Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεγάλος λέβητας?


blackbeard

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Σήμερα μέτρησα τις διαστάσεις των σωμάτων που έχω και σύμφωνα με κάποιους πίνακες που βρήκα εδώ μέσα κατέληξα ότι τα σώματα είναι συνολικής απόδοσης 62000kcal ενώ ο λέβητας που έχω είναι 90000kcal.Επίσης έχω ένα boiler 350 λίτρα το οποίο ζεσταίνει πάλι ένας ίδιος λέβητας.Τι πλεονεκτήματα μπορώ να έχω από ένα αρκετά μεγαλύτερο λέβητα και τι μειονεκτήματα?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν ρωτάς " ποιά τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα, ενός μικρότερου λέβητα" μάλλον σημαίνει ότι έχεις κάποιο πρόβλημα κρύου χώρου ή κρύου νερού χρήσης. Και ότι υποθέτεις ότι ένας μεγαλύτερος λέβητας θα βοηθούσε, σωστά;

 

 

Το μέγεθος του καυστήρα-λέβητα (δηλαδή το πόση θερμική ισχύ μπορούμε να παράγουμε), σε σχέση με το μέγεθος των σωμάτων (δηλαδή το πόση ισχύ χρειαζόμαστε ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΙΟ ΚΡΥΑ ΗΜΕΡΑ), δεν θα πρέπει να υπερβαίνει την αναλογία 150:100. Ισως κάποιοι πιστεύουν ότι ακόμη και αυτό το 150:100 είναι υπερδιαστασιολογημένο, και θα έπρεπε η αναλογία να είναι 130:100.

 

Αν υπερβαίνει την αναλογία αυτή, π.χ. αν παράγουμε 160 και καταναλώνουμε 100, τότε έχουμε συχνά αναβοσβησίματα (καθώς την μεγαλύτερη διάρκεια όλης της χειμερινής περόδου, δεν θα χρειαζόμαστε παραπάνω από 40, οπότε η αναλογία είναι 160:40), που χειροτερεύουν την κατανάλωση.

 

Για το δε boiler, σημασία έχει πόση είναι η κατανάλωση δηλαδή πόση ποσότητα ζεστού νερού χρησιμοποιείται ανά ημέρα, και όχι πόσο μεγάλο είναι.

 

Η λέξη κλειδί είναι η "αναλογία".

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν ρωτάς " ποιά τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα, ενός μικρότερου λέβητα" μάλλον σημαίνει ότι έχεις κάποιο πρόβλημα κρύου χώρου ή κρύου νερού χρήσης. Και ότι υποθέτεις ότι ένας μεγαλύτερος λέβητας θα βοηθούσε, σωστά;

 

 

Το μέγεθος του καυστήρα-λέβητα (δηλαδή το πόση θερμική ισχύ μπορούμε να παράγουμε), σε σχέση με το μέγεθος των σωμάτων (δηλαδή το πόση ισχύ χρειαζόμαστε ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΙΟ ΚΡΥΑ ΗΜΕΡΑ), δεν θα πρέπει να υπερβαίνει την αναλογία 150:100. Ισως κάποιοι πιστεύουν ότι ακόμη και αυτό το 150:100 είναι υπερδιαστασιολογημένο, και θα έπρεπε η αναλογία να είναι 130:100.

 

Αν υπερβαίνει την αναλογία αυτή, π.χ. αν παράγουμε 160 και καταναλώνουμε 100, τότε έχουμε συχνά αναβοσβησίματα (καθώς την μεγαλύτερη διάρκεια όλης της χειμερινής περόδου, δεν θα χρειαζόμαστε παραπάνω από 40, οπότε η αναλογία είναι 160:40), που χειροτερεύουν την κατανάλωση.

 

Για το δε boiler, σημασία έχει πόση είναι η κατανάλωση δηλαδή πόση ποσότητα ζεστού νερού χρησιμοποιείται ανά ημέρα, και όχι πόσο μεγάλο είναι.

 

Η λέξη κλειδί είναι η "αναλογία".

 

Μου φτάνει η θέρμανση που έχω απλά σκέφτομαι μήπως έχω πολύ μεγαλύτερο λέβητα από όσο χρειάζομαι και ξοδεύω πολύ μεγάλα ποσά σε πετρέλαιο τελικά...γενικά ψάχνομαι να δω τι θα κάνω με το πετρέλαιο όπως οι περισσότεροι πιστεύω.Κάποιος εδώ μέσα σε άλλο θέμα που είχα ανοίξει μου είχε προτείνει αντλία θερμότητας αλλά θέλει πολύ δουλειά για την εγκατάσταση και ο χώρος δεν ενδείκνυται γιατί είναι αρχοντικό παλιό σπίτι.Με την αναλογία που μου δίνεις πάντως και με σκεπτικό του ότι το ξενοδοχείο είναι στην Καστοριά έχω κανονικό λέβητα.Τώρα όσο αφορά το νερό,μου έχει τελειώσει αρκετές φορές και έχει έρθει πελάτης να μου πει ότι δε έχει νερό.Μήπως θα έπρεπε να έχω μεγαλύτερη δεξαμενή?350λτ για 12 δωμάτια δεν είναι λίγο?

Link to comment
Share on other sites

Και σκέψου ότι λένε πως για κάθε δυσαρεστημένο πελάτη που αναφέρει το παράπονό του, υπάρχουν άλλοι δέκα που αν και δυσαρεστημένοι δεν μπαίνουν στον κόπο να το κάνουν.

 

Το boiler των 350 lit, είναι συνεχώς σε κάποια υψηλή θερμοκρασία; Ή μήπως το ανάβετε και το σβήνετε κατά βούληση (δηλ. όταν περιμένετε πελάτες κτλ);

 

ΥΓ. Μιας και η συζήτηση τριγυρνάει στην θέρμανση ξενοδοχείου, μήπως θα ήταν καλύτερα να γίνει συγχώνευση;

Link to comment
Share on other sites

Και σκέψου ότι λένε πως για κάθε δυσαρεστημένο πελάτη που αναφέρει το παράπονό του, υπάρχουν άλλοι δέκα που αν και δυσαρεστημένοι δεν μπαίνουν στον κόπο να το κάνουν.

 

Το boiler των 350 lit, είναι συνεχώς σε κάποια υψηλή θερμοκρασία; Ή μήπως το ανάβετε και το σβήνετε κατά βούληση (δηλ. όταν περιμένετε πελάτες κτλ);

 

ΥΓ. Μιας και η συζήτηση τριγυρνάει στην θέρμανση ξενοδοχείου, μήπως θα ήταν καλύτερα να γίνει συγχώνευση;

 

είναι συνέχεια αναμμένο και έχω πρόβλημα συνήθως όταν είμαι γεμάτος κόσμο και κάνουν μπάνιο πολλά άτομα μαζί άρα αν είχα ένα ακόμα ίσως να ήταν καλύτερα.

Ναι θα μπορούσε να γίνει συγχώνευση αλλά δεν ξέρω...πρέπει να κάνω κάτι εγώ?

Link to comment
Share on other sites

Η θέρμανση λειτουργεί συνεχώς ή διακοπτόμενα;

Τα δωμάτια θερμαίνονται όλα έχουν δεν έχουν πελάτες;

Φυσικό αέριο υπάρχει στην Καστοριά;

Link to comment
Share on other sites

Η θέρμανση λειτουργεί συνεχώς ή διακοπτόμενα;

Τα δωμάτια θερμαίνονται όλα έχουν δεν έχουν πελάτες;

Φυσικό αέριο υπάρχει στην Καστοριά;

 

Η θέρμανση λειτουργεί διακοπτόμενα και υπάρχουν και μέρες χωρίς πελάτες που το καλοριφέρ είναι τελείως κλειστό...άρα και τα δωμάτια είναι παγωμένα!!

Για το φυσικό αέριο λένε ότι κάποια στιγμή θα περάσει από την Καστοριά...το συζητάνε από πέρσι αλλά κάτι ακούγεται ότι μπορεί να περάσει πολύ σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, το πέρασμα το φυσικού αερίου το περιμένουμε εδώ και 3 χρόνια τουλάχιστον. Δυστυχώς ακόμα είναι στις καλένδες και οτιδήποτε ακούγεται είναι απλώς φήμες για να περνάμε την ώρα μας, προς το παρόν τουλάχιστον...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε blackbeard...

Σε παρακολουθώ μέρες τώρα και στα δύο τα θέματα που έχεις ανοίξει....

Ίσως μου δίνεις πάσα να ξαναεπαναλάβω όσο έχω γράψει πολλές φορές και στα δύο φόρουμ που συμμετέχω....

 

Καταρχάς νομίζω ότι είναι λάθος να συζητάμε σχεδόν το ίδιο θέμα σε δύο τόπικ....

 

Ξεκινήσαμε να συζητάμε σχετικά με τις αντλίες θερμότητα όπου και εγώ έχω επιφυλάξεις κατα πόσο είναι ιδανική λύση για το δικό σου χώρο....

 

Χρόνια τώρα και στα φόρουμ αλλά και εκεί έξω στην πιάτσα συναντώ ακριβώς το ίδιο ερώτημα....

Πως θα εξοικονομήσω ενέργεια;

Σε ποιο καύσιμο να στραφώ;

 

Φίλε μου θα σου πω κάτι που ίσως φανεί εγωιστικό και εριστικό....

ΜΠΟΥΡΔΕΣ

Ναι όπως το λέω....ΜΠΟΥΡΔΕΣ...

 

Το πρόβλημα των περισσοτέρων εγκαταστάσεων που καταναλώνουν δεν είναι το καύσιμο....

Το πρόβλημα είναι:

Oi κακές εγκαταστάσεις

Οι κακή συντήρηση αυτών...

Ο κακός αυτοματισμός

Οι έλλειψη μελέτης.

Η έλλιψη θερμομηχανολόγων.

Η αντικατάσταση του μηχανολόγου απο τους εμπειροτεχνίτες...

 

Αποτέλεσμα αυτού ο πολύ χαμηλός απόδοσης των περισσοτέρων εγκαταστάσεων.

 

Θα δεχτώ κάποιος να αναζητά πιο φτηνή ενέργεια σε κάποιο άλλο καύσιμο όταν πρώτα έχει την βέλτιστη εγκατάσταση....

Τι να καις πετρέλαιο... τι να καις αέριο....τι να καις πελλετ... άμα ζεσταίνει κανείς τον ουρανό με τα άστρα...

 

Μην σου φανεί καθόλου περίεργο αν πέσεις σε αυτόν το ένα....τον τρελαμένο τον μηχανολόγο... που θα κάτσει κάτω και θα ξανασχεδιάσει την υφιστάμενη εγκατάσταση, θα επέμβει εκεί που θεωρεί αυτός απαραίτητο....θα εποπτεύει τα συνεργεία και στο τέλος καταφέρει να σου μειώσει την κατανάλωση στο μισό ... με το ίδιο καύσιμο....

 

Που θα τον βρεις αυτόν τον τρελαμένο; Δεν έχω ιδέα...

Καλός η κακός ο θερμομηχανολόγος τώρα μπαίνει στην ζωή μας....

Δυστυχώς για αυτούς σε πολύ δύσκολες εποχές.

 

Και τέλος θέλω να ξαναποστάρω κείμενο δικό σου που μου άρεσε πάρα πολύ μιας και έπιασες την ουσία πράγμα που θέλει πολλά χρόοοονια εμπειρίας κανείς για να το πίασεις όπως το έπιασες εσύ....Μπράβο

Το μόνο που μπορεί να μην γνωρίζεις είναι ότι έτσι όπως λειτουργούσε η αγορά και το κατεστημένο τόσα χρόνια δεν τους ευνοούσε ποτέ τους μηχανολόγους.

Μάλλον τους αδικούσε είναι η γνώμη μου.

 

Δηλαδή πώς θα μπορέσω να κρίνω τι με συμφέρει και ποιος μηχανικός είναι ο πιο κατάλληλος για εμένα?Δεν πρέπει να έχω δει τον μηχανικό να μιλήσουμε να κάνει τις μετρήσεις του ...να μου κάνει την πρότασή του βάση δεδομένων και να δω τι λέει????Δεν γίνεται να καλέσω κάποιον και να του πω κανε μου τη μελέτη για αυτόν τον χώρο, πάρε και 1000 ευρώ και αν δεν μου κάνει ...δεν βαριέσαι μωρέ 1000 ευρώ είναι!!!

Πάντως η γνώμη μου είναι ότι έτσι δεν είστε και πολύ ανταγωνιστικοί στην αγορά και χαραμίζεται τις γνώσεις σας μπροστά στους πιο ευέλικτους υδραυλικούς....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε blackbeard...

Σε παρακολουθώ μέρες τώρα και στα δύο τα θέματα που έχεις ανοίξει....

Ίσως μου δίνεις πάσα να ξαναεπαναλάβω όσο έχω γράψει πολλές φορές και στα δύο φόρουμ που συμμετέχω....

 

Καταρχάς νομίζω ότι είναι λάθος να συζητάμε σχεδόν το ίδιο θέμα σε δύο τόπικ....

 

Ξεκινήσαμε να συζητάμε σχετικά με τις αντλίες θερμότητα όπου και εγώ έχω επιφυλάξεις κατα πόσο είναι ιδανική λύση για το δικό σου χώρο....

 

Χρόνια τώρα και στα φόρουμ αλλά και εκεί έξω στην πιάτσα συναντώ ακριβώς το ίδιο ερώτημα....

Πως θα εξοικονομήσω ενέργεια;

Σε ποιο καύσιμο να στραφώ;

 

Φίλε μου θα σου πω κάτι που ίσως φανεί εγωιστικό και εριστικό....

ΜΠΟΥΡΔΕΣ

Ναι όπως το λέω....ΜΠΟΥΡΔΕΣ...

 

Το πρόβλημα των περισσοτέρων εγκαταστάσεων που καταναλώνουν δεν είναι το καύσιμο....

Το πρόβλημα είναι:

Oi κακές εγκαταστάσεις

Οι κακή συντήρηση αυτών...

Ο κακός αυτοματισμός

Οι έλλειψη μελέτης.

Η έλλιψη θερμομηχανολόγων.

Η αντικατάσταση του μηχανολόγου απο τους εμπειροτεχνίτες...

 

Αποτέλεσμα αυτού ο πολύ χαμηλός απόδοσης των περισσοτέρων εγκαταστάσεων.

 

Θα δεχτώ κάποιος να αναζητά πιο φτηνή ενέργεια σε κάποιο άλλο καύσιμο όταν πρώτα έχει την βέλτιστη εγκατάσταση....

Τι να καις πετρέλαιο... τι να καις αέριο....τι να καις πελλετ... άμα ζεσταίνει κανείς τον ουρανό με τα άστρα...

 

Μην σου φανεί καθόλου περίεργο αν πέσεις σε αυτόν το ένα....τον τρελαμένο τον μηχανολόγο... που θα κάτσει κάτω και θα ξανασχεδιάσει την υφιστάμενη εγκατάσταση, θα επέμβει εκεί που θεωρεί αυτός απαραίτητο....θα εποπτεύει τα συνεργεία και στο τέλος καταφέρει να σου μειώσει την κατανάλωση στο μισό ... με το ίδιο καύσιμο....

 

Που θα τον βρεις αυτόν τον τρελαμένο; Δεν έχω ιδέα...

Καλός η κακός ο θερμομηχανολόγος τώρα μπαίνει στην ζωή μας....

Δυστυχώς για αυτούς σε πολύ δύσκολες εποχές.

 

Και τέλος θέλω να ξαναποστάρω κείμενο δικό σου που μου άρεσε πάρα πολύ μιας και έπιασες την ουσία πράγμα που θέλει πολλά χρόοοονια εμπειρίας κανείς για να το πίασεις όπως το έπιασες εσύ....Μπράβο

Το μόνο που μπορεί να μην γνωρίζεις είναι ότι έτσι όπως λειτουργούσε η αγορά και το κατεστημένο τόσα χρόνια δεν τους ευνοούσε ποτέ τους μηχανολόγους.

Μάλλον τους αδικούσε είναι η γνώμη μου.

 

Φίλε aithilenio θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου....προσπαθώ να διαπιστώσω τον τελευταίο καιρό εάν έχω λάθος εγκατάσταση γιατί έχω ένα χώρο 650τμ σε 3 ορόφους χωρίς θερμοστάτες και όσο το ψάχνω βρίσκω λάθη στην εγκατάσταση...σίγουρα θα μπορούσα να κάνω μεγαλύτερη οικονομία ακόμα και με το ίδιο καύσιμο αλλά θέλω κάτι πολύ οικονομικό γιατί θέλω να έχω λίγα έξοδα για να μπορώ να είμαι ανταγωνιστικός στην τιμή δωματίου...προς το παρόν δεν με πείθουν ούτε οι αντλίες θερμότητας αλλά ούτε και τα πάνελ με υπέρυθρη ακτινοβολία!!!θέλω λέβητα με φωτιά!!μόνο έτσι πιστεύω θα γίνει ολοκληρωμένη και σωστή δουλειά...αλλά κακά τα ψέμματα το πετρέλαιο πρέπει να το βγάλουμε από την ζωή μας νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.