Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια κατεδάφισης και παράταση άλλου 6/μήνου


Recommended Posts

για να καταθεσω την αδεια στην πολεοδομια, χρειαζεται στον φακελο για την πολεοδομια να ειναι πληρωμενη η προκαταβολη για το ικα τα 29,39 ευρω, απο τα 6 ενσημα που μου βγαινουν για την κατεδαφιση απο πινακα 1. αφου δεν με αφηνει στο ικα να κανω καρτελα κ να πληρωσω την προκαταβολη, δεν με αφηνουν κ στην πολεοδομια να καταθεσω φακελο.....οτι να ναι....

Link to comment
Share on other sites

Εαν η κατασκευή έχει γίνει πριν από 10 χρόνια τα ημερομίσθια παραγράφονται, για ψάξε το. Απέδειξε την προΰπαρξη με αεροφωτογραφία. Επίσης που λέει ότι για να καταθέσεις άδεια στην πολεοδομία πρέπει να έχει πληρωθεί το ΙΚΑ, για ρώτα τους να σου το δείξουν. Αν έχεις όλα τα άλλα και δεν σου την παραλαμβάνουν να σου το κάνουν γραπτώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα .. έχω μια περίπτωση για κατεδάφιση που ο ιδιοκτήτης το 2004 είχε βγάλει άδεια για κατεδάφιση( διώροφο κτίριο) κ μαζί μ'αυτό ανέγερση ισογείου καταστήματος κ Α ορόφου αλλά δεν μπόρεσε να το συνεχίσει την άδεια (πήγαν στα δικαστήρια κτλ για δωρεά που είχε γίνει στον ιδιοκτήτη) κ τώρα το ερωτήμα μου: ο ιδιοκτήτης θέλει να κατεδάφισή τον α όροφο κ να κάνει αναπαλαίωση του ισογείου σ'αυτην την περίπτωση πρέπει να βγάλει καινούρια άδεια κατεδάφισης ??? ή θα πάει με αναλυτικό προϋπολογισμό ανά εργασία????

 

Ευχαριστώ .....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι έχω 2 ανεξάρτητα κτίσματα σε οικόπεδο που είναι δηλωμένα στα συμβόλαια ως ετοιμόρροπα..Είναι πολύ παλιά προσφυγικά λιθόκτιστα και λίγο πολύ θεωρώ πως είναι ετοιμόρροπα...Ο πελάτης μου θέλει να τα ξεφορτωθεί γιατί και μη αξιοποιήσιμα είναι και πληρώνει για 150τ.μ. ΕΕΤΗΔΕ. Χρειάζεται άδεια κατεδάφισης για να τα διώξει; Αν όχι πρέπει να γίνει έλεγχος από πολεοδομία ,νομαρχία κλπ. για να κριθούν ετοιμόρροπα και κατεδαφιστέα ;

Link to comment
Share on other sites

κανονικά χρειάζεται άδεια κατεδάφισης

 

Τώρα αν και εσύ τα θεωρείς και είναι πράγματι ετοιμόρροπα, μπορείς

(ή εσύ ή ο ιδιοκτήτης) να απευθυνθείς με αίτηση στην επιτροπή αυθαιρέτων

 

Αν και αυτή συμφωνεί (και δεν κρίνει ότι είναι ετοιμόρροπη μόνο η στέγη ή μόνο το τάδε στοιχείο της) παίρνεις την έκθεση επικινδυνότητας ή οποία συνήθως δίνει 3 μέρες προθεσμία για κατεδάφιση και προχωράς με αυτή που επίσης κοιν/ται στην αστυνομία και στο Δήμο

 

συνήθως η επιτροπή ορίζει ότι χρειάζεται δήλωση ανάληψης ανάθεσης

τεχνικού επιβλέποντα της κατεδάφισης την οποία καταθέτεις στην αστυνομία

ή στην πολεοδομία δεν θυμούμαι ακριβώς

Edited by ΚΑΝΑ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.