Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αυθαίρετα και Ηλεκτροδότηση


Recommended Posts

Σήμερα πήγα στην ΔΕΗ της περιοχής μου και μου είπαν τα εξής: " Σε κύριους χώρους δίνουμε ρεύμα, ενώ για τους βοηθητικούς έχουμε κάνει ερώτηση στα κεντρικά και περιμένουμε απάντηση". Εχω περίπτωση αυθαίρετης σοφίτας, η οποία είναι η κατοικία του ιδιοκτήτη και αν δηλωθεί ως βοηθητικός χώρος, μάλλον δεν θα μπορέσει να ρευματοδοτηθεί.

Link to comment
Share on other sites

UPDATE:

 

Σήμερα μίλησα με τη ΔΕΗ των Μουδανιών, με έναν πολύ εξυπηρετικό κύριο, ομολογώ.

 

1) Ρώτησα εάν υπάρχει πρόβλημα που οι ΚΧ είναι μηδενικοί. Μου είπε ότι ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα!

 

2) Ρώτησα εάν υπάρχει πρόβλημα που είναι "κλασικό" εξ' αδιαιρέτου αυθαίρετο. Μου είπε ότι ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα, ΑΡΚΕΙ το κομμάτι που δηλώνει ο ιδιοκτήτης ως "δικό του" να έχει πρόσωπο σε δρόμο χαρακτηρισμένο.

 

Συγκεκριμένα μου λέει: "Στην περίπτωση που απλά έχουν αφήσει στο μέσο του οικοπέδου ένα εύρος για δρόμο και δεξιά αριστερά έχουν πουληθεί τα εξ' αδιαιρέτου, τότε αυτός ΔΕΝ είναι δρόμος! Τότε πρέπει ΟΛΟΙ τους να κάνουν μία πράξη (δεν θυμάμαι πως το είπε) για να παραχωρήσουν το δρόμο στο δημόσιο, ώστε να έχουν όλοι πρόσωπο σε χαρακτηρισμένο δρόμο.

 

3) Επίσης, εκτός από τη βεβαίωση του ΤΕΕ, θέλει και κάποια επιπλέον ΥΔ του μηχανικού που περιγράφει το "κομμάτι", τοπογραφικό και κάτι ακόμα. Όλα αυτά είναι, μου λέει, σε μία καινούργια εγκύκλιο προ 15 ημερών, την οποία όμως δεν μπορώ να τη βρω!

 

Μήπως έχει πέσει στα μάτια κανενός???

Link to comment
Share on other sites

UPDATE:

 

 

2) Ρώτησα εάν υπάρχει πρόβλημα που είναι "κλασικό" εξ' αδιαιρέτου αυθαίρετο. Μου είπε ότι ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα, ΑΡΚΕΙ το κομμάτι που δηλώνει ο ιδιοκτήτης ως "δικό του" να έχει πρόσωπο σε δρόμο χαρακτηρισμένο.

 

Συγκεκριμένα μου λέει: "Στην περίπτωση που απλά έχουν αφήσει στο μέσο του οικοπέδου ένα εύρος για δρόμο και δεξιά αριστερά έχουν πουληθεί τα εξ' αδιαιρέτου, τότε αυτός ΔΕΝ είναι δρόμος! Τότε πρέπει ΟΛΟΙ τους να κάνουν μία πράξη (δεν θυμάμαι πως το είπε) για να παραχωρήσουν το δρόμο στο δημόσιο, ώστε να έχουν όλοι πρόσωπο σε χαρακτηρισμένο δρόμο.

 

3) Επίσης, εκτός από τη βεβαίωση του ΤΕΕ, θέλει και κάποια επιπλέον ΥΔ του μηχανικού που περιγράφει το "κομμάτι", τοπογραφικό και κάτι ακόμα. Όλα αυτά είναι, μου λέει, σε μία καινούργια εγκύκλιο προ 15 ημερών, την οποία όμως δεν μπορώ να τη βρω!

 

Μήπως έχει πέσει στα μάτια κανενός???

 

Μήπως "παραχώρηση σε κοινή χρήση"??

Δεν θα θεωρηθεί, όμως, ιδιωτική πολεοδόμηση η οποία απαγορεύεται ?

Για ακόμα μιά φορά, κάθε Υπηρεσία λειτουργεί με δικούς της κανόνες

 

Υ.Δ. μου είπαν και μένα ότι απαιτείται. Αυτά που έχω υπόψη μου είναι

1. ΠΟΛ 1261 / 27-12-2011 Υπουργ. Οικον.

2. Εγγραφο 53481 / 1-12-2011 ΥΠΕΚΑ/Δ.Ο.Κ.Κ.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει το "παραχώρηση σε κοινή χρήση", αλλά σου λέω, δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Σημασία έχει το αποτέλεσμα. Και το αποτέλεσμα είναι ότι οι "αυθαίρετες χαράξεις" για δημιουργία δρόμου, δεν ισχύουν για τη ΔΕΗ!!!

 

Άραγε, πότε και πώς ξεκίνησε ο τρόπος πώλησης χωραφιών με την "εξ' αδιαιρέτου" διαδικασία και καταλήξαμε στο σήμερα?

Link to comment
Share on other sites

Από ΔΕΗ, ζητάνε το έντυπο που βγάζει το τεε για τη σύνδεση με τα δίκτυα και τα διακιολογητικά του παρακάτω εγγράφουpost-37340-0-14944300-1331045746_thumb.jpg

Edited by Ιάμβλιχος
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Από ΔΕΗ, ζητάνε το έντυπο που βγάζει το τεε για τη σύνδεση με τα δίκτυα και τα διακιολογητικά του παρακάτω εγγράφουpost-37340-0-14944300-1331045746_thumb.jpg

Ο πρόεδρος του τοπικού ΤΕΕ, έκανε παρέμβαση στην ΔΕΗ και δεν θα τα ζητάνε τα παραπάνω ( Υ.Δ. και ορθοφωτογραφία)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω την εξής απορία:

Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου έχει ολοκληρωθεί ισόγειο κτίριο του οποίου η άδεια είναι σε ισχύ. Το κτίριο έχει κατασκευαστεί σε θέση που επιτρέπετε κατά ΓΟΚ, αλλά είναι διαφορετική απο την προβλεπόμενη της άδειας. Τα επίπεδα του ισόγειου κτιρίου ήταν δύο με διαφορά 50 cm. Αυτά τα επίπεδα έχουν κατασκευαστεί ακριβός ανάποδα από τα προβλεπόμενα (αυτό που ήταν χαμηλότερα έγινε ψιλότερα και αυτό που ήταν ψιλότερα χαμηλότερα) με την ίδια διαφορά (50 cm). Κάτω από την προβλεπόμενη υπαίθρια βεράντα κατασκευάστηκε μη προβλεπόμενη μικρή αποθήκη ή οποία γίνετε να νομιμοποιηθεί. Η ερώτηση μου είναι πως δηλώνοντα αυτές οι αυθαιρεσίες (αναλυτικά αλλά πως; ) και πως θα ηλεκτροδοτηθεί ολόκληρο το κτίριο και όχι μόνο η αποθήκη, αφού λογικά η βεβαίωση του ΤΕΕ θα αναφέρει στα τετραγωνικά μόνο αυτή. Σημειωτέον ότι ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να κάνει αναθεώρηση και να τελειώνουμε. Θέλει να το ταχτοποιήσει ή να βγάλει άδεια μέσα στην τριετία, το ρεύμα το θέλει σήμερα όμως.

Edited by antonisl
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω την εξής απορία:

Σε αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου έχει ολοκληρωθεί ισόγειο κτίριο του οποίου η άδεια είναι σε ισχύ. Το κτίριο έχει κατασκευαστεί σε θέση που επιτρέπετε κατά ΓΟΚ, αλλά είναι διαφορετική απο την προβλεπόμενη της άδειας. Τα επίπεδα του ισόγειου κτιρίου ήταν δύο με διαφορά 50 cm. Αυτά τα επίπεδα έχουν κατασκευαστεί ακριβός ανάποδα από τα προβλεπόμενα (αυτό που ήταν χαμηλότερα έγινε ψιλότερα και αυτό που ήταν ψιλότερα χαμηλότερα) με την ίδια διαφορά (50 cm). Κάτω από την προβλεπόμενη υπαίθρια βεράντα κατασκευάστηκε μη προβλεπόμενη μικρή αποθήκη ή οποία γίνετε να νομιμοποιηθεί. Η ερώτηση μου είναι πως δηλώνοντα αυτές οι αυθαιρεσίες (αναλυτικά αλλά πως; ) και πως θα ηλεκτροδοτηθεί ολόκληρο το κτίριο και όχι μόνο η αποθήκη, αφού λογικά η βεβαίωση του ΤΕΕ θα αναφέρει στα τετραγωνικά μόνο αυτή. Σημειωτέον ότι ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να κάνει αναθεώρηση και να τελειώνουμε. Θέλει να το ταχτοποιήσει ή να βγάλει άδεια μέσα στην τριετία, το ρεύμα το θέλει σήμερα όμως.

β) Για τα κτίρια που έχουν ανεγερθεί µε βάση οικοδοµική άδεια και έχουν

αποπερατωθεί, αλλά δεν έχουν συνδεθεί µε τα δίκτυα κοινής ωφέλειας και περιλαμβάνουν

αποπερατωμένες αυθαίρετες κατασκευές ή έχουν εγκαταστήσει αυθαίρετες χρήσεις που

έχουν υπαχθεί στη ρύθμιση του ν. 4014/11, προσκομίζεται αίτηση του ενδιαφερόμενου

προς την πολεοδοµική υπηρεσία, η βεβαίωση του ΤΕΕ µε συνηµµένα σχέδια κάτοψης και

τοµής της πραγµατικής κατάστασης σε κλίµακα 1:100 στα οποία σηµειώνονται οι χώροι

που έχουν υπαχθεί στις διατάξεις του ν. 4014/2011, υπεύθυνη δήλωση του µηχανικού ότι

τα ίδια σχέδια θα υποβληθούν ηλεκτρονικά στο πληροφοριακό σύστηµα όταν

ενεργοποιηθεί και εφαρµόζονται τα οριζόµενα στο άρθρο 9, του ν. 1512/85 (ΦΕΚ 4 Α’), την

υπ’ αριθ. 39869/7379/85 ΥΑ (ΦΕΚ 375 Β’), την Εγκύκλιο 61/85, τα υπ’ αριθ. 28116/91 και

86808/9504/91 έγγραφα και από 1-3-2012 η παρ. 3, του άρθρου 45, του 4030/11 (ΦΕΚ

249 Β’).

Εάν οι αυθαίρετες κατασκευές δεν είναι αποπερατωµένες πρέπει να προηγηθεί η

έκδοση έγκρισης εκτέλεσης εργασιών αποπεράτωσης ( της παρ. 17, του άρθρου 24, του

ν. 4014/11 ) και µετά ακολουθείται η ανωτέρω διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Η παράγραφος αυτή που αναφέρεις παραπάνω, είναι η 2β της εγκ-1, 7-2-2012 του ΥΠΕΚΑ.

Αναφέρεται σε κτίρια που έχουν ανεγερθεί με βάση οικ. άδεια κι έχουν αποπερατωθεί, αλλά περιλαμβάνουν περατωμένες αυθαίρετες κατασκευές ή αυθαίρετες χρήσεις λόγω τροποποίησης της αρχ/κής μελέτης και δεν έχουν συνδεθεί ακόμη με την ΔΕΗ (κυρίως αυτό ενδιαφέρει περισσότερο).

Το ερώτημά μου είναι αν αυτές οι αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις είναι νομιμοποιήσιμες και υπαχθούν στη ρύθμιση του Ν-4014 σύμφωνα με το άρθρ26 παρ 2, πρός νομιμοποίηση δηλαδή, αν μπορεί να εφαρμοσθεί η διαδικασία που περιγράφεται σε αυτήν την εγκύκλιο ή θα πρέπει να εκδοθεί η άδεια νομιμοποίησης πρώτα και μετά να γίνει η σύνδεση με την ΔΕΗ?

 

Υ.Γ.

Στην περίπτωση που αντιμετωπίζω η άδεια έχει λήξει το 2010 και το κτίριο που κατασκευάσθηκε τελικά είναι διαφορετικό από ότι στην άδεια, με λιγότερη κάλυψη και ΣΔ και μερική αλλαγή χρήσης, απλά ο ιδιοκτήτης δεν πρόλαβε ή δεν του έκοψε να κάνει τότε την αναθεώρηση εντός της 4ετίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.