑ

 

Παραγραφή απαιτήσεων του ΙΚΑ

Γενικό Εγγραφο ΙΚΑ: Ε.13/3/21.10.1999

 

Μετά την ισχύ της διάταξης του άρθρου 2, παρ. 8 του Ν.2556/1997 (ΦΕΚ 270/Α'/24.12.1997), με την οποία αντικαταστάθηκε η παρ. 7 του άρθρου 27 του Α.Ν.1846/1951 και προστέθηκε παρ. 7α', συμπληρώθηκε το υπάρχον νομικό πλαίσιο για το θέμα της παραγραφής των απαιτήσεων του ΙΚΑ και προστέθηκαν διατάξεις περί αναστολής και διακοπής της παραγραφής, με αποτέλεσμα τα θέματα αυτά να ρυθμίζονται πλέον με ευθείες διατάξεις, οι οποίες διευκολύνουν την είσπραξη κυρίως των παλαιοτέρων χρονικά απαιτήσεων του Ιδρύματος (σχετική Εγκύκλιος 20/1998 – Γενικό Εγγραφο Ε.13/10/30.11.1998).

Υπενθυμίζεται ότι για την παραγραφή των απαιτήσεων του ΙΚΑ ισχύουν τα εξής:

Α. Χρόνος παραγραφής απαιτήσεων

1. Η παραγραφή κάθε είδους χρηματικών απαιτήσεων του ΙΚΑ, καθώς και των Οργανισμών, Ταμείων και Λογαριασμών των οποίων οι εισφορές συνεισπράττονται από το ΙΚΑ, που προέρχονται από ασφαλιστικές εισφορές, αλλά και αναλογούντα οίκοθεν πρόσθετα τέλη, προσαυξήσεις, αυτοτελή πρόσθετα τέλη, παραγράφονται μετά δεκαετία, η οποία αρχίζει από την πρώτη ημέρα του επομένου έτους από εκείνο μέσα στο οποίο παρασχέθηκε η ασφαλιστέα εργασία ή υπηρεσία.

 

....................................

 

Απλως μην βγούμε εκτός θέματος! Αυτό αφορά γενικά τις Ο.Α και όχι το συγκεκριμένο νόμο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που παραθετεις αφορά την παραγραφή μέτα απο δεκαετία Βεβαιωθησων ήδη προσαυξησεων και εισφορών. Αυτο ΔΕΝ σημαίνει με κανένα τροπο ότι μετά απο μια δεκαετία απο την απογραφή του έργου σου παραγράφονται οι υποχρεώσεις σου στο ΙΚΑ.

 

Παρακαλώ να γίνει σαφές για ν α μην μπερδευομαστε.

 

Στις δυο δικές μου υποθέσεις το ΙΚΑ έκανε αυτοψία επειδή είχαν περάσει δέκα χρόνια απο την ημερομηνία απογραφής του έργου και βεβαίωσε με πραξςις εργασίες που είχαν εκτελεστεί ανασφαλιστα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου, το πληρωνεις το ΙΚΑ κανονικοτατα...και με προσαυξησεις. Δεν γλυτωνεις τιποτα.

Εδω σου βαζουν τωρα το ΙΚΑ να πληρωσεις με τα αυθαιρετα ασχετα το ποτε το εκανες....'83,2003 κλπ

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, megapad, γλυτωνεις το ΙΚΑ αν πληρώσεις το ειδικό πρόστιμο του 3843 ή 4014.

Στην περίπτωση που έχεις περισσεια δόμησης και βγάζεις άδεια, τότε πληρώνεις το παράβολο που αναφέρει το 4014 (προσοχή όχι το πρόστιμο) και εκδιδεις άδεια εντός 3ετιας ουσιαστικα με το νομο 1577 του 85. Εκεί ΙΚΑ πληρώνεις κανονικά αποτι καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι άνοιξε ένα θέμα που δν πολύ σχετίζεται με το παρων thread.

 

Aρχικά για τις οικοδομές που έχουν αποπερατώσει τις εργασίες πάνω από 10 χρόνια και μπορούν να το αποδείξουν τότε το ΙΚΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ!!! Το ξέρω από πολλούς συναδέλφους που το έχουν κάνει, από πολλούς οικογενειακούς φίλους που τον έχουν γλιτώσει κλπ. Επίσης παρέθεσα και ένα ΦΕΚ που συνάδελφε soundholics αναφλερεις πως είναι επι των βεβαιωθήσων..διαφωνώ αλλά δν είναι η ουσία εκεί! Είμαι σίγουρος ότι γίνεται αρκεί να αποδείξεις ότι οι εργασίες έγιναν πριν την 10ετία.

 

Τώρα για τον νέο νόμο έγραψα και σε προηγούμενο ποστ τα εξής:

(άρθρο 24 παρ 22 του νέου νόμου)

 

Για τις αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρή-

σης που εξαιρούνται της επιβολής κυρώσεων με βάση

τις διατάξεις του παρόντος νόμου δεν οφείλονται ανα-

δρομικά ασφαλιστικές εισφορές και οποιοσδήποτε φό-

ρος, καθώς και οποιασδήποτε μορφής πρόστιμα και τέ-

λη, όπως το τέλος ακίνητης περιουσίας, καθαριότητας,

φωτισμού και δυνητικά ανταποδοτικά τέλη. Τυχόν ήδη

καταβληθέντες φόροι, τέλη και πρόστιμα δεν αναζητού-

νται. Η αλλαγή χρήσης δεν λαμβάνεται υπόψη για τον υ-

πολογισμό του τέλους του άρθρου 24 του ν. 2130/1993,

καθώς και των τελών του ν. 25/1975 και του άρθρου 25

του ν. 1828/1989, όπως ισχύουν και δεν επιβάλλονται α-

ναδρομικά διαφορές που προκύπτουν ως προς το ύψος

των τελών, οι οποίες προέρχονται από την αλλαγή χρή-

σης.

 

προσέξτε τι λέει, για όσους εξαιρούνται της επιβολής κυρώσεων!!! Δεν αναφερει σε όσους τακτοποιήσουν!!!!!! Άρα από την στιγμή που πας για άδεια νομιμοποίησης και εξαιρεθείς από τις κυρώσεις των διατάξεων περί αυθαίρετων κατασκευών, γλιτώνεις και το ΙΚΑ!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα τα λες. Αυτα ειπαμε χθες 500 μηχανικοι που μαζευτηκαμε στο τεε δηθεν για ημεριδα να λυσουν αποριες.. Αν σας πω οτι δεν ηξεραν την τυφλα τους οι 'ειδικοι' τα ιδια ειπα κι εγω χθες με αυτα που μολις εγραψες και συμπληρωσα να παγωσουν για λιγο την διαδικασια μεχρι να ξεστραβωθουν κι αυτοι γιατι εμεις γινομαστε ρεζιλι στους πελατες μας και καταχειροκροτηθηκα!

 

Συνάδελφοι συγχαρητήρια που αντιδράσατε στο μπάχαλο που μας έχει βάλει το κράτος και το ΤΕΕ. Το ΤΕΕ πρέπει να καταλάβει ότι έχει μεγάλη ευθύνη απεναντί μας και να ασχοληθεί σοβαρά με τα προβλήματα που καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε και όχι να ασχολείται μόνο με το πως θα εισπράξει τις φουσκωμένες εισφορές του από την "νόμιμη" αμοιβή των μηχανικών (κατ' εμέ έπρεπε να την λένε "καταχραστική"). Εαν συνεχίσει το μπάχαλο θα πρέπει να εφράσουμε την αγανάκτηση μας εγγράφως προς ΤΕΕ, αρμόδιο υπουργείο και μέσα μαζικής ενημέρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Εάν φαίνεται στο τοπογραφικό εκτός σχεδίου εξ'αδιαιρέτου χωρισμένο σε μικρότερα τμήματα χρειάζεται πάλι να γίνει τακτοποίηση για όλα τα αυθαίρετα που υπάρχουν σ'αυτό; Εγώ πάντως όλα τα εκτός σχεδίου που έχω συναντήσει ως τώρα είναι εξ'αδιαιρέτου μέχρι και 10 ιδιοκτητών. Οπότε εάν ισχύσει ότι γίνεται μία δήλωση και πρέπει να τακτοποιηθούν όλα, δεν με βλέπω να πέρνω ούτε μία δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε εχει απαντηθει.. Και ειναι και λογικο.. Αν πας να βγαλεις αδεια σε εξ'αδιαιρετου οικοπεδο δεν εισαι υποχρεωμενος να "τοπογραφησεις" ολο το οικοπεδο με τα εντος αυτου κτισματα? Το ιδιο θα κανεις και τωρα.. Μονο που τωρα αναλαμβανεις 100% την ευθυνη αυτων που δηλωνεις.. Αμα δε θελεις να δειξεις των αλλων συνιδιοκτητων τα αυθαιρετα μην τα δειξεις.. Αλλα δεν εχεις κανει σωστα τη δουλεια σου.. Τουλαχιστον αυτα ειναι τα μεχρι τωτα δεδομενα που εχουμε.

 

Και σαν φιλικη συμβουλη. Δοκιμασε την αναζητηση μεσω google, βγαζει καλα αποτελεσματα.. Με το να ρωταμε τα ιδια και τα ιδια, απλα πμιγωμαστε σε αχρηστα και επναναλαμβανομενα ποστς..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάω για το τοπογραφικό. Ρωτάω εάν θα πρέπει όλοι οι ιδιοκτήτες σε εξ'αδιερέτου που φαίνεται χωρισμένο σε μικρότερα τμήματα να κάνουν τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.