Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χαρακτηρισμός υπογείου ως άλλη κατοικία


candus

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι!

 

Έχω την εξής περίπτωση.

 

Έχω αναλάβει την τακτοποίηση (Ν3843/2010) ακινήτου σε πολυκατοικία. Το ακίνητο αποτελείται από υπόγεια αποθήκη και ανώγειο διαμέρισμα, τα οποία είχαν διαμορφωθεί ως μεζονέτα-κατοικία (ισόγειο και όροφος) .

Το υπόγειο φαίνονταν στο συμβόλαιο ως υπόγεια αποθήκη με ανεξάρτητο ποσοστό στο οικόπεδο. Επίσης, στα σχέδια της άδειας φαίνεται με ανεξάρτητη είσοδο.

Μετά από μελέτη των παραπάνω στοιχείων, καθώς και των διατάξεων του Ν3843/2010 κατέληξα στο συμπέρασμα, ότι πρέπει να τακτοποιηθούν ως ξεχωριστά ακίνητα. Το μεν διαμέρισμα ως προς τους ημιυπαίθριους και ως 1η κατοικία (5%). Το δε υπόγειο ως προς την αλλαγή χρήσης και ως άλλη κατοικία (8,5%).

Η διαδικασία έχει ολοκληρωθεί και έχει βγει το πρόστιμο, αλλά ο ιδιοκτήτης έχει αμφιβολίες ως προς το αν έπρεπε να αντιμετωπιστεί το υπόγειο ως άλλη κατοικία (8,5%).

Ο νόμος 4014/2011 περιπλέκει περισσότερο τα πράγματα, ωστόσο σε πρώτη φάση ας παραμείνουμε στο αν έπρεπε να αντιμετωπιστεί το υπόγειο ως άλλη κατοικία ή έπρεπε να κατατεθεί ένας φάκελος μαζί με το διαμέρισμα.

Σημειώνω ότι τις περιπτώσεις, όπου το υπόγειο φαίνονταν παρακολούθημα του διαμερίσματος, τις αντιμετώπισα ως ενιαίες, με ένα φάκελο και ενιαίο ποσοστό 5%.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου έπρεπε να γίνει 1 φάκελος αφού πλέον είναι μια κατοικία και στη συνέχεια να αλλάξει η σύσταση οριζόντιας και να έχει τα πραγματικά στοιχεία.Βέβαια ο 3843 δεν σε καλύπτει πλήρως, πρέπει να δηλωθεί το ξεμπάζωμα με τον 4014 και ότι άλλο παράνομο έχει προκύψει με τις αλλαγές αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, διαβάζοντας όλα τα σχετικά μηνύματα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου αν έχω καταλάβει σωστά.

Έχω περίπτωση υπογείου σε πολυκατοικία προ '83 δηλωμένο ως αποθήκη (εντός σχεδίου) που έχει ξεμπαζωθεί και σε ένα τμήμα του θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης σε άλλη κατοικία.

Αν το δηλώσω με το ν.4014 και σαν υπέρβαση ύψους βάλω τα 2,70μ. (δηλ. το ξεμπάζωμα), είμαι σε όλα οκ? Πάντως το πρόστιμο μου βγαίνει πολύ μικρό.

Διάβασα σε κάτι μηνύματα για παρόμοια υπόθεση ότι είναι προτιμότερο την αλλαγή χρήσης να την κάνεις με το ν.3843 και το ξεμπάζωμα με το ν.4014. Τότε όμως και το πρόστιμο βγαίνει πολύ μεγαλύτερο και δεν ξέρω ακριβώς πώς να δηλώσω το ξεμπάζωμα( ως υπέρβαση του ύψους μόνο)?

(Συγγνώμη αν έχω γράψει κάτι λάθος, είναι το πρώτο μου μήνυμα...)

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου έπρεπε να γίνει 1 φάκελος αφού πλέον είναι μια κατοικία και στη συνέχεια να αλλάξει η σύσταση οριζόντιας και να έχει τα πραγματικά στοιχεία.Βέβαια ο 3843 δεν σε καλύπτει πλήρως, πρέπει να δηλωθεί το ξεμπάζωμα με τον 4014 και ότι άλλο παράνομο έχει προκύψει με τις αλλαγές αυτές.

 

Ωστόσο σύμφωνα με τον 3843/2010 το πρόστιμο αφορά σε αυτοτελή ιδιοκτησία. Επιπλέον σύμφωνα με την εγκύκλιο 15, ως 1η κατοικία θεωρείται η κατοικία που έχει δηλωθεί ως 1η κατοικία στην αρμόδια ΔΟΥ. Επομένως, θεωρώ θα ήταν παράνομο να δηλωθεί και το υπόγειο (που έχει ξεχωριστό ποσοστό στο οικόπεδο) ως 1η κατοικία και να υπολογιστεί με 5% αντί 8,5%.

Εκτός, αν η νέα σύσταση ιδιοκτησίας, που προτείνεις συνάδελφε, γινότανε πριν την τακτοποίηση. Αυτό όμως μπορεί να του έβγαινε τελικά και πιο ακριβό, από ότι η διαφορά των ποσοστών.

Σημειώνω, τέλος, ότι με τον 3843 δεν μπορούσαν να δηλωθούν κλιμακοστάσια κλπ που κατασκευάστηκαν εκτός οικοδομικής άδειας, οπότε και η χρησιμοποίηση των δύο ακινήτων ως μία ενιαία πρώτη κατοικία, δεν μπορούσε να τεκμηριωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Αν ιδιοκτητης οροφοδιαμερίσματος θελει να τακτοποιήσει με τον 3843 το υπόγειο του, (απο αποθήκη σε κατοικία) , γιά τον υπολογισμό προστίμου θα χαρακτηρίσω τον χώρο της αποθήκης σαν (Ακινητα αλλης χρήσης) για να διαλέξω συντελεστή;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

βοηθεια συναδελφοι

 

 

υπαρχει κατοικια με υπολοιπο ΣΔ. Σ αυτην εχει κλειστει ενας Η/Χ και το υπογειο που υπαρχει στην αδεια εχει ξεμπαζωθει...τι να κανω?

 

υπογειο και Η/Χ με 3843?

 

η με 4014?

 

βοηθεια κανεις????????

Edited by Manolis gon
Συγχώνευση μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν τηρείται, στον 3843 υποβάλλονται περιπτώσεις με υπέρβαση Δόμησης. Τώρα εαν το υπόγειο παραμένει αποθήκη, δηλώνεις αναγκαστικά το ξεμπάζωμα με 4014 και βλέπεις για τον Η/Χ ανάλογα τα πρόστιμα.

Πάντως η ένοια της πρώτης κατοικίας του 3843, είναι της μοναδικής κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.