Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

περίφραξη


Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ... Ούτως ή άλλως έχω καταλάβει ήδη ότι είναι σοβαρό το θέμα και πρέπει να κινηθώ σύμφωνα με το νόμο... Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα σε "έπιασαν" επειδή δεν είχες ενημερώσει ότι θα κάνεις εργασίες. Πήγαινε μόνο στο τμήμα του χωριού και ενημέρωσε ότι κάνεις εργασίες. Αν χρειαστεί να του δώσεις οικοδομική άδεια για περίφραξη, βρες μια άλλη ή πλαστογράφησε μια ψεύτικη. Αν πας με το νόμο θα αργήσεις. ΠΟΛΥ. Εγώ για μια απλή περίφραξη με συρματόπλεγμα σε αγροτεμάχιο στον κόμβο του Carrefour Φοίνικα στη Θεσσαλονίκη περίμενα 13 μήνες το Δασαρχείο. Αν δεν έχεις πρόβλημα με τους γείτονες βεβαίως και δεν σου έφεραν αυτοί την αστυνομία εξαρχής.

 

Είναι πιο γρήγορο το να το κάνεις παράνομο και να το νομιμοποιήσεις εκ των υστέρων, παρά να πας εξαρχής νόμιμα. Δυστυχώς...

 

Χιούμορ κάνεις προφανώς.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

για αδεια περιφραξης εντος οικισμου με τσιμεντολιθους εκδιδω κανονική άδεια.δεν εχω εκσαφες


-απαιτειται αρχαιολογια?


-αδεια κ εγκριση εκδιδονται ταυτοχρονα?


-τα αρχιτεκτονικα που υποβαλω ειναι της οικοδομης ή μονο της περιφραξης?


Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

για αδεια περιφραξης εντος οικισμου με τσιμεντολιθους εκδιδω κανονική άδεια.δεν εχω εκσαφες

-απαιτειται αρχαιολογια?

-αδεια κ εγκριση εκδιδονται ταυτοχρονα?

-τα αρχιτεκτονικα που υποβαλω ειναι της οικοδομης ή μονο της περιφραξης?

 

- Αρχαιολογία απαιτείται αν ο οικισμός είναι κηρυγμένος ως αρχαιολογικός χώρος. Αν ο οικισμός είναι κηρυγμένος ως παραδοσιακός, ιστορικός τόπου, τόπος ιδιαίτερου φυσικού κάλλους, αρχαιολογικός χώρος χρειάζεται έγκριση από το Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής (άρθρο 21 παρ.1.α Ν.4030/2011).

- Έγκριση δόμησης και άδεια δόμησης πιθανώς εκδίδονται ταυτόχρονα με χρονική ισχύ ένα έτος, παρόλο που ο νόμος 4030/11 δεν αναφέρει την περίφραξη στην παρ. 1 του άρθρου 6. Από το σκεπτικό της διάταξης, η έγκριση δόμησης εκδίδεται ξεχωριστά προκειμένου να κατοχυρωθεί το δικαίωμα δόμησης κτιρίων με τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις.

- Υποβάλονται τα αρχιτεκτονικά για την περίφραξη, αν η άδεια δόμησης αφορά μόνο περίφραξη. Διαφορετικά η περίφραξη περιλαμβάνεται στην άδεια δόμησης για την ανέγερση της οικοδομής.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Έχω μια ερώτηση σχετικά με την επισκευή υπάρχουσας περίφραξης.

 

Σε μια παλιά ισόγεια κατοικία κατασκευής γύρω στο 1950 εγκρίθηκε άδεια επισκευών μικρής κλίμακας πριν 2 χρονιά και έγινε πλήρης αντικατάσταση στέγης και ζευκτού καθώς και ενίσχυση της υπάρχουσας τοιχοποιίας.  Οι 2 πλευρές του οικοπέδου έχουν πολύ παλιά υπάρχουσα μάντρα σε μορφή πλέγματος γύρω στο 1.5m ενώ ενα μερος του οικοπεδου ειχε περιφραξη απο πέτρα περιπου 1μ ύψος η οποία γκρεμίστηκε κατά τις επισκευές και απομακρυνθηκε.

 

Μπορώ να χρησιμοποιήσω την υπάρχουσα αδεια επισκευων μικρής κλίμακας και να προβώ σε αντικατάσταση της υπάρχουσας περίφραξης με μια καινούργια σε μορφή πλεγματος σε όλο το οικόπεδο;

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η ΕΕΜΚ έχει διάρκεια ισχύος 12 μήνες και μπορεί να αναθεωρείται άπαξ με διάρκεια ισχύος 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχω παλιά περίφραξη, της οποίας έχει πέσει ένα τμήμα. Για την επισκευή του θέλει ΕΕΜΚ;
Επίσης αν την φτιάξουμε όπως ήταν, θα μπορούσε κανείς να πει ότι δεν θέλει ΣΑ; Για κτίρια εφόσον δεν αλλοιώνονται οι όψεις δεν χρειάζεται. Θα μπορούσε να ισχύει το ίδιο και για κατασκευές στον περιβάλλοντα χώρο, όπως η περίφραξη;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.