Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αμοιβές σεισμοπλήκτων


eliza.pap

Recommended Posts

Καθώς ασχολούμαι τον τελευταίο καιρό με τα σεισμόπληκτα, διάβαζα την τελευταία απόφαση για το σεισμό της Ανδραβίδας, η οποία καθορίζει την αμοιβή του μηχανικού στο 50% της αμοιβής που θα δικαιούταν κανονικά (βάσει αναλυτικού προϋπολογισμού άραγε?) ενώ παλαιότερα η αμοιβή υπολογιζόταν βάσει κάποιου τύπου, ως συνάρτηση του εγκεκριμένου προϋπολογισμού εργασιών. Αναρωτιέμαι και λέω: γιατί 50% επειδή είναι σεισμόπληκτο, και ως εκ τούτου παθόντες οι ιδιοκτήτες? και γιατί αυτό πρέπει να πληρωθεί από το μηχανικό? πώς το βρίσκετε εσείς αυτό, αν έχετε ασχοληθεί με τέτοια θέματα?

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω πώς πληρώνεστε όσοι ασχολείστε με τέτοια θέματα. Στο τέλος σαν ποσοστό της επιδότησης, ζητάτε προκαταβολή ή όλα τα χρήματα μέχρι να βγει η άδεια επισκευής?

Link to comment
Share on other sites

από όσο γνωρίζω στα σεισμόπληκτα ή πυρόπληκτα, το κράτος θεωρεί την εργασία του μηχανικού ως κοινωνικό έργο και προσφορά προς τους παθόντες και κατά συνέπεια η αμοιβή είναι πολύ χαμηλή.

Όσον αφορά στην αμοιβή συνήθως βγαίνει η ελάχιστη αμοιβή πολεοδομίας

Link to comment
Share on other sites

Κάτι πήρε το μάτι μου στο περιοδικό του ΤΕΕ,

όπου ισχυρίζονταν ότι θα ζητούσαν από το κράτος το υπόλοιπο της αμοιβής.

 

Τώρα δεν νομίζω πως είναι και τόσο δίκαιο να ασκείς κοινωνική πολιτική εις βάρος της τσέπης των άλλων.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Απλά έπεσε το μάτι μου στην παραπάνω δημοσίευση.

Και με τις πληροφορίες που έχω το βρίσκω υπερβολικό.

 

Αν ήθελε το κράτος μπορούσε να ζητήσει μια εθελοντική βοήθεια, όχι όμως υποχρεωτικά με αυτόν τον τρόπο.

 

Τι εννοείς για τα τιμολόγια; Γιατί δεν κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

οι προυπολογισμοί αποκατάστασης σεισμοπλήκτων γίνονται με τιμολόγια του ΥΠΕΧΩΔΕ που έχουν τιμές ειδικά για αυτές τις περιπτώσεις. Οι δε τιμές τους είναι για τα γέλια....

Link to comment
Share on other sites

Στους προϋπολογισμούς και στα σχέδια .... μπορούμε να δείχνουμε ...... ανώγια και κατώγια

 

Δηλ εννοείς ότι οι άνθρωποι θεωρούν ότι το σπίτι τους θα φτιαχτεί με τα μισά λεφτά και θα βρεθούν προ εκπλήξεων;;;;;;

 

Το ΥΠΕΧΩΔΕ δεν έχει τιμολόγια για δημόσια έργα;;; Γιατί δε χρησιμοποιεί τα ίδια;;;

Link to comment
Share on other sites

Στους προϋπολογισμούς και στα σχέδια .... μπορούμε να δείχνουμε ...... ανώγια και κατώγια

 

Δηλ εννοείς ότι οι άνθρωποι θεωρούν ότι το σπίτι τους θα φτιαχτεί με τα μισά λεφτά και θα βρεθούν προ εκπλήξεων;;;;;;

 

Το ΥΠΕΧΩΔΕ δεν έχει τιμολόγια για δημόσια έργα;;; Γιατί δε χρησιμοποιεί τα ίδια;;;

 

Έλα ντε.

 

Π.χ για σεισμό 8/1/2006 σε Πειραιά - Χανιά και Λακωνία υπάρχει η Υπ Απόφαση με Αρ.Πρωτ: οικ/3434/Β9β της Υ.Α.Σ / Υ.ΠΕ.ΧΩ.Δ.Ε

Link to comment
Share on other sites

  • 13 years later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Συνάδελφοι θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν ξαναασχοληθεί με σεισμόπληκτα τι ισχύει με τις αμοιβές για τη κατάθεση φακέλου για έκδοση άδειας επισκευής.

Δεν έχω ασχοληθεί μέχρι σήμερα, αλλά λόγω του σεισμού στο Αρκαλοχώρι θα το κάνω. Γνωρίζω ότι αμοιβή μας υπολογίζεται με βάση τον προυπολογισμό της επισκευής.  Επίσης έχω δει τις τιμές των τιμολογίων εργασιών (2011) και έχω θυμώσει.

Μπορούμε να ζητήσουμε από τον πελάτη μεγαλύτερη αμοιβή αν αυτή του προϋπολογισμού είναι πολύ χαμηλή; Δε νομίζω ότι θα ασχοληθεί κάποιος συνάδελφος για  300€.

Σε τι ύψος κυμαίνονται οι πραγματικές αμοιβές (χωρίς την αμοιβή για τοπογραφικό);

Από την εμπειρία σας τι προβλήματα προκύπτουν συνήθως σε όλη τη διαδικασία εκτός απο τη μεγάλη χρονική καθυστέρηση έγκρισης της άδειας;

 

 

 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.