Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φωταγωγός και Ν.3843/2010


Inzaghi

Recommended Posts

Ζητω συγνωμη εκ των προτερων αν εχει ηδη ανοιχθει τετοιο Thread αλλα απο τη στιγμη που με μια προχειρη αναζητηση δε βρηκα κατι συγκεκριμενο, ρωταω εδω....

 

Εχω περιπτωση ρυθμισης με τον τρεχοντα νομο σε κατοικια που εχει κλεισει Η/Χ (εκ κατασκευης απο τον εργολαβο φυσικα), ενω ο φωταγωγος εγινε μικροτερης διατομης με αποτελεσμα 85cm επι το μηκος του μεγαλου τοιχου του φωταγωγου να εχουν κερδηθει ως κατοικησιμος χωρος.

 

Τακτοποιειται με τον 3843 και το εμβαδον του φωταγωγου που κερδηθηκε, πληρωνοντας ομως 350€ παραβολο αντι για 250€, ετσι?

 

Δηλαδη στην ουσια αγοραζονται 2 παραβολα, 250€ και 350€ για να τοποθετηθουν στο φακελο, με μια αμοιβη και ενα φακελο στην Πολεοδομια...

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ισχυει και για κοινοχρηστους χωρους (διαδρομο της πολυκατοικιας)

παραβολο 350 Ε.Συναινεση υπολοιπων ιδιοκτητων απαραιτητη?

Link to comment
Share on other sites

Πολεοδομια Θεσσαλονικης στον φακελο καταθεσης δεν απαιτει συναινεση,αλλα και ειμαι επιφυλακτικος και εγω σε αυτο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία περίπτωση που στα σχέδια προβλέπεται εξωστης 1Χ1μ. ,στον φωταγωγό.

Στην πράξη έχει κλειστεί σαν προέκταση του δωματίου που βλέπει στον φωταγωγό. Ο φωταγωγός (και ο εξώστης) μετράνε στην κάλυψη. Επίσης στον πιο πάνω όροφο, πάνω ακριβώς από τον εξώστη προβλέπεται (και υπάρχει) αποθηκούλα. Πάω με τον 3843, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Στην πολεοδομια Αγ. Παρασκευης για κλεισιμο pilotis 4οροφου και για υπογειο που ηταν αλανα και το εκανε 2 διαμερισματα, δε ζητηθηκε συναινεση. Εχουν βγει και τα προστιμα, πληρωθηκαν, εκανα και περαιωση.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο ισχυει και για κοινοχρηστους χωρους (διαδρομο της πολυκατοικιας)

παραβολο 350 Ε.Συναινεση υπολοιπων ιδιοκτητων απαραιτητη?

 

Πολεοδομια Θεσσαλονικης στον φακελο καταθεσης δεν απαιτει συναινεση,αλλα και ειμαι επιφυλακτικος και εγω σε αυτο το θεμα

Έχει ξαναειπωθεί πως αν ο κοινόχρηστος είναι μέσα στη δόμηση, δεν εντάσσεται στη ρύθμιση καθώς ούτε υπέρβαση δόμησης έχεις, ούτε αλλαγή χρήσης από βοηθητική (εκτός δόμησης) σε κύρια έχεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε πολυκατοκία 6 διαμερισμάτων έχει κλειστεί ο φωταγωγός. Οι τρείς ιδιοκτήτες έχουτν υποβάλει φάκελο για την ρύθμιση και η πολεοδομία ζητάει συναίνεση και από τους άλλους ιδιοκτήτες. Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς πρέπει να αναφέρει η δ'ηλωση συναίνεσης? πρέπει ο κάθε ιδιοκτήτης να κάνει δήλωση για κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.