Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύνταξη τοπογραφικού για την τακτοποίηση βάσει ν.4014/11


Hondrog

Recommended Posts

OK. Αν και δεν αντιλήφθηκα τέτοια προσπάθεια από κάποιον.............

 

υ.γ. Μην αναφέρεις τι δεν αντιλήφθηκα, δεν υπάρχει λόγος....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θα ήθελα εγώ να ρωτήσω είναι εάν οι Τοπογράφοι ΤΕ έχουν το δικαίωμα να τακτοποιούν αυθαίρετα, ημιυπαίθριους και οτιδήποτε................. Εγώ δεν είμαι γραμμένη στο ΤΕΕ αλλά ως Μηχ. Γεωπληροφορικής & Τοπογραφίας ΤΕ είμαι γραμμένη στο ΕΕΤΕΜ.!

Αγαπητοί συνάδελφοι περιμένω να διαβάσω τις απόψεις σας!

 

Καλησπέρα

Χωρίς να έχω διαβάσει τι έχει ειπωθεί και αν έχει ειπωθεί κάτι σε προηγούμενες αναρτήσεις, δεν υπάρχει καμία αδικία.

Μπες στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ και κάνε αίτηση εγγραφής ως Τεχνολόγος Μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Οτι πληρωνει παιρνει ο καθενας...

Αν πληρωθεις εξαρτημενο κανεις εξαρτημενο...

Οντως και γω καταλαβαινω οτι δεν απαιτειται σε εντος σχεδιου....

 

Συνάδελφε terry αυτό δεν το καταλαβαίνω αφου εχεις την δυνατότητα να κανείς στα εκτός σχεδίου εξαρτημένα γιατι να μην κάνεις εξάρτηση και στα εντος ?

Δηλαδή όταν ενταχθεί η περιοχή στο κτηματολόγιο θα ξαναερθει ο πελάτης για να του κάνεις μόνο την εξάρτηση νομίζω δεν στέκει.

Link to comment
Share on other sites

Ο σκοπός κατά την γνώμη μου είναι να είναι σαφώς ορισμένη η θέση του γηπέδου σε εκτός σχεδίου περιοχές όπου δεν μπορεί η θέση να προσδιοριστεί με οδό, αριθμό, Ο.Τ. κλπ.

Στο εντός σχεδίου όλα αυτα ορίζονται, πόσο μάλλον σε περιοχές με πράξη εφαρμογής οπού υπάρχουν ήδη συν/νες στις κορυφές του οικοπέδου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Χωρίς να έχω διαβάσει τι έχει ειπωθεί και αν έχει ειπωθεί κάτι σε προηγούμενες αναρτήσεις, δεν υπάρχει καμία αδικία.

Μπες στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ και κάνε αίτηση εγγραφής ως Τεχνολόγος Μηχανικός.

 

ως τεχνική εταιρία θες να πείς!

 

Ετσι μας βγάζει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επανέρχομαι για να απαντήσω στην ερώτησή μου προ μηνός.. σύμφωνα με την κα Λεμπέση ο "χάρτης" είναι το 5k της Γ.Υ.Σ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που ετοίμασα ενα, έβαλα αεροφωτογραφία Google, απόσπασμα διανομής και απόσπασμα χάρτη 1:50.000 ΓΥΣ... Αν θέλουν κ 5άρι να πάνε να @@@@

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον χρειάζεται "εξαρτημένο" στα εκτός σχεδίου. Δεν θα έκανε την διάκριση αν ήταν αρκετό το περίγραμμα στο Κτηματολόγιο, που είναι για τα εντός.

Η απόκλιση μπορεί να γίνει μεγάλη. Δεν είναι εύκολο να προσδιορίσουμε το αγροτεμάχιο σε μεγάλες περιοχές χωρίς σημεία αναφοράς.

 

Οι αεροφωτογραφίες του Κτηματολογίου είναι παλιές. Στην Νέα Μάκρη, σε εντός περιοχή, κτίσμα του 2008 δεν φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα

Χωρίς να έχω διαβάσει τι έχει ειπωθεί και αν έχει ειπωθεί κάτι σε προηγούμενες αναρτήσεις, δεν υπάρχει καμία αδικία.

Μπες στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ και κάνε αίτηση εγγραφής ως Τεχνολόγος Μηχανικός.

 

Αγαπητέ συνάδελφε,

Αρχικά θα ήθελα να σ’ ευχαριστήσω για την απάντησή σου και θα ήθελα να μου αναφέρεις τους λόγους για τους οποίους θεωρείς ότι δεν υπάρχει καμία αδικία γιατί εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε έναν.

Και δεύτερον όσον αφορά την εγγραφή των Τ.Ε. στο ΤΕΕ ξέρω ότι μπορούμε να γραφτούμε και να βγάλουμε κωδικούς αλλά μόνο για τοπογραφικά μεταβίβασης και όχι για αυθαίρετα, ημιυπαίθριους, κλπ. Αυτά στα λέω επειδή ρώτησα στο ΤΕΕ και μου δώσανε αυτή την απάντηση…(ένας θεός ξέρει τι απ’ αυτά ισχύει και αν ισχύουν)

 

Εάν γνωρίζεις κάτι παραπάνω είμαι όλη αυτιά(ή μάλλον μάτια J)…

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Ο συμβολαιογράφος μου ζητα μαζι με τη βεβαιωση για μεταβιβαση και εξαρτημένο τοπογραφικο. Πως συντασσεται? Δικαιωμα υπογραφης ποιοι εχουν ? Το ακινητο βρισκεται στην Αθηνα και εχει δηλωθει στο κτηματολογιο.

Μπορω να χρησιμοποιησω την εφαρμογη του ktimatologio.gr ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.