Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διευκρινήσεις για αυθαίρετα


Recommended Posts

Συνάδελφοι, το πνεύμα του νόμου είναι ένα και μόνο "ΦΕΡΤΕ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΓΟΜΑΣΤΕ"

Δεν υπάρχει άλλο.

"ΦΕΡΤΕ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΓΟΜΑΣΤΕ" Αλλιώς θα σας καρατομήσουμε δες πρόστιμα, φυλακή, αφαίρεση άδειας κ.λ.π. Η κατάσταση είναι τραγική. ΟΙ άνθρωποι που νομοθετούν είναι ανίκανοι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, το πνεύμα του νόμου είναι ένα και μόνο "ΦΕΡΤΕ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙΓΟΜΑΣΤΕ"

Δεν υπάρχει άλλο.

 

Το "φέρτε τα λεφτά..." είναι το μόνο σίγουρο!....πέραν τούτου όμως αν τίθονται θέματα μεταβίβασης, υπογραφής κλπ, εκεί θέτω τον προβληματισμό μου για τα εσωτερικά...και επίσης γιατι οι πελάτες ρωτούν και απαντήσεις σίγουρες δύσκολα έχω....οπως καταλαβαίνω το τοπίο όπως πάντα θα μένει θολό ..

Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , προτείνω να συνοψίσουμε οτι έχει καταλάβει ο καθένας όσον αφορά στην διαδικασία. Π.χ. εγώ έχω καταλάβει τα εξής:

 

α) Έρχεται ο ιδιοκτήτης με όποια σχέδια έχει στην κατοχή του, περιγράφει την περίπτωση και με καλεί για αυτοψία.

β) Κάνω την αυτοψία, ελέγχοντας τα υπάρχοντα σχέδια (τοπογραφικό,κάτοψη,τομή και διάγραμμα κάλυψης) και αν απαιτείται κάνω νέες αποτυπώσεις.

γ) Βάσει των παραβάσεων που εντοπίζω, εκτιμώ ένα πρόστιμο καθώς και την αμοιβή μου.

δ) Εισάγω την περίπτωση στο σύστημα του ΤΕΕ και δίνω στον πελάτη τον κωδικό για να πληρώσει το παράβολο.

Όλα αυτά μέχρι τέλος του Νοέμβρη.

Κατόπιν:

ε) Καταθέτω τα απαραίτητα σχέδια-δηλώσεις-φωτογραφίες ηλεκτρονικά και υπολογίζεται το τελικό πρόστιμο από το σύστημα.

ζ) Ο ιδιοκτήτης ξεκινά την αποπληρωμή του προστίμου μετρητοίς ή σε δόσεις.

η) Αφού κατατεθούν όλες οι πληρωμές, ολοκληρώνεται η υπαγωγή στον νόμο.

Όλα αυτά μέχρι τέλος Μάρτη.

 

Για λόγους οικονομίας χρόνου, παρέλειψα κάποια ενδιάμεσα αυτονόητα βήματα. Έχω όμως τις εξής απορίες:

α) Ζητάω τίτλους ιδιοκτησίας; Πως ξέρω την σχέση αυτού που προσκομίζει τα σχέδια; Ποια σχέδια γίνονται δεκτά; Μόνο τα εγκεκριμένα της πολεοδομίας;

β) Πότε κάνω νέες αποτυπώσεις; Σε ποιες περιπτώσεις;

γ) Χιλιάδες απορίες που δεν τις συζητώ εδώ.

ε) Απαιτείται πάντοτε νέο εξαρτημένο τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης; Ποιές είναι οι νέες αποτυπώσεις που απαιτούνται ούτως ή άλλως και ποιες ανά περίπτωση;

 

Υ.Γ. Ίσως πολλά να έχουν απαντηθεί αλλά η αναζήτηση δεν βοηθάει πλέον αφού έχουν ανοιχθεί πάρα πολλά διαφορετικά θέματα με εκατοντάδες συνολικά σελίδες για τα αυθαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που υφισταται ΟΑ, οτι παραβαση μπορει να περασει με ΕΕΜΚ, δεν μπαινει στα αυθαιρετα.... Μην τρελαθουμε κιολας....

Ειχα καταλαβει για συνενωση 2 διαμερισματων σε 1 η διαχωρισμο ενος σε 2...

 

Τωρα για το παραθυρο που ενδεχομενως να ανοιχθει παρα τη αδεια, δεν ξερω κατα ποσον μπορει να μπει στα αυθαιρετα ως λοοιπες πολεοδομικες παραβασεις η παει για νομιμοποιηση λογω επηρεασμου της οψης...

 

α.όταν λέμε ΕΕΜΚ, τί εννοούμε?..

β.νομιμοποίηση στην πολεοδομία με διορθωτική?...

Link to comment
Share on other sites

α. Εγκριση Εργασιων Μικρας Κλιμακος

β. Ναι αλλα με επιφυλαξη

 

Ευχαριστώ!..όλα κατανοητά, ωστόσο, αν υπάρχει ήδη η έλλειψη αυτής της ΕΕΜΚ, και εγώ έρχομαι να αποτυπώσω την υπάρχουσα κατάσταση, δεν αποτελεί αυτό πρόβλημα?...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα συμφωνησω με τον Inzaghi οτι το πνευμα του νομου δεν ειναι να πιασει τον 'παραβατη' που αλλαξε τη θεση του wc με την κουζινα ή εριξε εναν τοιχο για να μεγαλωσει το σαλονι του...Η γνωμη μου ομως μαλλον δε μετραει στην περιπτωση που γινει καποιος ελεγχος (σιγα μην γινει !!!)

Το πνεύμα του νόμου είναι όσο πιο πολλά μπορούμε να μαζέψουμε τόσο καλύτερα. Και εάν είναι έτσι τότε οτιδήποτε είναι διαφορετικό από την άδεια είναι αυθαιρεσία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!..όλα κατανοητά, ωστόσο, αν υπάρχει ήδη η έλλειψη αυτής της ΕΕΜΚ, και εγώ έρχομαι να αποτυπώσω την υπάρχουσα κατάσταση, δεν αποτελεί αυτό πρόβλημα?...:roll:

 

Τη βγαζεις επι τοπου και δηλωνεις οτι οι εργασιες αυτες θα πραγματοποιηθουν κατοπιν της εκδοσης της αδειας και προ ενταξης του διαμερισματος στο νομο η προ πωλησης του

 

 

Το πνεύμα του νόμου είναι όσο πιο πολλά μπορούμε να μαζέψουμε τόσο καλύτερα. Και εάν είναι έτσι τότε οτιδήποτε είναι διαφορετικό από την άδεια είναι αυθαιρεσία.

Εμενα ενα δωματιο στη μια του πλευρα μου βγηκε 10εκ μικροτερο απο οτι θα πρεπε βασει αδειας. Ειχε διπλο συρομενο κουφωμα και το παχος του εξωτερικου τοιχου απο 15εκ βασει αδειας πηγε στα 28-30εκ.

Να το αφησω η να του βαλουμε ενα 500αρικο προστιμο?

Να του βαλω κι αλλο ενα 500αρικο επειδη δεν προβεποντουσαν διπλα συρομενα κουφωματα αλλα μονα ανοιγομενα με ρολο πανω που δεν υπηρχε?

 

Λεφτα υπαρχουν...

 

Α ειχε κι ενα κλιματιστικο με την εξωτερικη του μοναδα αναρτημενη στον τοιχο... Αλλαγη οψης... αλλα 500€...

 

Μια χαρα μαζευονται....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.