Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πέρασε από τη Βουλή το νομοσχέδιο για τις οικοδομικές άδειες!


VVT

Recommended Posts

Ολα θα κριθούν στην πράξη. Και ειδικά όχι από την αρχή εφαρμογής του νομοσχεδίου αλλά από την Α' & Β' φάση ελέγχου των κατασκευών.

 

Συμφωνώ απόλυτα και επαυξάνω. Συνάδελφοι, δεν χωλαίνει μόνο στους νόμους η πατρίδα μας, αλλά στην εφαρμογή τους. Τι σημασία έχει ποιος θα έχει την ευθύνη αν δεν γίνονται έλεγχοι και δεν τιμωρηθεί ποτέ κανείς.

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την αντιγραφη γινοταν ΠΑΝΤΑ.....εχει παρει μπετατζης για να ζητησει λεπτομερειες για κατασκευη 4 κτισματων εκτος σχεδιου.....του λεω δνε ξερω....μα μου λεει ιδια σχδια με ιδιες διαστασεις ειναι τα δικα σας...

 

γμτ

Link to comment
Share on other sites

εγώ προσωπικά είμαι υπέρ της απελευθέρωσης των αμοιβών

και της πλήρους κατάργησης των πολεοδομιών

 

εντάξει να εγκρίνονται οι διατάξεις και οι όροι δόμησης που θα ισχύουν για το οικόπεδο

 

από εκεί και πέρα ο μηχανικός αναλαμβάνει πλήρως την ευθύνη των σωστών μελετών και της σωστής εκτέλεσης τους

 

επιπλέον ας έχει το κράτος αντίγραφα των μελετών απλά για λόγους αρχείου και με ελεύθερη πρόσβαση σε όλους (π.χ. μέσω ίντερνετ)(αν κάποιος θέλει κάποιου είδους προστασία ας βάλει watermarks που λένε και στο χωριό μου)

 

το φασόν δεν εξασφαλίζει σε κανένα τίποτα

ας θέλει ο ιδιοκτήτης να πιστεύει ότι γλιτώνει χρήμα από πληρωμές μηχανικού

στην πραγματικότητα θα βρει τα προβλήματα μπροστά του γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχει ούτε ένα οικόπεδο που να είναι ίδιο με άλλο

και καμία μα καμία περίπτωση δεν είναι ίδια με άλλη.

 

Η δική μου άποψη είναι ότι το κτίριο είναι προϊόν

Ο μηχανικός είναι δημιουργός του προϊόντος αυτού

Οι έλεγχοι που θα πρέπει να γίνονται είναι αυτοί που πιστοποιούν την ποιότητα του προϊόντος

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση που απαιτηθει η υποβολη των μελετων ψηφιακα, απο μενα θα παρουν ενα κλειδωμενο pdf...

Eιναι το καλυτερο που μπορω να κανω...

 

(Εχω βρει και μια λυση κλειδωματος αρχειων dwg....!!!!! )

 

Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα ο τρόπος κλειδώματος dwg. Μπορείς να μας πεις λεπτομέρειες?

Link to comment
Share on other sites

Eιχα βρει ενα λογισμικο με το οποιο δημιουργουσες ενα μπλοκ κλειδωμενο, με δυνατοτητα προσθηκων και μετρησεων...

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει ρε παιδιά για ηλεκτρονική υποβολή έγινε λόγος όχι upload στο youtube και στο facebook! Δεν θα είναι και σε κοινή θέα! Φαντάζομαι θα υπάρχει κάποιος μηχανισμός που θα διασφαλίζει κάτι τέτοιο!

 

Στο εξωτερικό ίσως. Στην Ελλάδα τους εμπιστεύεσαι;

 

Εχει στηθεί κυριολεκτικά εμπόριο για τα πάντα.

 

Να μιλήσω εμπειρικά; Σε τοπογραφική υπηρεσία εξυπηρετήθηκα με χίλια ζόρια για στοιχεία τα οποία τα είχε "ΔΑΝΕΙΣΤΕΙ" μηχ/κός και δεν τα επέστρεψε. Τα στοιχεία να "χάνονται" και να αναγκάζεσαι να τα "ψάχνεις" σε τεχνικά γραφεία.

Σε άλλη, υπήρχαν σκαναρισμένοι ΟΛΟΙ οι χάρτες (λέγαν πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο) τους οποίους "κάποιος" του πουλούσε για 500ε (δε γνωρίζω αν ήταν εντός ή εκτός υπηρεσίας).

 

Μπορώ να συνεχίσω αν θέλεις.

 

Η να το πάρω και συναδελφικά; Να στέλνω σε πολ/μηχ (τυχαία η ειδικότητα) το τοπογραφικό σε ψηφιακή μορφή για να τοποθετήσει το κτίσμα και να το τυπώνει/υπογράφει/καταθέτει αμοιβές;

Φυσικά την παθαίνεις και μαθαίνεις.

 

Και δεν έχουν τύχει μόνο σε μένα αυτά...

 

Οπότε, κατ'εμέ, όλα αυτά τα...ηλεκτρονικά στην Ελλάδα δε τα έχω σε εκτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα ο τρόπος κλειδώματος dwg. Μπορείς να μας πεις λεπτομέρειες?

 

http://www.cadlock.com/

 

http://www.summercad.com/ENG/index.asp

 

ή θα τα δινουμε σε pdf/dwf μορφη.

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό πλεονέκτημα που θα υπάρχει τώρα που το σκέφτομαι, είναι ότι αν βάζουμε το σηματάκι του copyright στα σχέδια (π.χ. στο πινακάκι), τότε αυτόματα η καταχώριση του αρχείου στο σύστημα κατοχυρώνει τα πνευματικά δικαιώματα.

Όποιος βρει δικό του σχέδιο σε άλλη δουλειά θα έχει ένα πάτημα στο δικαστήριο για να κάνει την μήνυση.

Link to comment
Share on other sites

Γτ βρε συναδελφε, δεν μπορει ο αλλος να παρει μια μελετη και να την αντιγραψει???

Ή να την τυπωσει (αν μπορει) και να αλλαξει το λογοτυπο????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.