Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια για εκκλησία


Recommended Posts

  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 1 year later...
  • 6 years later...

2018 

νομιζω οτι καποια στιγμη η αδειοδοτηση ναων πηγε απο  την ναοδομια στην υδομ και τωρα πηγε πισω .

Σε περιπτωση οικοπεδου  εντος οικισμου  1. μπορουμε να βγαλουμε αδεια ? 2. περιορισμος τετραγωνικων ? 3.στην μελετη αμοιβων  τι κατηγορια μπαινει ?

ο  παλιος νομος περι ανεγερσης ναων του 78 αναφερεται στην εκτος σχεδιου δομηση  

Link to comment
Share on other sites

ν. 4495, αρθρο 32

 

και εδω

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:"ναοδομια αδεια δομησης"&page=0

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση; Η Υ.ΔΟΜ. της περιοχής μου ισχυρίζεται ότι για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΡΓΑΣΙΑ απαιτεί άδεια δόμησης σε ακίνητο ιδιοκτησίας ενορίας της Μητρόπολης απαιτείται τοπικό ρυμοτομικό σχέδιο. Δεν δέχονται το 538/78 στα εκτός σχεδίου, δε με αφήνουν σε εντός οικισμού εκκλησιαστικά ακίνητα να βγάλω άδεια δόμησης με τους όρους του εκάστοτε οικισμού χωρίς τοπικό ρυμοτομικό σχέδιο!! Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, nikorapa said:

Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση; Η Υ.ΔΟΜ. της περιοχής μου ισχυρίζεται ότι για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΡΓΑΣΙΑ απαιτεί άδεια δόμησης σε ακίνητο ιδιοκτησίας ενορίας της Μητρόπολης απαιτείται τοπικό ρυμοτομικό σχέδιο. Δεν δέχονται το 538/78 στα εκτός σχεδίου, δε με αφήνουν σε εντός οικισμού εκκλησιαστικά ακίνητα να βγάλω άδεια δόμησης με τους όρους του εκάστοτε οικισμού χωρίς τοπικό ρυμοτομικό σχέδιο!! Ποια είναι η γνώμη σας;

Καλησπέρα...Διάβασε το άρθρο 26 του Ν.1337/83 και δες αν η περίπτωση σου υπάγεται εκεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Για την κατασκευή ναού από ιδιώτη σε εκτός σχεδίου γήπεδο, ισχύει ακόμα το Π.Δ. 6.10.1978 και ο Ν.2940/01  ?

Είναι υποχρεωτικό να κατασκευαστεί και βοηθητικός χώρος για WC ?

Για ένα εκκλησάκι 20 τμ ποιές μελέτες θα χρειαστούν?

αρχιτεκτονικά, στατικά, πυροπροστασία (άδεια από την πυροσβεστική? ), θερμομόνωση, υδρευση/αποχέτευση?, η/μ ?

Edited by Paul_Mix
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.