Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια κατεδάφισης και παράταση άλλου 6/μήνου


Recommended Posts

Άδεια κατεδάφισης και παράταση άλλου 6/μήνου

Είναι γνωστό ότι η άδεια κατεδάφισης ισχύει για ένα 6/μηνο. (για μένα μ@@-γιατί να μην προβλέπεται 1 χρόνου εξ αρχής-και να απασχολώ υπηρεσίες και να απασχολούμαι και από πάνω)

Δικαιούμαι αναθεώρηση για νέο 6/μηνο.;;

Λογικά πιστεύω ναι,

αλλά θα ήθελα και κάποια επιβεβαίωση από μέρους σας (από όποιον έχει τη διάθεση).

 

υ.γ ό νόμος έχει ως εξής

3. Η οικοδομική άδεια αναθεωρείται για την παράταση της ισχύος της μετά από αυτοψία με τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

α) Αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας, έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός της οικοδομής, η άδεια αναθεωρείται για αόριστο χρόνο, επιφυλασσόμενων των διατάξεων της παρ. 5 του άρθρου 22 του Ν. 1577/1985 (ΓΟΚ).

β) Αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της άδειας δεν έγιναν οικοδομικές εργασίες ή δεν έχει περατωθεί πλήρως ο φέρων οργανισμός της οικοδομής η άδεια αναθεωρείται για τέσσερα (4) χρόνια από την ημερομηνία λήξης της.

γ) Αν μέχρι τη λήξη της ισχύος της αναθεώρησης, κατά τα ανωτέρω έχει περατωθεί ο φέρων οργανισμός της οικοδομής, εφαρμόζονται οι διατάξεις της περίπτωσης α της παρούσας παραγράφου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις παράταση ισχύος πριν τη ληξη του 6μήνου για ένα ακόμα 6μηνο, αλλά άπαξ.

Απαιτείται επανυποβολή Τοπογραφικού Διαγράμματος και Τεχνική Έκθεση (ίδια με την αρχική + λόγους παράτασης).

Link to comment
Share on other sites

φίλε ΤΟΠΟΓΑΒΡΕ

Να σαι καλά

ο νόμος δεν το αναφέρει με σαφήνεια πάντως, όπως θα έπρεπε (υπάρχει νομοθετικό κενό -σαν ο νομοθέτης να το κρίνει ως ετοιμόρροπο κτίσμα-και να πρέπει να κατεδαφισθεί σε 1 6/μηνο)

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δημιουργήθηκε σε άδεια με λήγοντα 5 του 2009

Δηλ μέσα στο οικόπεδο υπήρχε παλιό κτίσμα.

Η απόσταση του νέου από το παλιό είναι 2.35μ αντί 2.5μ (μόνο σε μια γωνία του παλιού)

Θα μπορούσα να γκρεμίσω την γωνία μόνο (αν και πάλι ο.α κατεδάφισης θα ζητούσαν νομίζω-από το φόβο που πήραν-ίσως και δικαιολογημένα).

Έβγαλα λοιπόν άδεια κατεδάφισης του παλιού (έτσι και αλλιώς θα το γκρέμιζε ο πελάτης μου, αλλά αφού πρώτα θα τέλειωνε το νέο)

Το νέο όμως δεν προβλέπεται να το τελειώσει μέσα στον 1 χρόνο (6+6 μήνες αναθ της ο.α κατεδάφισης)

Οπότε μάλλον θα αναγκαστεί να βγάλει κάνα 2 φορές άδεια κατεδάφισης σε χωριό. (για να μη θεωρηθεί αυθαίρετη η νέα)

Δεν είναι όμως τρελό αυτό συνάδελφοι;

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ, φεκ 795 Δ 1993

 

Αρθρο 6

 

6. Οι άδειες κατεδάφισης, επίχωσης ή εκσκαφών ισχύουν για έξι (6) μήνες από την εκδοσή τους, εφόσον δεν ανακληθούν ή ακυρωθούν. Μετά την παρέλευση των έξι (6) μηνών, η άδεια αναθεωρείται για άλλους έξι (6) μήνες από την ημερομηνία λήξεως της ισχύος της. Μετά το πέρας και του δεύτερου εξαμήνου η άδεια παύει να ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

Manolis gon

καλημέρα και σ' ευχαριστώ.

Οπότε Μανώλη θα ξαναβγάλω και άλλη άδεια κατεδάφισης-σύμφωνα με αυτά που αναφέρω στο προηγούμενο μήνυμά μου.

Αλλιώς ή θα μείνει χωρίς ένα δωμάτιο το σπίτι του, (αυτό αφορά η ο.α κατεδάφισης)

ή θα φάει πρόστιμο για την νέα οικοδομή.

Λίγο παλαβά μου φαίνονται και τα δύο

και αρκετά γραφειοκρατικά για το τίποτα (15 εκ)

Link to comment
Share on other sites

Στην άδεια ανέγερσης είχαν αφαιρεθεί από το σύνολο της δόμησης τα τετραγωνικά των προς κατεδάφιση , ενώ τελικά δεν κατεδαφίστηκαν όλα?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

αν κ λιγο off topic, γραφω εδω για να μην ανοιγω αλλο θεμα, θελω να βγαλω μια αδεια κατεδαφισης αποθηκης 150 τ.μ σε εκτος σχεδιου, η οποιο δεν ειχε αδεια, κ στα συμβολαια του ιδιοκτητη δεν μνημονευετε το κτιριο.πηγα στο ικα για να ανοιξω καρτελα κ μου ειπε οτι απο την στιγμη που το συμβολαιο δεν γραφει την υπαρξη του κτιριου δεν μπορει να γινει η αδεια κατεδαφισης.της εδειξα κ φωτογραφιες οτι προκειτε για ενα ερειπιο ουσιαστικα με τσιμεντολιθα φτιαγμενο πριν περιπου 20 χρονια κ ηταν ανενδοτη...μου φαινεται λιγο κουφο να μην μπορω να βγαλω αδεια κατεδαφισης για ενα κτιριο που δεν ειχε αδεια η δεν γραφοταν στο συμβολαιο...ξερετε τι πρεπει να κανω? ισως καποιος νομος περι κατεδαφισεων κ ικα να υπαρχει? παντως ρωτησα στην πολεοδομια κ μου ειπαν οτι εννοειτε οτι μπορω να βγαλω αδεια....

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει το ΙΚΑ με την οικοδομική άδεια?Ξεκινάς με πολεοδομία κανονικά , δε ρωτάς κάποιον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.