Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατανομή δαπανών θέρμανσης (ωρομέτρηση)


Γιαννης78

Recommended Posts

Πάλι ξεθάβω το συγκεκριμένο θέμα, διότι σε πολλές πολυκατοικίες εδώ στα Ιωάννινα, εφαρμόζουν ο εξής:

Χρησιμοποιούν το Σeifi, και το ονομάζουν πάγιο.

Απο το συνολικό ποσό του πετρελαίου, αφαιρούν αυτό το ποσοστό το οποίο μετά με κάποιο τρόπο το κατανέμουν στα διαμερίσματα (σε επικοινωνία μου με εταιρία έκδοσης κοινοχρήστων η υπάλληλος μου είπε οτι το κάνουν με τα τετραγωνικά).

Το υπόλοιπο ποσό το κατανέμουν με τον τύπο της κατανομής.

Το θέμα είναι οτι εαν σε κάποια μελέτη το Σeifi βγεί πάνω απο 0,20 τότε, και επειδή το θεωρούν σαν πάγιο αρχίζουν και λενε οτι είναι λάθος η μελέτη του μηχανολόγου.

Εγω προσπαθώ να εξηγήσω οτι το "πάγιο" βγαίνει απο τον τύπο του κάθε διαμερίσματος εαν βάλουμε μηδέν ώρες (μένει το eifi σαν σταθερός όρος) και μόνο απο αυτό.

Οπότε καταλαβαίνεται τι γίνεται...!!!!!!!!

 

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ!!!!!!

(Μάλιστα με πήρε σήμερα πασχαλιάτικα ένας να μου γκρινιάξει για το συγκεκριμένο θέμα!!!)

Link to comment
Share on other sites

On 19/4/2020 at 1:25 ΜΜ, gliout said:

Πάλι ξεθάβω το συγκεκριμένο θέμα, διότι σε πολλές πολυκατοικίες εδώ στα Ιωάννινα, εφαρμόζουν ο εξής:

Χρησιμοποιούν το Σeifi, και το ονομάζουν πάγιο.

Απο το συνολικό ποσό του πετρελαίου, αφαιρούν αυτό το ποσοστό το οποίο μετά με κάποιο τρόπο το κατανέμουν στα διαμερίσματα (σε επικοινωνία μου με εταιρία έκδοσης κοινοχρήστων η υπάλληλος μου είπε οτι το κάνουν με τα τετραγωνικά).

Το υπόλοιπο ποσό το κατανέμουν με τον τύπο της κατανομής.

Το θέμα είναι οτι εαν σε κάποια μελέτη το Σeifi βγεί πάνω απο 0,20 τότε, και επειδή το θεωρούν σαν πάγιο αρχίζουν και λενε οτι είναι λάθος η μελέτη του μηχανολόγου.

Εγω προσπαθώ να εξηγήσω οτι το "πάγιο" βγαίνει απο τον τύπο του κάθε διαμερίσματος εαν βάλουμε μηδέν ώρες (μένει το eifi σαν σταθερός όρος) και μόνο απο αυτό.

Οπότε καταλαβαίνεται τι γίνεται...!!!!!!!!

 

ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ!!!!!!

(Μάλιστα με πήρε σήμερα πασχαλιάτικα ένας να μου γκρινιάξει για το συγκεκριμένο θέμα!!!)

Ποοοο... Που να δεις εμένα που στην πολυκατοικία που μένω, βγάζω τις δαπάνες θέρμανσης...επί σειρά ετών (έως το 2013 περίπου) χρέωναν οι διαχειριστές πετρέλαιο μόνο με τις... ώρες (αναλογικά)...

Όταν ανέλαβα εγώ και ζήτησα την μελέτη του μηχανολόγου για να πάρω τους συντελεστές, με κοίταζαν σαν ΟΥΦΟ. 

Οπότε για να μπορέσουν να καταλάβουν τι πληρώνουν (γιατί κάποιοι δεν έκαιγαν καθόλου) τους βάφτισα το συγκεκριμένο κομμάτι "πάγιο"... Καταλαβαίνεις τι γίνεται! 

Τους τα έχω εξηγήσει 3 4 φορές (βασικά κάθε χρόνο ρωτάει και κάποιος) και κάποιοι δεν καταλαβαίνουν και γκρινιάζουν.

Τους λέω να πάρουν αντίγραφο της κατανομής και να πάνε σε ένα μηχανολόγο της επιλογής τους, να τους το εξήγησει αν θεωρούν ότι κάνω λάθος. Από του χρόνου σταματάω τα κοινόχρηστα και ησυχάζω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας συνάδελφοι,

Γράφω μια ερώτηση εδώ που αφορά την πολυκατοικία που μένω.

Είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και έχω προσπαθήσει να προσεγγίσω το θέμα μόνος μου διαβάζοντας αλλά βλέπω πως χρειάζομαι και κάποιες εμπειρες γνώμες.

Η πολυκατοικία έχει 6 ορόφους και κάθε όροφος ειναι περίπου 80 τετραγωνικά κατανεμημένα σε 1 ή 2 διαμερίσματα.

Η πολυκατοικία χρησιμοποιεί σύστημα ωρομέτρησης για τον καταμερισμό της θερμανσης.

Υπάρχει και καυστήρας για το ΖΝΧ το οποίο αποθηκεύεται σε μια δεξαμενή 500lt και τροφοδοτεί τα διαμερίσματα με ΖΝΧ. Ο καυστήρας λειτουργεί με θερμοστάτη και το νερό παραμένει ζεστό 24/7 σε θερμοκρασία που ρυθμίζεται μεν αλλά ελέγχεται απο τον διαχειριστη*.Επιπλέον για το ΖΝΧ υπάρχει και ηλιακός στην ταράτσα. Καθε διαμέρισμα έχει έναν μετρητή στην παροχή ΖΝΧ που μετράει τον όγκο του ΖΝΧ που περνάει στο διαμέρισμα. 

Τον τελευταίο μήνα για 7 ώρες λειτουργίας (ω) μόνο για την θέρμανση απο 1 διαμερισμα και χωρίς κανέναν άλλο να εχει χρησιμοποιήσει θέρμανση το κόστος για ένα διαμέρισμα 43 τετραγωνικών ήταν 115 ευρώ. Επιπλεόν για το ΖΝΧ με 6 μοναδες (υποθετω κυβικά) απο τις συνολικά 13 τις πολυκατοικίας το κόστος για το ΖΝΧ ήταν 70 ευρώ.

Ο τρόπος υπολογισμού του κόστους θέρμανσης και ΖΝΧ είναι ο εξής.

1. Απο ύψος του πετρελαιου στην δεξαμενή πετρελαίου υπολογίζεται η συνολική μηνιαία κατανάλωση και απο αυτην με βάση της τιμές αγοράς το συνολικό μηνιαίο κόστος για το πετρέλαιο.. Εστω οτι η κατανάλωση του πετρελαίου υπολογίστηκε σε 500 ευρώ.

2. Εμμεσα υπολογίζεται το κόστος για πετρέλαιο θέρμανση και ΖΝΧ ως εξής:

Αρχικα υπολογίζονται κάποιες "μονάδες χρήσης". Συγκεκριμένα αθροιζονται όλες τις ώρες (εστω 7 ωρες συνολο), με όλες τις μετρήσεις όγκου για ΖΝΧ (εστω 13 κυβικα) διαιρεμένες δια δύο. Δηλαδή

7 ωρες + 13 κυβικα / 2 =13,5. Επειτα στρογγυλοποιούνται οι "μονάδες χρήσης" και καταλήγουμε με round(13,5)=14 "μονάδες χρήσης" πετρελαίου.

Μετά υπολογίζονται τα ποσοστά χρήσης θερμανσης και ΖΝΧ ως εξής:

2α) Υπολογίζεται το κόστος θέρμανση στην πολυκατοικία διαιρώντας τις ώρες χρήσης τις θέρμανσης με τις υπολογισμένες "μοναδες χρησης". Δλδ 7 ωρες χρήσης θερμανσης/ 14 "μονάδες χρήσης¨"  = 50% * 500 ευρώ = 50% *500 = 250 ευρώ σύνολο .

2β) Θεωρείται οτι για ΖΝΧ χρησιμοποιήθηκε το υπόλοιπο πετρέλαιο. Αρα 500 ευρω (συνολικό κόστος πετρελαιου) - 250 ευρώ(κόστος θέρμανσης) = 250 ευρώ (κόστος ΖΝΧ).

3. Για τον καταμερισμό της δαπάνης θέρμανσης στα διαμερίσματα χρησιμοποιούνται οι γνωστοί τύποι και συντελεστες.

4. Για τον καταμερισμό της δαπανης ΖΝΧ χρησιμοποιείται το ποσοστό της κατανάλωσης ΖΝΧ δλδ με 6 κυβικα στα 13 συνολο ο ενοικος θα πληρωσει 6/13*250=115 περιπου ευρω.

 

Ερωτήσεις σχετικά με αυτό τον τρόπο υπολογισμού και γενικότερες απορίες για τα κοινόχρηστα:

1) Ειναι σωστός/ νόμιμος? Δλδ ειναι ειναι ΟΚ να εκτιμάται έμμεσα το πετρέλαιο που χρησιμοποιήθηκε απο τον καυστήρα θέρμανσης και μετά να εφαρμόζονται οι τύποι?

2) Θα περίμενα οτι η κατανάλωση ανα ωρα για έναν όροφο να είναι σχεδόν σταθερή για παρόμοιες θερμοκρασίες περιβάλοντος και παρόμοιο μοτιβο χρήσης (ετσι ώστε η επιδραση της εναυσης του καυστηρα να ειναι κι αυτή περιπου σταθερή)

Παρολαυτα και εχοντας καταγράψει όλα τα δεδομενα εδώ και χρόνια η τιμής της ωρας χρήσης παρουσιάζει πολύ μεγάλες μεταβολές για την ιδια εποχη.

3) Καταλαβαίνω οτι δεν υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία για το ΖΝΧ. Παρόλαυτα στην συγκεκριμένη πολυκατοικία το Boiler ΖΝΧ λειτουργεί σταθερά και ανεξαρτήτως χρήσης ΖΝΧ απο τους ενοικους. Παρόλαυτα με τον παραπανω τρόπο υπολογισμού βαρύνει μόνο όσους κατανάλωσαν ΖΝΧ την στιγμή που τα διαμερίσματα με μηδενική χρήση ΖΝΧ χαίρουν του προνομίου δυνητικής ευκαιριακής χρήσης του ΖΝΧ. Συγκεκριμένα απο τα 8 διαμερίσματα μονο 2-3 διαμερίσματα έχουν κατανάλωση ΖΝΧ μεγαλύτερη του μηδενός σε μηνιαία βάση.  Τα υπόλοιπα διαμερίσματα εχουν συνήθως μηδενική κανάλβση και σπάνια έχουν πολυ μικρη κατανάλωση 1 μοναδα ΖΝΧ.

4) Υπαρχουν μήνες που πχ με μηδενικη χρήση θερμανσης, 1-2 διαμερίσματα εχουν χρησιμοποιήσει ΖΝΧ και με τον παραπανω τροπο υπολογισμου μοιράζονται περίπου 300 ευρώ κόστος πετρελαιου (100 περιπου καθε διαμερισμα) για περιπου 12 μοναδες ΖΝΧ ενω στην πραγματικότητα πληρώνουν την αυτόματη λειτουργία του καυστηρα ΖΝΧ.

5) Υπαρχει το προφανές corner case, που κανεις δεν ανάβει το ΖΝΧ για 1 μήνα ούτε την θέρμανση και επομένως κανείς δεν θα ωφείλει να πληρώσει το ΖΝΧ.Παρόλαυτα ο καυστήρας του ΖΝΧ θα λειτουργεί κανονικά και θα έχει καψει πετρέλαιο.

6) Και ο καυστήρας για το ΖΝΧ και ο καυστήρας της θέρμανσης έχουν κάποιες ενδείξεις για την χρήση, αυτές αγνοούνται τελείως στον υπολογισμό. Δεν θα ήταν πιο ακριβής η εμμεση προσέγγιση του κοστους για ΖΝΧ και πετρέλαιο θέρμανση αν τους περιλάμβανε;

7) Ο διαχειριστής και η εταιρεία κοινοχρήστων αρνουνται καθε συζήτηση στο παραπανω θεμα με απάντηση ότι δεν υπαρχει καποια συγκεκριμένη μελέτη θέρμανσης. Δεν θα έπρεπε κανονικά να υπάρχει;

*Σχετικά με τον διαχειριστή και για να δώσω ένα στίγμα του κλίματος που επικρατεί θέλω να παραθέσω κάποια στοιχεία. Δεν έχει γίνει καμμία συνέλευση 5 χρόνια που είμαι εδώ. Ο διαχειριστής δεν ξέρω τι και αν γράφει κάποιου είδους πρακτικά για υποθετικές συνελεύσεις.

Όλα τα έξοδα που μπαίνουν στα κοινόχρηστα της πολυκατοικίας είναι αυξημένα σε σχέση με τις ίδιες παροχές, άλλων πολυκατοικιών της περιοχής. Κατά το διαχειριστή δεν μπορούμε να αλλάξουμε εταιρεια κοινοχρήστων ή κάποιον απο τους άλλους ακριβούς επαγγελματίες που συνεργάζεται η πολυκατοικία γιατί την εταιρεία κοινοχρήστων την έχει φίλος του ιδιοκτήτη με το 50% της πολυκατοικίας.

Κάθε μήνα στα κοινόχρηστα υπάρχουν σταθερά κάποιες δαπάνες πχ "αποχέτευσης" χωρίς να φαίνεται οτι γίνεται κάτι. Μια μόνο φορά που διαμαρτυρήθηκα/ρώτησα για το λόγο ύπαρξης αυτού το εξόδου είδα να γινεται μια "εργασία". Συγκεκριμενα τον διαχειριστή με εναν υπάλληλο της εταιρείας να καθαρίζουν τις υδροροές του υπογείου γκαράζ (που παρεπιπτοντως δεν ειναι κοινοχρηστο). Ποτέ αλλοτε, και ακόμα και τώρα που είμαι 24/7 σπίτι δεν έτυχε να δώ κάποιον να κανει αυτή την "μηνιαιά συντήρηση αποχετευσης".

Παραθέτω το πλαίσιο που λειτουργεί η κατάσταση περιγράφοντας μόνο κάποια γεγονότα χωρίς να εκθέτω την προσωπική μου αποψη.

Υπαρχει κάποια διάταξη ή καποιος τρόπος να βρω άκρη ή τέλος πάντων να διαπιστώσω οτι αν αυτές οι ενέργειες γίνονται με "καλή πίστη"? Υπαρχει καποιος τρόπος να βρω ή να κάνω enforce καποιο δικιο?

Edited by Electric
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, Electric said:

Γεια σας συνάδελφοι,

Γράφω μια ερώτηση εδώ που αφορά την πολυκατοικία που μένω.

Είμαι Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και έχω προσπαθήσει να προσεγγίσω το θέμα μόνος μου διαβάζοντας αλλά βλέπω πως χρειάζομαι και κάποιες εμπειρες γνώμες.

Η πολυκατοικία έχει 6 ορόφους και κάθε όροφος ειναι περίπου 80 τετραγωνικά κατανεμημένα σε 1 ή 2 διαμερίσματα.

Η πολυκατοικία χρησιμοποιεί σύστημα ωρομέτρησης για τον καταμερισμό της θερμανσης.

Υπάρχει και καυστήρας για το ΖΝΧ το οποίο αποθηκεύεται σε μια δεξαμενή 500lt και τροφοδοτεί τα διαμερίσματα με ΖΝΧ. Ο καυστήρας λειτουργεί με θερμοστάτη και το νερό παραμένει ζεστό 24/7 σε θερμοκρασία που ρυθμίζεται μεν αλλά ελέγχεται απο τον διαχειριστη*.Επιπλέον για το ΖΝΧ υπάρχει και ηλιακός στην ταράτσα. Καθε διαμέρισμα έχει έναν μετρητή στην παροχή ΖΝΧ που μετράει τον όγκο του ΖΝΧ που περνάει στο διαμέρισμα. 

Τον τελευταίο μήνα για 7 ώρες λειτουργίας (ω) μόνο για την θέρμανση απο 1 διαμερισμα και χωρίς κανέναν άλλο να εχει χρησιμοποιήσει θέρμανση το κόστος για ένα διαμέρισμα 43 τετραγωνικών ήταν 115 ευρώ. Επιπλεόν για το ΖΝΧ με 6 μοναδες (υποθετω κυβικά) απο τις συνολικά 13 τις πολυκατοικίας το κόστος για το ΖΝΧ ήταν 70 ευρώ.

Ο τρόπος υπολογισμού του κόστους θέρμανσης και ΖΝΧ είναι ο εξής.

1. Απο ύψος του πετρελαιου στην δεξαμενή πετρελαίου υπολογίζεται η συνολική μηνιαία κατανάλωση και απο αυτην με βάση της τιμές αγοράς το συνολικό μηνιαίο κόστος για το πετρέλαιο.. Εστω οτι η κατανάλωση του πετρελαίου υπολογίστηκε σε 500 ευρώ.

2. Εμμεσα υπολογίζεται το κόστος για πετρέλαιο θέρμανση και ΖΝΧ ως εξής:

Αρχικα υπολογίζονται κάποιες "μονάδες χρήσης". Συγκεκριμένα αθροιζονται όλες τις ώρες (εστω 7 ωρες συνολο), με όλες τις μετρήσεις όγκου για ΖΝΧ (εστω 13 κυβικα) διαιρεμένες δια δύο. Δηλαδή

7 ωρες + 13 κυβικα / 2 =13,5. Επειτα στρογγυλοποιούνται οι "μονάδες χρήσης" και καταλήγουμε με round(13,5)=14 "μονάδες χρήσης" πετρελαίου.

Μετά υπολογίζονται τα ποσοστά χρήσης θερμανσης και ΖΝΧ ως εξής:

2α) Υπολογίζεται το κόστος θέρμανση στην πολυκατοικία διαιρώντας τις ώρες χρήσης τις θέρμανσης με τις υπολογισμένες "μοναδες χρησης". Δλδ 7 ωρες χρήσης θερμανσης/ 14 "μονάδες χρήσης¨"  = 50% * 500 ευρώ = 50% *500 = 250 ευρώ σύνολο .

2β) Θεωρείται οτι για ΖΝΧ χρησιμοποιήθηκε το υπόλοιπο πετρέλαιο. Αρα 500 ευρω (συνολικό κόστος πετρελαιου) - 250 ευρώ(κόστος θέρμανσης) = 250 ευρώ (κόστος ΖΝΧ).

3. Για τον καταμερισμό της δαπάνης θέρμανσης στα διαμερίσματα χρησιμοποιούνται οι γνωστοί τύποι και συντελεστες.

4. Για τον καταμερισμό της δαπανης ΖΝΧ χρησιμοποιείται το ποσοστό της κατανάλωσης ΖΝΧ δλδ με 6 κυβικα στα 13 συνολο ο ενοικος θα πληρωσει 6/13*250=115 περιπου ευρω.

 

Ερωτήσεις σχετικά με αυτό τον τρόπο υπολογισμού και γενικότερες απορίες για τα κοινόχρηστα:

1) Ειναι σωστός/ νόμιμος? Δλδ ειναι ειναι ΟΚ να εκτιμάται έμμεσα το πετρέλαιο που χρησιμοποιήθηκε απο τον καυστήρα θέρμανσης και μετά να εφαρμόζονται οι τύποι?

2) Θα περίμενα οτι η κατανάλωση ανα ωρα για έναν όροφο να είναι σχεδόν σταθερή για παρόμοιες θερμοκρασίες περιβάλοντος και παρόμοιο μοτιβο χρήσης (ετσι ώστε η επιδραση της εναυσης του καυστηρα να ειναι κι αυτή περιπου σταθερή)

Παρολαυτα και εχοντας καταγράψει όλα τα δεδομενα εδώ και χρόνια η τιμής της ωρας χρήσης παρουσιάζει πολύ μεγάλες μεταβολές για την ιδια εποχη.

3) Καταλαβαίνω οτι δεν υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία για το ΖΝΧ. Παρόλαυτα στην συγκεκριμένη πολυκατοικία το Boiler ΖΝΧ λειτουργεί σταθερά και ανεξαρτήτως χρήσης ΖΝΧ απο τους ενοικους. Παρόλαυτα με τον παραπανω τρόπο υπολογισμού βαρύνει μόνο όσους κατανάλωσαν ΖΝΧ την στιγμή που τα διαμερίσματα με μηδενική χρήση ΖΝΧ χαίρουν του προνομίου δυνητικής ευκαιριακής χρήσης του ΖΝΧ. Συγκεκριμένα απο τα 8 διαμερίσματα μονο 2-3 διαμερίσματα έχουν κατανάλωση ΖΝΧ μεγαλύτερη του μηδενός σε μηνιαία βάση.  Τα υπόλοιπα διαμερίσματα εχουν συνήθως μηδενική κανάλβση και σπάνια έχουν πολυ μικρη κατανάλωση 1 μοναδα ΖΝΧ.

4) Υπαρχουν μήνες που πχ με μηδενικη χρήση θερμανσης, 1-2 διαμερίσματα εχουν χρησιμοποιήσει ΖΝΧ και με τον παραπανω τροπο υπολογισμου μοιράζονται περίπου 300 ευρώ κόστος πετρελαιου (100 περιπου καθε διαμερισμα) για περιπου 12 μοναδες ΖΝΧ ενω στην πραγματικότητα πληρώνουν την αυτόματη λειτουργία του καυστηρα ΖΝΧ.

5) Υπαρχει το προφανές corner case, που κανεις δεν ανάβει το ΖΝΧ για 1 μήνα ούτε την θέρμανση και επομένως κανείς δεν θα ωφείλει να πληρώσει το ΖΝΧ.Παρόλαυτα ο καυστήρας του ΖΝΧ θα λειτουργεί κανονικά και θα έχει καψει πετρέλαιο.

6) Και ο καυστήρας για το ΖΝΧ και ο καυστήρας της θέρμανσης έχουν κάποιες ενδείξεις για την χρήση, αυτές αγνοούνται τελείως στον υπολογισμό. Δεν θα ήταν πιο ακριβής η εμμεση προσέγγιση του κοστους για ΖΝΧ και πετρέλαιο θέρμανση αν τους περιλάμβανε;

7) Ο διαχειριστής και η εταιρεία κοινοχρήστων αρνουνται καθε συζήτηση στο παραπανω θεμα με απάντηση ότι δεν υπαρχει καποια συγκεκριμένη μελέτη θέρμανσης. Δεν θα έπρεπε κανονικά να υπάρχει;

*Σχετικά με τον διαχειριστή και για να δώσω ένα στίγμα του κλίματος που επικρατεί θέλω να παραθέσω κάποια στοιχεία. Δεν έχει γίνει καμμία συνέλευση 5 χρόνια που είμαι εδώ. Ο διαχειριστής δεν ξέρω τι και αν γράφει κάποιου είδους πρακτικά για υποθετικές συνελεύσεις.

Όλα τα έξοδα που μπαίνουν στα κοινόχρηστα της πολυκατοικίας είναι αυξημένα σε σχέση με τις ίδιες παροχές, άλλων πολυκατοικιών της περιοχής. Κατά το διαχειριστή δεν μπορούμε να αλλάξουμε εταιρεια κοινοχρήστων ή κάποιον απο τους άλλους ακριβούς επαγγελματίες που συνεργάζεται η πολυκατοικία γιατί την εταιρεία κοινοχρήστων την έχει φίλος του ιδιοκτήτη με το 50% της πολυκατοικίας.

Κάθε μήνα στα κοινόχρηστα υπάρχουν σταθερά κάποιες δαπάνες πχ "αποχέτευσης" χωρίς να φαίνεται οτι γίνεται κάτι. Μια μόνο φορά που διαμαρτυρήθηκα/ρώτησα για το λόγο ύπαρξης αυτού το εξόδου είδα να γινεται μια "εργασία". Συγκεκριμενα τον διαχειριστή με εναν υπάλληλο της εταιρείας να καθαρίζουν τις υδροροές του υπογείου γκαράζ (που παρεπιπτοντως δεν ειναι κοινοχρηστο). Ποτέ αλλοτε, και ακόμα και τώρα που είμαι 24/7 σπίτι δεν έτυχε να δώ κάποιον να κανει αυτή την "μηνιαιά συντήρηση αποχετευσης".

Παραθέτω το πλαίσιο που λειτουργεί η κατάσταση περιγράφοντας μόνο κάποια γεγονότα χωρίς να εκθέτω την προσωπική μου αποψη.

Υπαρχει κάποια διάταξη ή καποιος τρόπος να βρω άκρη ή τέλος πάντων να διαπιστώσω οτι αν αυτές οι ενέργειες γίνονται με "καλή πίστη"? Υπαρχει καποιος τρόπος να βρω ή να κάνω enforce καποιο δικιο?

Όχι μόνο δεν είναι σωστό, αλλά δεν είναι ούτε νόμιμο. Ο μόνος νόμιμος τρόπος είναι αυτός που λέει η νομοθεσία και η αντίστοιχη ΤΟΤΕΕ.
Καλά ο τρόπος υπολογισμού του πετρελαίου που καίει το boiler, από πού προκύπτει;;; "Μονάδες χρήσης" πετρελαίου δεν υπάρχουν, πουθενά στην νομοθεσία.
Δεύτερον, είναι νομμικά έωλος υπολογισμός, ακόμα και αν υποθετικά είναι ακριβής: Ο μόνος τρόπος απόδειξης των παραλαμβανόμενων ποσοτήτων πετρελαίου είναι από τα παραστατικά αγοράς, και αντιπαραβολή με το ύψος της δεξαμενής: Έχεις έναν λέβητα που καταναλώνει Χ lt/hr λειτουργίας, δούλεψε τόσες ώρες λειτουργίας κάθε διαμέρισμα, τόσο πετρέλαιο λείπει από την δεξαμενή, voila!
Αν τώρα σου καίνε 2 λέβητες και τραβάει διαφορετική ποσότητα ο καθένας από την ίδια δεξαμενή, στον μεν υπάρχουν ωρομετρητές στον δε ογκομετρητές, πιάσε το αυτό και κούρευτο...Πού πήγε το πετρέλαιο - το έκαψε το boiler, καλοκαίρι τώρα και να καίει boiler αφού υπάρχει ηλιακός...

Τρίτον, είναι παντελώς λάθος ο τρόπος χρήσης του boiler (ακόμα και αν δεχτούμε, δηλαδή, ότι όλοι έχουν αποδεχθεί και συμφωνήσει ότι τί να κάνουμε, για να έχουμε συνέχεια ζεστό νερό θα καίμε λέβητα από την ίδια δεξαμενή πετρελαίου και θα χωρίζουμε την κατανάλωση με τον τρόπο που αναφέρθηκε)...Από την στιγμή που υπάρχει ηλιακός, και από την στιγμή που δεν γίνεται όπως αναφέρεται εκτεταμμένη χρήση παρά μόνο από 1-2 διαμερίσματα, τότε δεν έχει νόημα να καίει ΚΑ-ΘΟ-ΛΟΥ.

Οπότε βασικά να πούμε ότι χρειάζεσαι 2 ειδικότητες: 1. Έμπειρο Μηχανολόγο Μηχανικό να σου τεκμηριώσει καλά τους ορθούς δικούς σου προβληματισμούς.

2. Έμπειρο δικηγόρο όπου θα στρώσει τους άτακτους ιδιοκτήτες.

Πρόταση combo 1. + 2.: Ζητάς τεχνική πραγματογνωμοσύνη από το ΤΕΕ αναφέροντας όλα τα παραπάνω, και με αυτήν διαθέσιμη και την συνδρομή δικηγόρου κάθε κατεργάρης πάει στον πάγκο του.
Στα ερωτήματά του επιμέρους (στα γρήγορα) 1. Σου το απάντησα

2. Δεν σημαίνει ότι θα είναι η ανά ώρα κατανάλωση σταθερή, γιατί μπαίνει μέσα και η "πάγια δαπάνη" (παραμένουσα επιβάρυνση στην ουσία). Έτσι ένας που καίει πολύ την αποσβαίνει, με χαμηλή ανά ώρα τιμή, ενώ ένας που καίει λίγο ή μηδέν, η ανά ώρα τιμή τείνει στο άπειρο. Αυτό επίσης αλλάζει όσο μεγαλύτερο είναι το διαμέρισμα. Επίσης μιας και λες για καταγραφή για χρόνια, χρονιά με την χρονιά και το πετρέλαιο παρουσιάζει μεγάλες διακυμάνσεις, στην τιμή.

3. Για το ΖΝΧ ωστόσο παρόλο τον λάθος τρόπο επιμερισμού του πετρελαίου, σωστό είναι το να χρεώνονται βάσει χρήσης, γιατί δεν υπάρχει απώλεια θερμότητας από το ένα διαμέρισμα στο άλλο (παραμένουσα επιβάρυνση) όπως υπάρχει στην θέρμανση. Θα ήταν δόκιμο να χρεώνονται όλοι μόνο τα τέλη συντήρησης των εγκαταστάσεων ανεξάρτητα χρήσης ή όχι, βάσει ποσοστών ιδιοκτησίας.

4., 5. Το απάντησα, κατά την γνώμη μου όταν έχει λιακάδα και από την στιγμή που δεν γίνεται χρήση, ο καυστήρας θα πρέπει να σβήνει!

6. Το απάντησα, εμμέσως: Τουλάχιστον θα έπρεπε να γίνεται έτσι! Με τα στοιχεία του κάθε καυστήρα (παροχή μπεκ κλπ) και τις ώρες λειτουργίας, να προσδιορίζεται πόσο πετρέλαιο έχει πάει στην θέρμανση και πόσο στο ΖΝΧ. Το ένα το κατανέμεις βάσει νομοθεσίας κατανομής δαπανών θέρμανσης με ωρομέτρηση, το άλλο αναλογικά με την χρήση ΖΝΧ. Που και πάλι ΛΑΘΟΣ θα είναι αλλά θα έχεις μια καλύτερη προσέγγιση.

7. Με τον αρ. οικοδομικής άδειας της πολυκατοικίας πας στην πολεοδομία όταν περάσει ο κορωνοϊός, ζητάς τον φάκελο και βρίσκεις την μελέτη.
Ο διαχειριστής και η εταιρεία κοινοχρήστων είναι άσχετοι ή απλά έχουν βολευτεί με αυτό, δεν τους έχει ενοχλήσει κανένας και κάνουν ό,τι να'ναι. Ε, ενόχλησέ τους ΕΣΥ.
Εγώ, όταν ανέλαβα να βγάζω τα πετρέλαια στην πολυκατοικία, ζήτησα την μελέτη κατανομής δαπανών και με κοίταζαν σαν να έβλεπαν ΟΥΦΟ. (Ωχ..θυμήθηκα ότι το έχω γράψει και παραπάνω!!! Είδες...αλήθεια λέω :) )...Διαπιστώνω λοιπόν, ότι ο προηγούμενος διαχειριστής χρεώνει το πετρέλαιο αναλογικά με τις ώρες, καλά που δεν έβαζε καθόλου ΠΑΓΙΑ αλλά με τις ώρες;;; Έτσι, ο ιδιοκτήτης γκαρσονιέρας 35m2 στον τελευταίο όροφο που κρύωνε, και έκαιγε περισσότερες ώρες από τους άλλους, κι εγώ που είχα μικρό παιδί στο σπίτι και το έκαιγα σχετικά περισσότερο, είχαμε πουληθεί στα πετρέλαια, ενώ ιδιοκτήτες μεγαλύτερων διαμερισμάτων πλήρωναν λιγότερο από όσο τους αναλογούσε!
Τώρα που μου γκρινιάζουν γιατί τους έβαλα πάγια και τους χρεώνω όσο πρέπει, και τους κακοφαίνεται - τους παραπέμπω να πάνε σε όποιον μηχανολόγο θέλουν, να τους τα εξηγήσει, και να τηρηθεί η νομιμότητα.

Αυτά, καλή δύναμη. Ο διαχειριστής και η εταιρεία κοινοχρήστων είναι υποχρεωμένοι να τηρούν τα νόμιμα και αν δεν τα γνωρίζουν ή δεν θέλουν, είναι εφικτό να τους υποδειχθούν και να τους επιβληθούν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Συνάδελφε Mechpanos ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο σου και τις πληροφορίες που έδωσες.

Παράθεση

Όχι μόνο δεν είναι σωστό, αλλά δεν είναι ούτε νόμιμο. Ο μόνος νόμιμος τρόπος είναι αυτός που λέει η νομοθεσία και η αντίστοιχη ΤΟΤΕΕ.

Που μπορώ να βρω επακριβως ποιος ειναι ο νομιμος τρόπος?

 

Παράθεση

Καλά ο τρόπος υπολογισμού του πετρελαίου που καίει το boiler, από πού προκύπτει;;; "Μονάδες χρήσης" πετρελαίου δεν υπάρχουν, πουθενά στην νομοθεσία.
Δεύτερον, είναι νομμικά έωλος υπολογισμός, ακόμα και αν υποθετικά είναι ακριβής: Ο μόνος τρόπος απόδειξης των παραλαμβανόμενων ποσοτήτων πετρελαίου είναι από τα παραστατικά αγοράς, και αντιπαραβολή με το ύψος της δεξαμενής: Έχεις έναν λέβητα που καταναλώνει Χ lt/hr λειτουργίας, δούλεψε τόσες ώρες λειτουργίας κάθε διαμέρισμα, τόσο πετρέλαιο λείπει από την δεξαμενή, voila!

Τον όρο "Μονάδες χρήσης" χρησιμοποίησα τυχαία για αυτό το ενδιάμεσο αποτελεσμα για να αναφερθώ σε αυτό,  γιατί δεν ξέρω πως θα μπορουσε να ονομαστεί μια προσθεση ογκου και χρόνου. Ακόμα πιο περίεργα ειναι ο συντελεστης 1/2 που πολλαπλασιάζουν τον όγκο και η στρογγυλοποιηση προς τα πανω.  Παντως ετσι ακριβώς το υπολογίζει αυτο το ενδιαμεσο αποτελεσμα η εταιρεια κοινοχρήστων και το χρησιμοποιεί για να υπολογίσει το πετρελαιο που καηκε ανα μηνα. Να διευκρινήσω οτι αυτό δεν εχει να κανει ακριβώς με την παραλαμβανόμενη ποσότητα πετρελαίου. Απλά με τον υπολογισμό της μηνιαίας κατανάλωσης και τον υπολογισμό του μηνιαίαου κόστους.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

46 λεπτά πριν, Electric said:

 

Συνάδελφε Mechpanos ευχαριστώ θερμά για τον χρόνο σου και τις πληροφορίες που έδωσες.

Που μπορώ να βρω επακριβως ποιος ειναι ο νομιμος τρόπος?

 

Τον όρο "Μονάδες χρήσης" χρησιμοποίησα τυχαία για αυτό το ενδιάμεσο αποτελεσμα για να αναφερθώ σε αυτό,  γιατί δεν ξέρω πως θα μπορουσε να ονομαστεί μια προσθεση ογκου και χρόνου. Ακόμα πιο περίεργα ειναι ο συντελεστης 1/2 που πολλαπλασιάζουν τον όγκο και η στρογγυλοποιηση προς τα πανω.  Παντως ετσι ακριβώς το υπολογίζει αυτο το ενδιαμεσο αποτελεσμα η εταιρεια κοινοχρήστων και το χρησιμοποιεί για να υπολογίσει το πετρελαιο που καηκε ανα μηνα. Να διευκρινήσω οτι αυτό δεν εχει να κανει ακριβώς με την παραλαμβανόμενη ποσότητα πετρελαίου. Απλά με τον υπολογισμό της μηνιαίας κατανάλωσης και τον υπολογισμό του μηνιαίαου κόστους.

 

Μπορεί να μην έχει άμεσα να κάνει με τις παραλαμβανόμενες ποσότητες, αλλά η ποσότητα ανά μήνα πρέπει να βγαίνει με ύψος αρχής-ύψος τέλους + ποσότητα ενδιάμεση...Και ένα σύνολο αθροίσεων μεταξύ κάποιων διαστημάτων στο τέλος, να ταυτίζεται με τις παραλαμβανόμενες ποσότητες - αρχική ποσότητα, στο ίδιο διάστημα!

Ο νόμιμος τρόπος είναι βασικά η ΤΟΤΕΕ 2427, και το ΠΔ 7 ΦΕΚ Δ631-1985 όσον αφορά τον υπολογισμό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1)Πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις για να βρεις το δίκιο σου; 

2) Σε ενδιαφέρει το νόμιμο ή το συνολικό καλό της πολυκατοικίας πιο πολύ; 

 

Έχει πολύ μεγάλη σημασία η απάντηση στις παραπάνω δύο ερωτήσεις γιατί από την περιγραφή που δίνεις δεν έχεις καταβάλει τι θέμα ανοίγεις. 

Edited by deathlok
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, deathlok said:

1)Πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις για να βρεις το δίκιο σου; 

2) Σε ενδιαφέρει το νόμιμο ή το συνολικό καλό της πολυκατοικίας πιο πολύ; 

 

Έχει πολύ μεγάλη σημασία η απάντηση στις παραπάνω δύο ερωτήσεις γιατί από την περιγραφή που δίνεις δεν έχεις καταβάλει τι θέμα ανοίγεις. 

Για το 1) το καταλαβαίνω. Το 2) θέλεις να το εξηγήσεις λίγο συνάδελφε; Γιατί από την περιγραφή που δίνει, δεν βλέπω πουθενά να προκύπτει συνολικό καλό της πολυκατοικίας, παρά μια κατάσταση που έχει παρατηθεί έτσι, από την εποχή που το πετρέλαιο κόστιζε 30δρχ. το λίτρο και δεν έπαιζε ιδιαίτερο ρόλο τυχόν αυθαίρετη κατανομή, άφηνες και το μπόιλερ να καίει και δεν σε ένοιαζε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν τον ενδιαφέρει το καλό της πολυκατοικίας πρώτη κίνηση είναι να εξηγήσει ότι ο τρόπος παραγωγής ζεστού νερού χρήσης με το προφίλ κατανάλωσης είναι αντιοικονομικος και καλό είναι να καταργηθεί ή να μπούνε κάποια όρια χρονικά για την χρήση του. 

 

Αν τον ενδιαφέρει η νομιμότητα θέλουμε δεύτερη δεξαμενή γιατί για ζνχ δεν επιτρέπεται να καίει το φθηνό πετρέλαιο θέρμανσης. Θέλει θερμιδομετρηση. Αν κάποιος έχει αλλάξει σώματα η έχουν κλείσει ημιυπαίθριο θέλει αλλαγές σωμάτων ή τροποποίηση της μελέτης. Γενικά αν στόχος είναι το νόμιμο καλό κουράγιο και όρεξη να τσακωθεί και με τις πλάκες πεζοδρομίου της πολυκατοικίας (κατά την γνώμη μου άδικα) 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 

On 25/4/2020 at 1:42 ΠΜ, deathlok said:

1)Πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις για να βρεις το δίκιο σου;

Θα προτιμούσα να το κάνω όσο πιο ανέξοδα γίνεται, απλά λειτουργωντας συμβουλευτικά. (Αυτό το προσπάθησα αλλά η συμπεριφορά του διαχειριστή δεν αφήνει περιθώρια. Ή δεν είναι καθόλου ορθολογικός ή συμπεριφορά του κρύβει άλλα συμφέροντα)

Επόμενη κίνηση θα ήταν να προσπαθήσω να ασκήσω κάποια πίεση (και σε αυτό η γνώση είναι δύναμη) και θέλω να είμαι πολυ προσεκτικός στο τι θα πω.

Τώρα αν και η παραπάνω κίνηση δεν αποδόσει και πρέπει να το κυνηγήσω νομικά πρέπει να δω ποια είναι τα κόστη και ποια απο αυτά θα μου επιστραφεί και τι όχι(πχ εξοδα δικηγορου).  Με την προυπόθεση να πάρω τα χρηματα μου πίσω είναι πχ 1000 ευρώ λογικό ποσο?

Παραπάνω εδωσα απλα ενα παραδειγμα, το πρόβλημα ειναι χρόνιο με τραβηγμενα έξοδα. Πχ να έρχεται το πετρέλαιο για το ΖΝΧ 110 ευρώ για 1 μήνα, 3 κυβικά σε διαμέρισμα 44 τετραγωνκών τον Ιούλιο.

Παράθεση

1)Πόσα χρήματα είσαι διατεθειμένος να δώσεις για να βρεις το δίκιο σου; 

2) Σε ενδιαφέρει το νόμιμο ή το συνολικό καλό της πολυκατοικίας πιο πολύ; 

 

 

2)Με ενδιαφέρει το συνολικό καλό της πολυκατοικίας,  το οποίο κατανοώ ως:

2α) Δίκαιη κατανομή του κόστους για ΖΝΧ και θερμανση στο μέλλον.

2β) Ελαχιστοποίηση του κόστους για ΖΝΧ και θέρμανση.

2γ) Αποκατάσταση της αδικίας / οικονομικής ζημίας για τα προηγουμενα χρόνια συγκεκριμένων ενοίκων σε βάρος άλλων.

 

Παράθεση

Έχει πολύ μεγάλη σημασία η απάντηση στις παραπάνω δύο ερωτήσεις γιατί από την περιγραφή που δίνεις δεν έχεις καταβάλει τι θέμα ανοίγεις. 

Αν μπορείς να μου δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες, πραγματικά θέλω να μάθω όσα περισσότερα γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.