Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φ/Β και αυθαίρετα


JTB

Recommended Posts

Επικοινώνησα με ΔΕΗ Κορωπίου και μου ανέφεραν την Απόφαση ΥΠΕΚΑ της 27/5/2011 α/α ΥΑ ΠΕ/Φ1/12626

 

Μιλά για ΦΒ σε αυθαίρετα... Μήπως ξέρεις κανείς ή έχει το κείμενο;

Διευκρινίζει υποτίθεται τί χρειάζεται για τα αυθαίρετα, τί πρέπει να έχω από πολεοδομία...

Ψάχνω για κτίριο με Ν1337 (Τρίτση) και θέλω να μάθω πότε γίνεται δεκτή η αίτηση..

 

Αν μπορεί κανείς να μου στείλει την απόφαση θα με υποχρεώσει...

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

@stayros: Κι εγώ, ότι αναζήτηση και να κάνω δεν υπάρχει τίποτα...

 

@LB: Βασικά επειδή άλλο η τακτοποίηση και άλλο η νομιμότητα να ξέρεις ότι θα υπάρχει πρόβλημα... κι εγώ τέτοιες περιπτώσεις αντιμετωπίζω...

Για παράδειγμα... αν ο πελάτης υπαχθεί στη διαδικασία του Ν4014 και για διάφορους λόγους δεν ολοκληρώσει τις πληρωμές, αυτομάτως μιλάμε για εγκατάσταση σε αυθαίρετο...

Αρα...

1. Δεν γίνονται δεκτά τα κτήρια παρά τη τακτοποίηση... ή

2. Γίνονται δεκτά μόνο αν έχουν εξωφληθεί οι δόσεις και πλέον έχεις οριστική βεβαίωση.

 

Παρόμοια κατάσταση και για τον ν1337 όπου στα εκτός σχεδίου δεν δίνονταν βεβαιώσεις οριστικής εξαίρεσης από κατεδάφιση με αποτέλεσμα στη πράξη να μην έχουν νομιμοποιηθεί, απλώς βρίσκονται σε αναστολή από τη κατεδάφιση παρά την ολοκλήρωση της Β' φάσης.... ΑΡΑ;;;;; Οχι νόμιμα, κατά τη ΔΕΗ, όπως τουλάχιστον έχω πληροφορηθεί μέχρι σήμερα...

Αύριο περιμένω ενημέρωση από έναν προϊστάμενο αν κι εφόσον βγεί στο τηλέφωνο... θα ενημερώσω a.s.a.p.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο 3ο στάδιο Τρίτση μπορεί να εγκαταστήσει ΦΒ. Όμως πρακτικά συχνά πυκνά δεν παίρνει ευθύνη η ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

OK, τότε αν πάω με ν4014 δεν έχει επιχείρημα για να μη βάλω, σωστά; Δηλαδή δεν είναι δυνατόν να έχω τακτοποίηση για 30 χρόνια και η ΔΕΗ να μη κάνει συμβόλαιο για 25!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κατάφερα επιτέλους να πιάσω στο τηλέφωνο τον προϊστάμενο στην περιοχή Κηφισιάς - Φιλοθέη.

 

Μου είπε πως αυτοί ζητάνε βεβαίωση από την πολεοδομία ότι ο χώρος υφίσταται νόμιμα και όχι:

 

1) Δεν κρίνεται κατεδαφιστέο (περίπτωση Τρίτση)

2) Έχει τακτοποιηθεί (περίπτωση τακτοποιήσεων)

 

και ότι οι αιτήσεις κολλάνε και δεν τις προχωράει.

 

Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι διαφορετικό σχετικά με την βεβαίωση που παίρνει ένας τακτοποιημένος χώρος (δλδ αν μπορεί να πάρει ότι υφίσταται νόμιμα (έστω και για 40 χρόνια)) ας μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ που μίλησα με τη ΔΕΗ στα Μεσόγεια μου είπαν ότι πράγματι αυτό που απαιτείται είναι η νομιμότητα.

 

Εξαρτάται πάντως από την εκάστοτε πολεοδομία στο κατά πόσο μπορεί κάνεις να πάρει βεβαίωση 25ετής νομιμότητας για κτίσμα που έχει τακτοποιηθεί για 30 χρόνια.

Μου ανέφερε ότι για παράδειγμα η Παλλήνη δεν έχει πρόβλημα και μπορεί να εκδόσει τέτοιου είδους χαρτί, ενώ το Μαρκόπουλο αποκλείει ένα τέτοιο ενδεχόμενο...

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα ΦΒ και τα αυθαίρετα νομίζω ότι θα περιμένουμε την εγκύκλιο της ΔΕΗ για την ηλεκτροδότηση όπου πιθανώς να αναφέρουν κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.