Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός - Εκτιμητής αξιών ακινήτων


Recommended Posts

Πώς μπορεί και τι χρειάζεται ένας μηχανικός για να γίνει εκτιμητής ακινήτων; Σεμινάρια, εγγραφή σε κάποιον φορέα, εξειδίκευση με μάστερ, απαιτεί επαγγελματικά δικαιώματα;Υπάρχουν συγκεκριμένες κατηγορίες μηχανικών που μπορούν;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το έχω ψάξει αρκετά το θέμα από το νετ επειδή ασχολούμε από χόχμι πάρα πολύ με εκτιμήσεις ακινήτων και με ενδιέφερε και εμένα το τι πρέπει να σπουδάσει κάποιος για να είναι εκτιμητής..

 

Στην Ελλάδα γίνεται ένα μπάχαλο με τους εκτιμητές επειδή δεν υπάρχει νομοθεσία που να διέπει την άκσηση του εν λόγω επαγγέλματος. Αν δείς μελέτες του ΤΕΕ σχεδόν όλων των ειδών οι μηχανικοί και μαζί με αυτούς μεσσίτες συμβολαιογράφοι δικηγόροι λογιστές οικονομολόγοι μαθηματικοί κ.α είναι εκτιμητές ακινήτων.

 

Συγκεκριμένες σπουδές σε ΑΕΙ/ΤΕΙ δεν απαιτούνται.

 

Για να γίνεις εκτιμητής επαγγελματίας μπορεί να γίνει με τους εξής τρόπους από οτι ξέρω.

 

1. Να εργαστείς σε γραφείο εκτιμήσεων και όταν συμπληρώσεις την απαιτούμενη εμπειρία τότε μπαίνεις στο σώμα ορκωτών εκτιμητών, είτε κατευθείαν είτε μέσω εξετάσεων.

 

2. Να πραγματοποιήσεις κάποια ειδικά σεμινάρια που διεξάγει το ΣΟΕ και μέσω κάποιας διαδικασίας γίνεσαι μέλος μιας διεθνούς ένωσης εκτιμητών και θεωρείσαι από αρκετούς ως επαγγελματίας εκτιμητής, αν και πλέον από οτι είδα δε γίνονται τέτοια σεμινάρια, τα τελευταία έγιναν το 2010.

 

3. Να πραγματοποιήσεις κάποια συγκεκριμένα μεταπτυχιακά προγράμματα στο εξωτερικό, νομίζω 2-3 είναι όλα κιόλα με τα οποία γίνεσαι μέλος ενός διεθνούς ινστιτούτου εκτιμητών που είναι στην Αγγλία και εξάγει τα πρότυπα με τα οποία οι επαγγελματίες εκτιμητές πραγματοποιούν τις εκτιμήσεις τους. Το ινστιτούτο λέγεται RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors). Και αν είσαι μέλος του RICS τότε αυτόματα θεωρείσαι διεθνώς επαγγελματίας εκτιμητής είτε είσαι στο ΣΟΕ είτε όχι.

 

Αυτά από μένα, αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα,

 

Γράφω εδώ γιατί το θέμα υπάρχει ήδη, αν και είναι παλαιότερο.

 

Είμαι νέα μηχανικός, ΠΜ, και ενδιαφέρομαι να μάθω με ποιο τρόπο μπορεί να γίνει κάποιος εκτιμητής ακινήτων. Επειδή στο internet επικρατεί μεγάλη σύγχυση πάνω σε αυτό το θέμα, θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει ασχοληθεί με αυτό το κομμάτι και να μου διευκρινίσει κάποια βασικά ζητήματα:

 

1) Υπάρχουν σεμινάρια ή μεταπτυχιακά προγράμματα που απαιτούνται για να γίνει κάποιος εκτιμητής και ποιοι φορείς παρέχουν κάτι τέτοιο στην Ελλάδα;

2) Πρέπει να περάσεις κάποιες εξετάσεις για να λάβεις πιστοποίηση και ποιος τις διοργανώνει;

3) Είναι δυνατόν να κάνεις εκτιμήσεις ακινήτων χωρίς να έχεις κάποια πιστοποίηση;

4) Τι ύλη και ποιοι οι νόμοι και τα πρότυπα που πρέπει να γνωρίζει κανείς, ώστε να ασκεί αυτό το επάγγελμα;

5) Για να συνεργάζεσαι με μια τράπεζα, πρέπει να κάνεις αίτηση, γίνεται προκήρυξη ή υπάρχει άλλος τρόπος;

6) Ποιο το καθεστώς της συνεργασίας με μια τράπεζα, εννοώ λειτουργείς ως εξωτερικός συνεργάτης ή ως υπάλληλος της τράπεζας;

7) Σκοπεύω να κάνω αίτηση για MBA, αυτό μπορεί να με βοηθήσει πάνω στο θέμα της εκτίμησης;

 

Ελπίζω να μπορεί κάποιος να μου απαντήσει! Ευχαριστώ πολύ!  :)  :)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα,

 

Γράφω εδώ γιατί το θέμα υπάρχει ήδη, αν και είναι παλαιότερο.

 

Είμαι νέα μηχανικός, ΠΜ, και ενδιαφέρομαι να μάθω με ποιο τρόπο μπορεί να γίνει κάποιος εκτιμητής ακινήτων. Επειδή στο internet επικρατεί μεγάλη σύγχυση πάνω σε αυτό το θέμα, θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να έχει ασχοληθεί με αυτό το κομμάτι και να μου διευκρινίσει κάποια βασικά ζητήματα:

 

1) Υπάρχουν σεμινάρια ή μεταπτυχιακά προγράμματα που απαιτούνται για να γίνει κάποιος εκτιμητής και ποιοι φορείς παρέχουν κάτι τέτοιο στην Ελλάδα;

2) Πρέπει να περάσεις κάποιες εξετάσεις για να λάβεις πιστοποίηση και ποιος τις διοργανώνει;

3) Είναι δυνατόν να κάνεις εκτιμήσεις ακινήτων χωρίς να έχεις κάποια πιστοποίηση;

4) Τι ύλη και ποιοι οι νόμοι και τα πρότυπα που πρέπει να γνωρίζει κανείς, ώστε να ασκεί αυτό το επάγγελμα;

5) Για να συνεργάζεσαι με μια τράπεζα, πρέπει να κάνεις αίτηση, γίνεται προκήρυξη ή υπάρχει άλλος τρόπος;

6) Ποιο το καθεστώς της συνεργασίας με μια τράπεζα, εννοώ λειτουργείς ως εξωτερικός συνεργάτης ή ως υπάλληλος της τράπεζας;

7) Σκοπεύω να κάνω αίτηση για MBA, αυτό μπορεί να με βοηθήσει πάνω στο θέμα της εκτίμησης;

 

Ελπίζω να μπορεί κάποιος να μου απαντήσει! Ευχαριστώ πολύ!  :)  :)

Συναδελφοι επειδη και μενα με απασχολουν ακριβως τα ιδια ερωτηματα με τη συνδαλεφο, παρακαλω οποιος γνωριζει κατι

ας μας διαφωτισει για εχω παρει αμετρητα τηλ στους αρμοδιους φορεις και ακρη δεν μπορωνα βγαλω.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφορίες σχετικά με πιστοποίηση, μπορείτε να διαβάσετε από το σύλλογο εκτιμητών Ελλάδος.--->http://www.avag.gr/

Στις τράπεζες αυτή τη στιγμή, από όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, οι εξωτερικοί συνεργάτες είναι μηχανικοί που έχουν μια προϋπηρεσία στον τομέα εκτιμήσεων-τεχνικών αξιολογήσεων και συνεργάζονται κάποια χρόνια με την τράπεζα.  Οι ελεγκτές των υποθέσεων που αναλαμβάνουν οι εκτιμητές είναι πιστοποιημένοι. Οι συνεργαζόμενοι εκτιμητές, δεν είναι απαραίτητο (μέχρι στιγμής) να έχουν πιστοποιηθεί.

Προσωπικά δεν έχω ακούσει στον τόπο που δραστηριοποιούμαι, τα τελευταία 2-3 χρόνια, να υπάρχει σύμβαση έργου με νέους εκτιμητές. Αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί και να γίνει. Οπότε όσοι πιστεύετε ότι θέλετε να ασχοληθείτε με το αντικείμενο, ας κάνετε αίτηση στις αρμόδιες διευθύνσεις των τραπεζών.

Οι δ/νσεις τεχνικών υπηρεσιών κάνουν σεμινάρια στους συνεργαζόμενους μηχανικούς τους. Το καθεστώς συνεργασίας είναι σύμβαση έργου με μπλοκάκι. Αμοιβή ανά υπόθεση με έκδοση δελτίου παροχής υπηρεσιών (συνήθως κόβεται μηνιαίο και περιλαμβάνει τις πιστωθείσες αμοιβές του προηγούμενου μήνα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Υπαρχει καποια βιβλιογραφια σχετικα με τα εξεταζομενα θεματα στο peoplecert ?

Τι σημαινει οτι πρεπει να εχω κανει καποιες  "φυσικες εκτιμησεις " ?

Τι ειδους προετοιμασια χρειαζεται ενας υποψηφιος  ?

Υπαρχει καποιος συναδελφος που να εχει περασει αυτη τη διαδικασια  να μας εξηγησει πιο πρακτικα τι πρεπει να κανουμε ?

Edited by vioannis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.