Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οροι δόμησης οικισμών προ του 1923


Recommended Posts

Καλημέρα, σε οικισμό κάτω των 2000 θέλω να βγάλω άδεια νομιμοποίησης σε υφιστάμενο κτίριο 2 ορόφων με στέγη, χρονολογίας 1977 και αποδεικτικό παλαιότητας το 1984 (πρώτη ηλεκτροδότηση). Η οριοθέτηση του οικισμού από προ του 1923 σε κάτω των 2000 έγινε το 1986. Μέγιστο ύψος έχω 9,45μ. αλλά στην οριοθέτηση του οικισμού δεν γράφει για επιβολή στέγης( 7,5μ.+2,00μ. ΦΕΚ 181Δ με τις τροποποιήσεις του), πάραυτα στην περιοχή το 90% των κτιρίων έχουν στέγη. Εάν πάω με τους παλαιούς όρους δόμησης στο 138Δ' μέγιστο ύψος είναι τα 9,00μ. Όλα τα πολεοδομικά μεγέθη τηρούνται εκτός του ύψους διότι δεν αναφέρεται στην οριοθέτηση επιβολή στέγης. Υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να επικαλεστώ για να έχω το μπόνους των 2 μέτρω της στέγης; Ή λόγω αρχιτεκτονικής ομοιομορφίας να γίνει κάποια παρέκκλιση ;
Υ.Σ. Το κτίριο είναι συγγενικού προσώπου και γνωρίζω ότι είναι σίγουρα αυτής της χρονολογίας. Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί το ΒΔ/15-6-68. (ΦΕΚ-111/Δ/68) κάνοντας χρήση της παραγράφου:
β) Η κατασκευή τριών (3) ορόφων κατά την πρόσοψίν επιτρέπεται δια πλάτος οδού οκτώ ( 8 ]μέτρων και άνω με μέγιστον ύψος οικοδομής ένδεκα (11) μέτρων
εφόσον έχω πρόσωπο σε επαρχιακή οδό πλάτους άνω των 8 μέτρων;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

 

 
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, σε οικισμό προ του 23 έχω μετρήσει ακίνητο 3,5 στρεμμάτων. Εντός του οικισμού βρίσκεται τμήμα 1.200 τ.μ. ενώ το υπόλοιπο είναι εκτός οικισμού.

H κατά κανόνα αρτιότητα είναι 2.000 τμ ενώ η κατά παρέκκλιση 300 τμ πριν του 81 και 150 πριν του 89.

Στο ΦΕΚ δεν βρήκα κάποια διάταξη σαν αυτή που υπάρχει στους οικισμούς του 85(μικρότερων των 2000 κατοικων) όπου έστω και ένα τμήμα του οικοπέδου να είναι εντός, θεωρείται πως εμβαδόν ίσο με την αρτιότητα του οικισμού είναι εντός οικισμού.

Το ερώτημα μου είναι το εξής:
Επειδή έχω συμβόλαιο από το 1969, μπορώ να θεωρήσω πως το οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση καθώς το τμήμα των 1200 τ.μ.>150 τμ είναι εντός του οικισμού?

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτούς τους οικισμούς, ως εντός τμήμα θεωρείται όσο είναι πραγματικά εντός

Στην περίπτωσή σου, μπορείς να το πας και ως προϋφιστάμενο του 1981 (>300 μ²)

Έχεις, λοιπόν, ένα γεωτεμάχιο συνολικής επιφάνειας 3500 μ², τμήμα του οποίου επιφάνειας 1200 μ² είναι εντός οικισμού προϋφ. του 1923, και τμήμα του επιφάνειας 2300 μ² εκτός οικσιμού αλλά εντός της ζώνης των 500 μ. 

όσο για τις παρεκκλίσεις:

προ 13-3-81 : 300 μ²

προ 25-7-79 : 150 μ²

προ 2-7-68 : όσο κι αν ειναι

Link to comment
Share on other sites

Στην δήλωση 651 θα γραψω πως το εδαφικό τμήμα των 1200 τμ είναι άρτιο κατά παρέκκλιση ή όλο το ακίνητο? 

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση αφορά στο όλον. Δεν χρειάζεται να αναφέριες παρέκκλιση. Απλώς άρτιο και οικοδομήσιμο.

Το κτίριο (400 μ² για κατοικία) μπορεί να τοποθετηθεί ελεύθερα στο γεωτεμάχιο, αρκεί να τηρούνται οι εκάστοτε αποστάσεις από τα όρια

 

Edited by tetris
συμπλήρωση
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Σε οικόπεδο >2 στρ. προυπάρχων έτους 1960 και εντός προ 1923 οικισμό έχει πρόσωπο σε δρόμο άγνωστης προέλευσης.

Απαιτείται πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο για να

θεωρηθεί άρτιο και οικοδομήσιμο?

Link to comment
Share on other sites

αρα εισαι στο Δ 138/81

για το οποιο ομως θα ψαξεις για τυχον  αποφασεις νομαρχων, ρυμοτομικα σχεδια οικισμου, διανομες υπουργειου γεωργιας

και τα ΠΜ

εχεις βεβαια και αυτο

https://news.b2green.gr/18099/προχωρά-η-διαδικασία-για-τη-μελέτη-ορι

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

@zulumpo  Το οικόπεδό σου είναι άρτιο κατά παρέκκλιση. Η υποχρέωση για πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο, ισχύει για οικόπεδα που δημιουργούνται μετά την έναρξη ισχύος του ΠΔ 2/13.3.81 ΦΕΚ 138/Δ/81. Πάντως, τσέκαρε σχολαστικά την αλληλουχία τίτλων διότι ένα τόσο μεγάλο οικόπεδο, σε προ 23 οικισμό, μάλλον προκαλεί υποψίες ως προς το χρόνο δημιουργίας του. Επιπλέον, βλέπεις μήπως στον οικισμό έχε επέλθει οριοθέτηση οπότε δεν πας με το ΦΕΚ 138/Δ/81 αλλά με το ΦΕΚ 181/Δ/85, το ΑΑΠ 289 /2011 και την σχετική απόφαση οριοθέτησης. 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση Pavlos.

Δημιουργούνται 2 νέα σκέλη ερωτήματος:

1. Από ποιο έτος θα πρέπει να αναφέρεται στα συμβόλαια ο δρόμος, ώστε να θεωρείται κοινόχρηστος με βάση το ΦΕΚ 138/Δ/81;

2. Αν έχει ένα οικόπεδο πρόσωπο με κοινόχρηστο δρόμο, αυτός ο δρόμος μπορεί να έχει οποιοδήποτε μήκος π.χ. και ένα μέτρο αρκεί (τρόπος του λέγειν);

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

1. Εννοείς ότι υπάρχουν αμφιβολίες για δημιουργία δρόμου και μετά το 81;

2. Το οικόπεδο που δημιουργείται μετά το 81 για να είναι άρτιο απαιτείται Ε=2.000 τμ και πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο, με οποιοδήποτε μήκος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.