Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σύνταξη τοπογραφικού για την τακτοποίηση βάσει ν.4014/11


Hondrog

Recommended Posts

Ουφ ! ! Έλεος πια με το πότε χρειάζεται εξαρτημένο τοπογραφικό και με τις "πατέντες" για να αποφευχθεί ή αντικατασταθεί από απομιμήσεις τύπου "Κτηματολογικού Διαγράμματος" ή οτιδήποτε άλλο. Πάρτε το απόφαση . Πάντα, παντού και οπωσδήποτε χρειάζεται (ή μάλλον επιβάλλεται) εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα (εκτός βέβαια αν υπάρχει).

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Εξαρτημένο τοπογραφικό χρειάζεται πάντα.

Εξαρτημένο με ΕΓΣΑ87 όμως γιατί να χρειάζεται πάντα;

Από συναδέλφους σου έχω ακούσει και διαβάσει εδώ μέσα πως υπάρχει μεγάλο πρόβλημα όταν οι κορυφές του γηπέδου είναι ήδη περασμένες σε άλλο σύστημα. Είναι έτσι;

Θα δημιουργηθεί πρόβλημα σε μεταβιβάσεις και διάφορα άλλα.

Δεν ξέρω. Έτσι διάβασα.

Πριν από χρόνια κάτι είχε αλλάξει (κάποια γωνία, κάποια στροφή δεν θυμάμαι) και ξαφνικά οι συντεταγμένες πήγαν κάποια μέτρα μακριά.

Ποια η σκοπιμότητα λοιπόν εξαρτημένου σε ΕΓΣΑ87 εκτός από την δημιουργία μιας νέας ενιαίας βάσης;

Αλλά γιατί αυτό πρέπει να το πληρώσουν κάποιοι πολίτες και να μην κάνει το κράτος αυτό που οφείλει;

Αφού κάποιος έχει πληρώσει για το τοπογραφικό και αυτό έχει θεωρηθεί από την πολεοδομία, γιατί να ξαναπληρώσει;

Ποιος ο λόγος να πληρώσει αυτός την αβλεψία ή αν θες την αδυναμία του κράτους;

Για αυτά που δεν έχουν πολεοδομικά άδεια να το καταλάβω.

Για τα άλλα όμως; Και μιλάω αποκλειστικά για Ν4014.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα. τελικος Πολ.Μηχανικη Δ.Εργων Τ.Ε υποχραφουν τοπογραφικα.? οχι συγκεκριμενα μονο περι αυθαιρέτων γενικος.

 

 

( παρακαλω ας απαντηθει η ερωτηση μου χωρις την μανια λιγων τοπογραφον που παρατηρησα παραπανω. )

Edited by verikioc
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, τέτοια ερωτήματα έχουν τεθεί ν φορές και ο καθένας τελικά κάνει οτι θέλει ανεξαρτήτως απάντησης, οπότε η μόνη απάντηση που μπορώ να δώσω εγώ είναι να κάνεις ότι κρίνεις.

Εάν κρίνεις οτι μπορείς να κάνεις ένα πλήρες τοπογραφικό και την έρευνα που αυτό προυποθέτει, τότε κάντο και σίγουρα θα βρεις έναν τρόπο να τα βγάλεις πέρα μετά με ενδεχόμενη άρνηση να στο δεχτούν υπηρεσίες, φορείς, συμ/φοι, υποθηκοφύλακες κλπ κλπ..Καλη συνέχεια.

Edited by DIMITRIS80
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι. Εχω να μετρησω αγροτεμαχιο Α 4 στρ το οποιο ανηκει σε 6 ατομα εξ αδιαιρετου και οι οποιοι με την συνηθης πρακτική περιφράξαν ο καθένας το δικό του τμημα κόψανε τους δικους τους δρόμους και εχτισε ο καθενας το δικό του αυθαιρετο μέσα. ο ενας μπαγασας όμως απο τους 6 περα απο το αυθαιρετο που εχτισε στο περιφραγμένο ποσοστο του(!!!) εχτισε επειτα βεραντα στεγασμενη η οποια βρίσκεται στο διπλανο αγροτεμαχιο Β το οποιο επίσης ειναι με την ιδια λογική (εξ αδιαιρετου αλλα χωρισμένο το καθε τμημα του καθενος). Δηλαδη ο τυπος εχει ποσοστο σε 2 αγροτεμαχια και απλα τα περιφραγμενα τμηματα του συνορευουν.

Εγω θελω να μετρησω για τους 6 το αγροτεμαχιο Α. Τι θα γίνει με αυτον που μπαινει και στο διπλανο αγροτεμαχιο για να τακτοποιησουμε και την βεραντα? Πρεπει να μετρηθει και όλο το Β αγροτεμαχιο? Ελπιζω να εγινα κατανοητος. Πασα βοηθεια δεκτη!

Link to comment
Share on other sites

ACHARISO: Αν αντιλαμβάνομαι σωστά, Το Β γεωτεμάχιο είναι σε άλλων την κυριότητα από το Α. Αν λοιπόν ένας από τους συνιδιοκτήτες του γηπέδου Α παραβιάζει γειτονική ιδιοκτησία, οι γείτονές του τόσα χρόνια δεν τον ενόχλησαν ποτέ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ερώτηση συνάδελφοι.

 

Το τοπογραφικό εκτός σχεδίου, οφείλει να'ναι σε ΕΓΣΑ. Μπορώ να το δώσω με κάναβο στο τοπικό Hatt και να έχω σε ένα πινακάκι τις συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ; (μετρηθέντες, όχι μετασχηματισμό). Πιστεύετε αρκεί ή θα πρέπει να ετοιμάσω το σχέδιο σε Hatt και να το "φέρω" στις ΕΓΣΑ που θα μετρηθούν;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να εμφανισω τους χαρτες της ΓΥΣ στο site www.gys.gr (στην υπηρεσια Γεω-Ευρετηριο)και δεν με αφηνει βγαζοντας μυνημα οπως: unable to display map service. Requested image is too big and cannot be created.

Δοκιμασα να ανοιξω με 3 διαφορετικους web browsers αλλα τιποτα!

Ξερεις καποιος πως δουλευει αυτο το site?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.