Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ Ν.4014/2010


Recommended Posts

Καλημέρα σας συνάδελφοι,

εδώ και μία ώρα προσπαθώ να πιάσω γραμμή στο τεε και δεν μπορώ μπας και μου δώσουν απαντήσεις στα ερωτήματα που έχω και επειδή πιστεύω ότι εσείς θα μου απντήσετε πιο γρήγορα απο ότι αυτοί....σας ρωτάω τα εξής :

 

1) Αυθαίρετες κατασκευές σε μη άρτιο & μη οικοδομήσιμο οικόπεδο μπορούν να τακτοποιηθούν?και εάν ναι τι γίντε με το άρθρο 24 παρ.γ??τι να πώ στους πελάτες μου?

 

2) Ακίνητο που έχει Ο.Α. αλλά έχει γίνει διάσπαση όγκων (2 μεζονέτες) τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση?μπαίνει κάπως στο νομο?και εάν ναι πώς?

 

3) τοιχεία διαχωρισμού τεμαχίων σε εξ αιρετου οικόπεδου με Ο.Α. πάμε με αναλυτικό?

 

4) Η σοφίτα βάση ΓΟΚ πρέπει να είναι μέχρι 2,40μ. ύψος έαν το ξεπερνάμε αυτό το υπολογίζουμε κανονικά ή τον βάζουμε και πάλι βοηθητικό χώρο και βάζουμε και υπέρβαση στο ύψος?

 

Είναι η πρώτη φορά που με ρωτάνε οι πελάτες μου και δεν ξέρω τι να τους απαντήσω...

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας...Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας συνάδελφοι,

εδώ και μία ώρα προσπαθώ να πιάσω γραμμή στο τεε και δεν μπορώ μπας και μου δώσουν απαντήσεις στα ερωτήματα που έχω και επειδή πιστεύω ότι εσείς θα μου απντήσετε πιο γρήγορα απο ότι αυτοί....σας ρωτάω τα εξής :

 

1) Αυθαίρετες κατασκευές σε μη άρτιο & μη οικοδομήσιμο οικόπεδο μπορούν να τακτοποιηθούν?και εάν ναι τι γίντε με το άρθρο 24 παρ.γ??τι να πώ στους πελάτες μου?

 

2) Ακίνητο που έχει Ο.Α. αλλά έχει γίνει διάσπαση όγκων (2 μεζονέτες) τι μπορεί να γίνει σε αυτή την περίπτωση?μπαίνει κάπως στο νομο?και εάν ναι πώς?

 

3) τοιχεία διαχωρισμού τεμαχίων σε εξ αιρετου οικόπεδου με Ο.Α. πάμε με αναλυτικό?

 

4) Η σοφίτα βάση ΓΟΚ πρέπει να είναι μέχρι 2,40μ. ύψος έαν το ξεπερνάμε αυτό το υπολογίζουμε κανονικά ή τον βάζουμε και πάλι βοηθητικό χώρο και βάζουμε και υπέρβαση στο ύψος?

 

Είναι η πρώτη φορά που με ρωτάνε οι πελάτες μου και δεν ξέρω τι να τους απαντήσω...

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας...Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων!!!

 

1. τακτοποιούνται. έχει να κάνει με το ύψος του παραβόλου τι εννοείς;

 

2.Εάν έχει οικοδομική άδεια και έχει γίνει διαχωρισμός σε δυο κατοικίες τότε πας για μελέτη διαχωρισμού με οικοδομική άδεια.

 

3. δεν σε καταλαβα....

 

4. η υπέρβαση ύψους έχει να κάνει με το ύψος του κτιρίου όχι με τα επι μέρους. αν την χρησιμοποιούν σαν βοηθητικό χώρο τότε υπολογίζεις πρόστιμο με μείωση 50%, αν σαν κατοικία πας κανονικά χωρίς μειωση

Link to comment
Share on other sites

1. τακτοποιούνται. έχει να κάνει με το ύψος του παραβόλου τι εννοείς;

 

2.Εάν έχει οικοδομική άδεια και έχει γίνει διαχωρισμός σε δυο κατοικίες τότε πας για μελέτη διαχωρισμού με οικοδομική άδεια.

 

3. δεν σε καταλαβα....

 

4. η υπέρβαση ύψους έχει να κάνει με το ύψος του κτιρίου όχι με τα επι μέρους. αν την χρησιμοποιούν σαν βοηθητικό χώρο τότε υπολογίζεις πρόστιμο με μείωση 50%, αν σαν κατοικία πας κανονικά χωρίς μειωση

 

Στην 1 περίπτωση κάτι λέει ο νόμος ότι σε περίπτωση που δεν ενταχθεί το ακίνητο στο ΓΠΣ σε 10 χρόνια θα πρέπει ο ιδιοκτήτης να αγοράσει κάποιο όμορο οικόπεδο για να το κάνει άρτιο...ισχύει κάτι τέτοιο?ή προχοράω κανονικά

 

στην 2 περίπτωση οι οικοδομές είναι ήδη ηλέκτροδοτημένες...δεν ξέρω πως...άρα έχει κλείσει ο φάκελος της Ο.Α. και θέλουν να της πουλήσουν...!!!τι τους λέω?

 

στην 3 περίπτωση...είναι 4 μεζονέτες κολλητά (εκτός σχεδίου - εξαδιαιρέτου) και ο κάθε ιδιοκτήτης έχει κατασκευάσει τοιχεία για να χωρίσει την ιδιοκτησία του (παράνομα) έχει πάει η πολεοδομία μετά απο καταγγελία και έχει εκδόσει πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης...μπορώ να τα βάλω στον νόμο με κάποιο τρόπο?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.