Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσωρινό - Τελικό Πρόστιμο


Recommended Posts

Οι οδηγίες που έχουν αναρτηθεί στο ΥΠΕΚΑ αναφέρουν ότι κατά τη φάση της δήλωσης υπολογίζεται το "προσωρινό πρόστιμο" και ότι μετά την υποβολή των σχεδίων και των λοιπών στοιχείων βγαίνει το "τελικό πρόστιμο" και γίνεται επαναπροσδιορισμός των δόσεων.

 

Αυτό σημαίνει ότι κατά την υποβολή των σχεδίων θα μπορούμε να αλλάξουμε τα στοιχεία του εμβαδού που υποβάλαμε αρχικά; Δηλαδή κάνουμε τώρα άρον άρον την δήλωση και μετά την κάνουμε πιο συγκεκριμένη;

 

Παράδειγμα: Έρχεται ο πελαγωμένος αυθαιρετούχος τώρα και μου λέει για 100τμ αυθαίρετο. Το δηλώνουμε έτσι στο ΤΕΕ, παίρνει κωδικό και πληρώνει παράβολο και σε δεύτερη φάση πάμε και μετράμε και το δηλώνουμε με το πραγματικό εμβαδόν; (πχ 105τμ μαζί με όποια άλλη παράβαση εντοπίσουμε κατά την αυτοψία); Ή πρέπει εξ αρχής να δηλώσουμε τα νομιμοποιήσιμα με ακρίβεια εκατοστού; Ρωτώ γιατί αν θέλει ακριβή δήλωση εξ αρχής χωρίς δυνατότητα μελλοντικής διόρθωσης, τότε για την αποτύπωση, απόδοση σε CAD, εμβαδομέτρηση, συλλογή στοιχείων οικοπέδου (όροι δόμησης περιοχής, πίνακα πράξης εφαρμογής και δε συμμαζεύεται) θα θέλουμε μια εβδομάδα για κάθε αυθαίρετο. Άρα 8 αυθαίρετα έκαστος μέχρι το τέλος της προθεσμίας...

 

Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει προχωρήσει την διαδικασία τόσο ώστε να γνωρίζει αν υπάρχει δυνατότητα επαναπροσδιορισμού μεγεθών σε β φάση; Αλλιώς τι νόημα έχει η διάκριση σε προσωρινό και τελικό πρόστιμο;

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις πρώτα τα τ.μ. και τις αυθαιρεσίες κατά προσέγγιση και βγαίνει ένα πρόστιμο...με βάση το πρόστιμο αυτό υπάγεσαι στο νόμο και προκύπτουν κάποιες δόσεις....πληρώνεις την πρώτη οπωσδήποτε έως 22/12/2011 και μετά έως 31/03/2012 που έχουμε την υποχρέωση να υποβάλλουμε τα ακριβή στοιχεία κάνουμε αποτυπώσεις και ακριβή υπολογισμο προστίμου το οποίο ξαναυπολογίζεται και προσαρμόζεται η δόση στο νέο ποσό.

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασια είναι αυτή που προβλέπεται απο τον archthanos. δεν χρειάζεται σε πρώτη φάση cad. απλώς πρέπει να είσαι προσεκτικός ώστε να μην ξεφύγεις στο ύψος του παραβολου. τα τ.μ μπορούν να τροποποιηθούν σε δευτερη φάση.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό πρόβλημα για εμένα δεν είναι αυτό,αλλά η χρονολογία αυθαιρεσίας.

 

Αν δεν γίνουν δεκτά τα δικαιολογητικά που θα προσκομίσεις, το πρόστιμο θα φτάσει στον Θεό...

 

Επίσης λέει ο νόμος οτι τα παραπάνω δικαιολογητικά κατατίθενται με ευθύνη ιδιοκτήτη ΚΑΙ μηχανικού,οπότε τι κάνουμε με τη χρονολογία?......

Link to comment
Share on other sites

πολλες περιπτώσεις υπάρχουν που δεν υπάρχει κάποιο αποδεικτικό αλλά όντως η ημερομηνία κατασκευής είναι αληθινή. δεν αρκεί Υ.Δ ιδιοκτήτη??

Link to comment
Share on other sites

σωστα εγω στην αρχη κανω μια πρωτη προσεγγιση-αποτυπωση και βλεπω ποσα ειναι τα τμ τα καταθετουμε και μετα το σχεδιαζουμε και ξαναεπισκεπτομαστε το χωρο για τυχον παραλειψεις ή λαθη...ετσι πιστευω εγω πρεπει να γινει ααααα και μετα στα εκτος σχεδιου περνουμε και τον φιλο μας τον τοπογραφο να κανουμε το τοπογραφικο και τελος....συμφωνειται??

νομιζω οτι επειδη ειναι πολλα τα λεφτα μια δευτερη επαλυθευση ειναι αναγκαια..

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να θελει 1 βδομαδα το καθε αυθαιρετο δεν καταλαβαινω....

Πηγαινεις μια ωραια πρωια, κανεις την αποτυπωση σου (ειδικα αν μιλαμε για κλασσικο, τυπικο αυθαιρετο μονοροφο, δεν εχει μπολικη δουλεια), σκαναρεις και το οικοπεδο σου για τοχουσες προσθετες αυθαιρεσιες και γυρνας το απογευμα σου να τελειωσεις τη δουλεια στο γραφειο....

 

Πανω απο 2 ωρες θα σου παρει να ψηφιοποιησεις το σκαριφημα?

Και μια ακομα ωρα να βγαλεις το τελικο προστιμο?

 

Μια μερα δουλειας.... Εγω προσωπικα ζηταω απο τους αυθαιρετουχους να μου δωσουν και φωτοτυπιες των αποδεικτικων παλαιοτητας για να τα κρατησω στο αρχειο μου (εφοσον μιλαμε για παλαιο αυθαιρετο, προ 2003 η προ 1983), ενω εχω ηδη συλλεξει καποια ακριβη στοιχεια του απο δημους, πολεοδομιες κλπ, προτου να αρχισω τη διαδικασια, ουτως ωστε να ειμαστε σιγουροι στο μεγαλυτερο δυνατο βαθμο...

 

Μια προκαταβολη της αποτυπωσης συν την αμοιβη της 1ης φασης και κλεισαμε.... Τα υπολοιπα...του χρονου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.