Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οροι δόμησης οικισμών προ του 1923


Recommended Posts

επειδη Παυλο δεν εχω ασχοληθει ξανα με τετοιο οικισμο , προσπαθω να καταλαβω. δηλαδη ενα οικοπεδο με εμβαδο 299 τ.μ. χτιζει 299 τ.μ. ενω ενα οικοπεδο με εμβαδο 301 τ.μ. χτιζει 240 τ.μ. η αποκλιση ειναι μεγαλη περιπου 60 τ.μ. 

Link to comment
Share on other sites

Και με την αμέσως προηγούμενη παρέκκλιση αν το δεις πάλι έχεις διαφορά συντελεστή δόμησης. Αν πχ είχες οικόπεδο επιφάνειας 200 τμ, αυτό έχει δόμηση 160 τμ, ενώ αν έχεις 201 τμ έχει παραπάνω. 

Αν πας στον κανόνα των 2.000 τμ έχεις 400 τμ και όπως παρατηρείς η δόμηση δεν έχει καμία αναλογικότητα.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

(από μεταφορά. Pavlos33)

Καλησπέρα,

Από το ΦΕΚ 138/Δ/81 έχω μέγιστο δόμησης 400 τμ (εντός οικισμού). Αν έχω Α+ κτίρια μπορώ να πάρω το 5% παραπάνω;

Επίσης γνωρίζετε αν τουριστικές κατοικίες με καινούριο νόμο γίνονται και σε όροφος (μιλάει για μονοκατοικίες)

Ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos33)

Καλησπέρα. Έχω και εγώ μία περίπτωση τεμνόμενου γηπέδου από το όριο οικισμού με τη διαφορά ότι πρόκειται για οικισμό προ του 1923. Η οριοθέτηση του οικισμού έγινε το 1978. Στο γήπεδο που εξετάζω περίπου 1 στρέμμα μόνο τα 20τμ βρίσκονται εντός του οικισμού ενώ τα υπόλοιπα 980τμ είναι εκτός σχεδίου. Καμιά ιδέα για την αρτιότητα και τη δήλωση του 651; Ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

σκαρίφημα ορίων οικισμού έγινε το 1978. Αν έχεις σταθερά να το εφαρμόσεις κατά το δυνατόν, καλά και το οικόπεδο στο μεγαλύτερο μέρος του βρίσκεται εκτός οικισμού δεν έχει θεραπεία. Αν είχες 2.000 τμ και προϋφίστατο του 1977 να συζητούσαμε για κατά παρέκκλιση αρτιότητα σύμφωνα με τις εκτός σχεδίου-οικισμού διατάξεις.

Για το τμήμα που βρίσκεται εντός αν ισχύει (απαιτείται ενδελεχής έλεγχος τίτλων) κάποια διάταξη αυτή θα είναι η ακόλουθη

3. Ωσαύτως θεωρούνται άρτια και οικοδομήσιμα τα οικόπεδα με οίας διαστάσεις και εμβαδόν είχον κατά την 2-7-68, ημέραν δημοσιεύσεως του ΒΔ/15-6-68 "περί καθορισμού των όρων και περιορισμών δομήσεως των νομίμως υφισταμένων προ του έτους 1923 οικισμών κλπ." (ΦΕΚ-111/Δ).

και για το ΣΔ

2. Κατά παρέκκλισιν των διατάξεων της προηγουμένης παραγράφου ο συντελεστής δομήσεως των οικοπέδων επιφανείας μικροτέρας των 300 τ.μ. ορίζεται ως ακολούθως: 
"- Δια τα οικόπεδα επιφανείας μικροτέρας ή ίσης των 100 τ.μ. συντελεστής δομήσεως 1,60 με μέγιστο ποσοστό καλύψεως 80%

Μάλλον μέχρι ξελότζα σε παίρνει να φτιάξεις 
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστά Παύλο σκαρίφημα. Όμως τα δύο σταθερά (παλαιές κατοικίες τάδε και τάδε), εντοπίστηκαν επί εδάφους και μετρήθηκαν με την ίδια ακρίβεια της σύνταξης του τοπογραφικού, γι αυτό και δίνω έτσι με ακρίβεια τα νούμερα. Άρα λοιπόν η άποψη σου είναι ότι εφόσον το γήπεδο είναι προ της 2-7-1968 είναι κατά παρέκκλιση άρτιο και μπορεί να δομήσει 20 * 1.60 = 32τμ. Σωστά δεν κατάλαβα ;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για σας συνάδελφοι .. Έχω ένα θεματακι και εγώ σε οικισμό προ του 1923 χωρίς οριοθέτηση σε υπάρχον κατάστημα με οικοδομική άδεια απο 1998 θέλω να κάνω προσθήκη ορόφου .. η πλάγιες αποστάσεις τηρήθηκαν δηλ. επαφή και 2.8 μ. από τα ομορα και από το πρόσωπο οικόπεδου αφέθηκε απόσταση 2.5 μ. . τώρα στην υπηρεσεια δομησης λένε οτι αυτή η  απόσταση έπρεπε να είναι 4 μ. όπως το λέει και στο φεκ δ 138/1981 '7. Επί οικοπέδων εμβαδού ίσου ή μεγαλυτέρου των 500τ.μ. το κτίριο δέον να τοποθετείται εις απόσταση τουλάχιστον τεσσάρων (4) μέτρων, εκ της κατά τα ανωτέρω οριζομένης οικοδομικής γραμμής. '  εγώ τώρα τι κάνω ??? και κατι αλλο η προσθηκη ειναι κατηγορεια 3 και θα εκδοθει με βεβαιωση ορων δομησης ...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos33)

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για αλλαγή κύριας χρήσης από κατοικία σε κατάστημα εντός οικισμού προ του 1923 με μη εγκεκριμένα όρια.

Μήπως ξέρετε ποιο ΦΕΚ θα μπορούσα να συμβουλευτώ;

Πρόκειται για αμιγώς επαγγελματική χρήση.

Ευχαριστώ

Edited by Pavlos33
τονισμός, ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

για τους ορους δομησης

εδω

ΠΔ 13-//1981 (ΠΔ  ΦΕΚ Δ 138 1981): :Οικισμοί προ 1923 εκτος σχεδίου. Οριοθέτηση-όροι δόμησης.

Για την αλλαγη χρησης, δες στην αναζητηση σχετικα θεματα

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.