Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διευκρινήσεις για αυθαίρετα


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω κάποια ερωτήματα διευκρινιστικά στα οποία δεν έχω βρει απαντήσεις και ο εκάστοτε πελάτης θέλει να ξέρει. Συγχωρέστε μου αν ήδη τα έχετε συζητήσει. Μπορείτε απλά να με παραπέμψετε στο αντίστοιχο θέμα.

Σε σχέση με την παρακάνω οδηγία:

"Οδηγίες προς τους μηχανικούς για τον ορθό υπολογισμό του προστίμου:

Παραβάσεις, οι οποίες δεν εμπίπτουν σε κάποιες από τις προαναφερθείσες κατηγορίες που αναφέρονται στο φύλλο καταγραφής (συντελεστές 1έως12) υπολογίζονται με βάση τον αναλυτικό προϋπολογισμό έργου, ως εξής:

Κάθε μη νόμιμη κατασκευή αποτελεί μία(1) παράβαση (για την οποία πληρώνονται 500€), εκτός αν στον αναλυτικό προϋπολογισμό της συγκεκριμένης παράβασης ή της διαφοράς αυτής από το νόμιμο έργο προκύπτει ποσό μεγαλύτερο από 5.000€, οπότε για κάθε διαφορά μεγαλύτερη των 5.000€ προστίθεται αριθμητικώς μία(1) παράβαση.

Το αριθμητικό σύνολο (που δεν συμπίπτει απαραίτητα το πλήθος) των παραβάσεων εγγράφεται στο τετραγωνίδιο 13."

 

1. οι διαφοροποιήσεις που συναντάμε στην εσωτερική διαμερισμάτωση θεωρούνται αυθαίρετη παράβαση?

2. οι αλλαγές που πιθανόν να βρούμε στις θέσεις και στο μέγεθος των ανοιγμάτων περιλαμβάνονται στο "μη νόμιμο έργο"?

3. αν ένα τμήμα χαρακτηρισμένο ως "μπάζωμα" στην άδεια, σε συνέχεια ισογείου χώρου, ξεμπαζωθεί και συμπεριληφθεί στον κυρίως χώρο του σπιτιού, (κοινώς προεκτείνω τον χώρο του σαλονιού μου) έχω αλλαγή χρήσης?

4. τι σημαίνει στο φύλλο καταγραφής το "κύρια και μοναδική κατοικία"? Δηλαδή αν εγώ διαμένω σε μια κατοικία που είναι η κύριά μου αλλά δεν είναι η μοναδική γιατί έχω και ένα εξοχικό το οποίο σαφώς εντάσσεται στο "άλλη κατοικία",ή κάπου αλλού και την επινοικιάζω, τί νόημα έχει το "μοναδική"?

Link to comment
Share on other sites

1. Αν εννοείς συνενώσεις διαμερισμάτων, ναι.

2. Πιστεύω ναι (καθαίρεση/κατασκευή)

3. Όχι γιατί δεν είχε χρήση πριν ξεμπαζωθεί.

4. Το μοναδική μπήκε γιατί στον Ν3843 έγινε μπάχαλο. Όλοι τότε τακτοποιούσαν την οικία που διέμεναν σαν κύρια άσχετα αν είχαν και άλλες.. Στον 4014, πρέπει να ισχύουν και τα δύο (με τις προϋποθέσεις που αναφέρει) για να τύχει του μειωμένου προστίμου.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω μονο στην απαντηση που εδωσες ως προς το 2....

 

Δε νομιζω πως θα πρεπει να ασχοληθουμε με κουφωματα και αρχιτεκτονικες αλλαγες στην οψη....

 

Δεν ειναι αυτο το πνευμα του νομου...

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω δεν είναι θέμα διαφωνίας αλλά διαφορετικής αντίληψης της αυθαιρεσίας. :)

Δηλαδή αν σε έναν τοίχο που δεν είχε παράθυρο τώρα υπάρχει, δεν είναι αυθαιρεσία;

Link to comment
Share on other sites

1. Αν εννοείς συνενώσεις διαμερισμάτων, ναι.

2. Πιστεύω ναι (καθαίρεση/κατασκευή)

3. Όχι γιατί δεν είχε χρήση πριν ξεμπαζωθεί.

4. Το μοναδική μπήκε γιατί στον Ν3843 έγινε μπάχαλο. Όλοι τότε τακτοποιούσαν την οικία που διέμεναν σαν κύρια άσχετα αν είχαν και άλλες.. Στον 4014, πρέπει να ισχύουν και τα δύο (με τις προϋποθέσεις που αναφέρει) για να τύχει του μειωμένου προστίμου.

 

Στο (1) δεν το έθεσα μάλλον κατανοητά. Εννοώ αν για παράδειγμα στο εσωτερικό μιας κατοικίας τα χωρίσματα δεν είναι ακριβώς όπως τα δείχνει η υπάρχουσα άδεια, αλλά έγιναν διαφορετικά.

 

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις;)

Link to comment
Share on other sites

1. Δηλαδη αν σε διαμερισμα εχουν γινει αλλαγες στη διαρρυθμιση, θα πρεπει να τις νομιμοποιησει με αναλυτικο? Φανταζομαι οτι ειναι δυσκολο να υπαρχει σπιτι που να ειναι copy-paste της Ο.Α.....

Link to comment
Share on other sites

1. Δηλαδη αν σε διαμερισμα εχουν γινει αλλαγες στη διαρρυθμιση, θα πρεπει να τις νομιμοποιησει με αναλυτικο? Φανταζομαι οτι ειναι δυσκολο να υπαρχει σπιτι που να ειναι copy-paste της Ο.Α.....

 

Ακριβώς! Αλλά έχω φοβηθεί με όλα αυτά περί μετέπειτα ελέγχων, κλπ..

 

Και επίσης όσον αφορά στα ανοίγματα, πέρα από την καθεαυτό κτιριοδομική παράβαση (για παράδειγμα να ανοίξει κάποιος παράθυρο σε τοίχο που υποχρεωτικά πρέπει να είναι κλειστός), αναφέρομαι σε παρατυπία "μικρότερης" κλίμακας, ας πούμε το μέγεθος του ανοίγματος ή την διαφορετική θέση σε σχέση πάλι με την υφιστάμενη άδεια......χάος..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα συμφωνησω με τον Inzaghi οτι το πνευμα του νομου δεν ειναι να πιασει τον 'παραβατη' που αλλαξε τη θεση του wc με την κουζινα ή εριξε εναν τοιχο για να μεγαλωσει το σαλονι του...Η γνωμη μου ομως μαλλον δε μετραει στην περιπτωση που γινει καποιος ελεγχος (σιγα μην γινει !!!)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, το πνεύμα του νόμου είναι ένα και μόνο "ΦΕΡΤΕ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΓΟΜΑΣΤΕ"

Δεν υπάρχει άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που υφισταται ΟΑ, οτι παραβαση μπορει να περασει με ΕΕΜΚ, δεν μπαινει στα αυθαιρετα.... Μην τρελαθουμε κιολας....

Ειχα καταλαβει για συνενωση 2 διαμερισματων σε 1 η διαχωρισμο ενος σε 2...

 

Τωρα για το παραθυρο που ενδεχομενως να ανοιχθει παρα τη αδεια, δεν ξερω κατα ποσον μπορει να μπει στα αυθαιρετα ως λοοιπες πολεοδομικες παραβασεις η παει για νομιμοποιηση λογω επηρεασμου της οψης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.