Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οροι δόμησης οικισμών προ του 1923


Recommended Posts

On 6/5/2019 at 2:07 ΜΜ, civil_4818 said:

Για σας συνάδελφοι .. Έχω ένα θεματακι και εγώ σε οικισμό προ του 1923 χωρίς οριοθέτηση σε υπάρχον κατάστημα με οικοδομική άδεια απο 1998 θέλω να κάνω προσθήκη ορόφου .. η πλάγιες αποστάσεις τηρήθηκαν δηλ. επαφή και 2.8 μ. από τα ομορα και από το πρόσωπο οικόπεδου αφέθηκε απόσταση 2.5 μ. . τώρα στην υπηρεσεια δομησης λένε οτι αυτή η  απόσταση έπρεπε να είναι 4 μ. όπως το λέει και στο φεκ δ 138/1981 '7. Επί οικοπέδων εμβαδού ίσου ή μεγαλυτέρου των 500τ.μ. το κτίριο δέον να τοποθετείται εις απόσταση τουλάχιστον τεσσάρων (4) μέτρων, εκ της κατά τα ανωτέρω οριζομένης οικοδομικής γραμμής. '  εγώ τώρα τι κάνω ??? και κατι αλλο η προσθηκη ειναι κατηγορεια 3 και θα εκδοθει με βεβαιωση ορων δομησης ...

Νομίζω. Από την στιγμή που προϋπήρχε νομίμως υφιστάμενο με τα όρια του τότε, μπορείς να κάνεις προσθήκη, αν και εφόσον δεν επηρεάζει τα όρια 2,8 και 2,5, δηλ. ακολουθείς το "παλαιό τοπογραφικό" . Αντιμετώπισα το ίδιο όταν πήγα να κάνω αλλαγή χρήσης αποθήκης σε κατάστημα προ του ΄55, και έγινε με αυτόν τον τρόπο.  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι θέλω την γνώμη σας.  Στην απογραφη του 1921 υπάρχει καταγεγραμμένος ένας οικισμός. Αρκεί αυτό για νε θεωρηθεί οικισμός προ του 1923 ή απαιτείται απόφαση νομάρχη σύμφωνα με το άρθρο 2 του Π.Δ. 1981 (ΦΕΚ 138Δ);  Στον συγκεκριμένο οικισμό δεν υπάρχει τέτοια απόφαση νομάρχη. Αν ισχύει αυτό θεωρείται η ιδιοκτησία εκτός σχεδίου;

Link to comment
Share on other sites

Απο την πολεοδομία μου είπαν οτι κανονικά πρέπει να υπάρχει απόφαση.  Ξέρω όμως οτι σε άλλον οικισμό προ του 23 (χωρίς απόφαση νομάρχη) εκδίδονται οικοδομίκές άδειες.  Εγώ το χρειάζομαι για τοπογραφικό που θα γίνει μεταβίβαση

Link to comment
Share on other sites

Mε αυτή την ευκαιρία θέλω να πω πως υπάρχουν ορισμένοι οικισμοί στην Ελλάδα που ενώ κάποτε υπήρχαν σαν οικισμοί σήμερα για κάποιους συγκεκριμένους λόγους (πολιτικούς) δεν υπάρχουν. Δύο τέτοιοι, για παράδειγμα, είναι ο Αγ. Αθανάσιος (ναι ο γνωστός με τα χιόνια) και το Ασβεσταριό Γιαννιτσών. Οι κάτοικοί τους πήραν ανταλλάγματα σε άλλους οικισμούς. Σήμερα κάνουν προσπάθειες να ξαναπάρουν πίσω τα οικόπεδά τους αλλά μάταια. Ο Αγ. Αθανάσιος σχεδόν "πουλήθηκε όλος, με προσύμφωνα ή ιδιωτικά συμβόλαια και όλοι κάνουν τα στραβά μάτια. Το Γυψοχώρι πχ που είναι πιο φτωχό χωριό, αν και είχαν δικηγόρο τον συχωρεμένο τον  Γεώργιο Πέτσο (πρώην υπουργός ΠΑΣΟΚ) δεν κατάφεραν τίποτα απολύτως. Ο λόγος ήταν η διάσπαση των κατοίκων λόγω του "σλαβομακεδονικού" ζητήματος. (Αυτό ας το αφήσουμε στην άκρη).

Edited by Pavlos33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, alevalt said:

Απο την πολεοδομία μου είπαν οτι κανονικά πρέπει να υπάρχει απόφαση.  Ξέρω όμως οτι σε άλλον οικισμό προ του 23 (χωρίς απόφαση νομάρχη) εκδίδονται οικοδομίκές άδειες.  Εγώ το χρειάζομαι για τοπογραφικό που θα γίνει μεταβίβαση

 

δεν λες το ονομα του οικισμου....

να το ψαξωμεν και ημεις

να βοηθησωμεν και την Υπηρεσιαν???

 

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο. Έκανα προσπάθεια να διορθώσω στο παραπάνω κείμενό μου το όνομα του δικ. Πέτσου, αν και διορθώθηκε σωστά από τους φίλους Δημήτρη και tetris, αλλά δεν τα κατάφερα.

Για το θέμα ο φίλος ας μας πει την κοινότητα. Υπάρχουν, νομίζω, κανα δυο ακόμη στον νομό Φλωρίνης.

Link to comment
Share on other sites

ΝΑ ρωτήσω κάτι για το  οποίο δεν βρήκα κάτι σχετικό εδώ να απαντήθηκε ...

 

Για την εφαρμογή του άρθρου 4  του ΠΔ 2/13-3-81 για οικισμούς προ του 1923 για να είναι άρτια και οικοδομήσιμα  τα οικόπεδα πρέπει εκτός από 2 στρμ να έχουν πρόσωπο επι υφιστάμενου κοινόχρηστου χώρου Δεν αναφέρει δρόμο αλλα κοινόχρηστο χώρο Εγώ έχω πρόσωπο σε μικρή λουρίδα παλαιού αιγιαλού πριν την ζώνη παραλίας και την γραμμή αιγιαλού Είμαι σε παραλιακό οικισμό προ του 1923 , μη οριοθετημένο αλλά είμαι εντός ,  με χαραγμένο αιγιαλό - παραλία , όπου έχει καθοριστεί και ο παλαιός αιγιαλός  Θεωρείται λοιπόν ο παλαιός αιγιαλός κοινόχρηστος χώρος αφού ανήκει στο δημόσιο όπως ο αιγιαλός ? 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.