Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατανομή δαπανών θέρμανσης (ωρομέτρηση)


Γιαννης78

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

Έχω διαβάσει όλα τα θέματα και τους τύπους που υπάρχουν αλλά το θέμα μου είναι ότι δεν με ενδιαφέρουν να το κάνουν τόσο ακριβές. 

Μένω σε χωριό σε σπίτι 3 ορόφων, που το καθένα έχει αυτόνομη θέρμανση. Επειδή μένουμε οικογενειακά ουσιαστικά δεν θέλω να ψάξω για πάγια και συντελεστές και τα συναφή. Απλά τον πιο απλό τρόπο να μοιράζω την χρέωση για τα λίτρα που βάζουμε και καίμε. 

Έχουμε ωρομετρητές για τις βάνες του κάθε διαμερίσματος και έναν κύριο για τον καυστήρα τον ίδιο. Έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι οι ώρες από τις βάνε μόνο δεν θα είναι ακριβείς εφόσον τα νερά μπορούν να κυκλοφορούν για αρκετή ώρα χωρίς να καίει ο καυστήρας. Άρα πρέπει να αναλογήσω τις ώρες του καυστήρα με τις ώρες των ορόφων. 

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά εάν είναι σωστό να το κάνω έτσι ή εάν θα έπρεπε να μπορώ να μετράω με έναν διαφορετικό μετρητή π.χ. ο οποίος θα μετράει μόνο όταν λειτουργεί ταυτόχρονα ο καυστήρας και η βάνα του κάθε διαμερίσματος. 

 

Ο υπολογισμός που έχω δημιουργήσει είναι ο εξής προς το παρόν:

Χρέωση (€)  = ι Κ P α / (α+β+γ)   όπου

ι = η κατανάλωση πετρελαίου από τον καυστήρα ανά ώρα (5.67 L/h)

Κ = ώρες λειτουργίας του καυστήρα

Ρ = τιμή του πετρελαίου 

α = ώρες λειτουργίας ωρομετρητή ισογείου

β = ώρες λειτουργίας ωρομετρητή 1ου ορόφου

γ = ώρες λειτουργίας ωρομετρητή 2ου ορόφου

Edited by than2031995
Link to comment
Share on other sites

Αφού το θέλεις απλό (θεωρείς ότι όλα τα διαμ. έχουν ίδιες απώλειες), γιατί δεν το κάνεις ακόμα πιό απλό...

Χρέωση α(€)  = Τιμολόγιο Χ α / (α+β+γ)

Edited by antloukidis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πριν, than2031995 said:

Γεια σας παιδιά,

Έχω διαβάσει όλα τα θέματα και τους τύπους που υπάρχουν αλλά το θέμα μου είναι ότι δεν με ενδιαφέρουν να το κάνουν τόσο ακριβές. 

Μένω σε χωριό σε σπίτι 3 ορόφων, που το καθένα έχει αυτόνομη θέρμανση. Επειδή μένουμε οικογενειακά ουσιαστικά δεν θέλω να ψάξω για πάγια και συντελεστές και τα συναφή. Απλά τον πιο απλό τρόπο να μοιράζω την χρέωση για τα λίτρα που βάζουμε και καίμε. 

Έχουμε ωρομετρητές για τις βάνες του κάθε διαμερίσματος και έναν κύριο για τον καυστήρα τον ίδιο. Έχω φτάσει στο συμπέρασμα ότι οι ώρες από τις βάνε μόνο δεν θα είναι ακριβείς εφόσον τα νερά μπορούν να κυκλοφορούν για αρκετή ώρα χωρίς να καίει ο καυστήρας. Άρα πρέπει να αναλογήσω τις ώρες του καυστήρα με τις ώρες των ορόφων. 

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά εάν είναι σωστό να το κάνω έτσι ή εάν θα έπρεπε να μπορώ να μετράω με έναν διαφορετικό μετρητή π.χ. ο οποίος θα μετράει μόνο όταν λειτουργεί ταυτόχρονα ο καυστήρας και η βάνα του κάθε διαμερίσματος. 

 

Ο υπολογισμός που έχω δημιουργήσει είναι ο εξής προς το παρόν:

Χρέωση (€)  = ι Κ P α / (α+β+γ)   όπου

ι = η κατανάλωση πετρελαίου από τον καυστήρα ανά ώρα (5.67 L/h)

Κ = ώρες λειτουργίας του καυστήρα

Ρ = τιμή του πετρελαίου 

α = ώρες λειτουργίας ωρομετρητή ισογείου

β = ώρες λειτουργίας ωρομετρητή 1ου ορόφου

γ = ώρες λειτουργίας ωρομετρητή 2ου ορόφου

Αυτό που λέει από πάνω ο antloukidis. Την κατανάλωση δεν χρειάζεται να την βάλεις μέσα στην εξίσωση, διότι είναι ονομαστική και πάντα θα έχεις διαφορά από το τιμολόγιο. Βάζεις το τιμολόγιο και το διαιρείς διά το σύνολο των ωρών, πολλαπλασιάζοντας επί τις ώρες του κάθε διαμερίσματος για να βγάλεις τις επιμέρους χρεώσεις. Δεν είναι το πιο σωστό, αλλά είναι η πιο απλή προσέγγιση, θεωρώντας ότι τα σπίτια έχουν προσεγγιστικά παρόμοιες απώλειες.

Επίσης τώρα που το σκέφτομαι τις ώρες που καίει ο καυστήρας, δεν πρέπει να τις παίρνεις υπόψη και για άλλον έναν λόγο, θερμίδες από τον λέβητα καταναλώνεις και όταν ο καυστήρας είναι σβηστός (έχει πιάσει θερμοκρασίες)...

Για σωστή μέτρηση ο μετρητής στον οποίο αναφέρεσαι είναι ο θερμιδομετρητής, αλλά δεν αξιζει τον κόπο κατά την άποψή μου στην περίπτωσή σου, μια χαρά θα βγάλεις την μοιρασιά έτσι. 5 10 ευρώ πάνω κάτω μια οικογένεια είσαστε θα τα βρείτε...

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, mechpanos said:

Αυτό που λέει από πάνω ο antloukidis. Την κατανάλωση δεν χρειάζεται να την βάλεις μέσα στην εξίσωση, διότι είναι ονομαστική και πάντα θα έχεις διαφορά από το τιμολόγιο. Βάζεις το τιμολόγιο και το διαιρείς διά το σύνολο των ωρών, πολλαπλασιάζοντας επί τις ώρες του κάθε διαμερίσματος για να βγάλεις τις επιμέρους χρεώσεις. Δεν είναι το πιο σωστό, αλλά είναι η πιο απλή προσέγγιση, θεωρώντας ότι τα σπίτια έχουν προσεγγιστικά παρόμοιες απώλειες.

Συγνώμη αλλά μπερδεύτηκα. Τι εννοείται με τιμολόγιο; Να θεωρώ δηλαδή την τιμή για τα λίτρα που έβαλα συνολικά; Και να πολλαπλασιάζω με το ποσοστό των ωρών που αντιστοιχούν στον καθένα; Γιατί αν ναι, πως θα ξέρω πότε να δω τις ώρες; Ότι δηλαδή όντως έκαψα τα 500 που έβαλα για να πω ότι τώρα θα μετρήσω τις ώρες;

Εννοείς ότι δεν έχει λόγο το 5.6L/h επειδή ο ψεκαστήρας δεν θα είναι ακριβείς ότι όντως τόσα καταναλώνει;

9 ώρες πριν, mechpanos said:

Επίσης τώρα που το σκέφτομαι τις ώρες που καίει ο καυστήρας, δεν πρέπει να τις παίρνεις υπόψη και για άλλον έναν λόγο, θερμίδες από τον λέβητα καταναλώνεις και όταν ο καυστήρας είναι σβηστός (έχει πιάσει θερμοκρασίες)...

Πως καταναλώνω; Αφού το ρολόι μετράει τις ώρες που ο καυστήρας καίει. Αν δεν καίει δεν καταναλώνει πετρέλαιο άρα οι ώρες από τα ρολόγια είναι πάντα περισσότερες (ζεστό νερό άρα οι ώρες τρέχουν).

 

Εν τέλει, αν καταλαβαίνω σωστά μου λέτε είναι ότι θα είναι πιο ανακριβές να χρησιμοποιήσω την ένδειξη το ψεκαστήρα σε συνδυασμό με τις ώρες που ο καυστήρας τραβάει πετρέλαιο για να υπολογίζω πόσα λίτρα έχω καταναλώσει κάθε φορά που θέλω να υπολογίζω τα χρήματα; Και να χρησιμοποιώ όλα τα λίτρα  που έβαλα. Αλλά εδώ τι κάνω; Περιμένω πότε θα αδειάσει το βαρέλι για να ξέρω ότι έσωσα τα λίτρα που έβαλα; Εκεί δεν συμφωνώ πως θα είναι αυτό ακριβές

Link to comment
Share on other sites

Ας το ξεμπλέξουμε λίγο...

Όποτε αγοράζεις πετρέλαιο μετράς (βλέπεις τις ενδείξεις) στα 3 διαμερίσματα.

Αφαιρείς τις ενδείξεις της προηγούμενης φοράς και βρίσκεις πόσες ώρες άναψε το κάθε διαμέρισμα.

Μοιράζεις το τιμολόγιο αγοράς ανάλογα με τις ανωτέρω ώρες (με τον τύπο που έγραψα ανωτέρω)

Υ.Γ. Ο τρόπος αυτός, ίσως αποδεκτός σε οικογενειακή πολυκατοικία, δεν είναι δίκαιος για τα "ακραία" διαμερίσματα (ισόγειο και τελευταίου ορόφου).

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Αυτό όμως φυσικά υποθέτει ότι εγώ βάζω κάθε φορά πετρέλαιο κοντά στη φάση που τελειώνει και ότι κάθε φορά βάζω τα ίδια λίτρα. Αλλιώς χρεώνω το πετρέλαιο που μόλις έβαλα με άγνωστη ποσότητα λίτρων που καταναλώθηκαν την προηγουμενη φορά (για τα οποία αντιστοιχούν οι ώρες).

Οι υπόλοιποι το κάνουν έτσι επειδή καταμερίζεται πάνω κάτω ανά τους καιρούς ή έχουν τρόπο να βλέπουν την στάθμη στα βαρέλια;

Γιατί πολύ απλά αυτή τη στιγμή πες ότι βάλω 500 λίτρα. Δεν έχω κάψει τίποτα για φέτος που θέλω να μετρήσω. Άρα δεν έχω και ώρες να υπολογίσω. Είτε είχα συντελεστές είτε όχι, πάλι ισχύει η ερώτηση (μιας και ανέφερες ότι δεν θα είναι δίκαιο για εισόγειο vs τελευταίος όροφος)

 

 

Αν είσαι Μηχανικός ή φοιτητής σε ανάλογη σχολή, βάλε της ειδικότητα στο προφίλ σου.

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, than2031995 said:

Αυτό όμως φυσικά υποθέτει ότι εγώ βάζω κάθε φορά πετρέλαιο κοντά στη φάση που τελειώνει και ότι κάθε φορά βάζω τα ίδια λίτρα. Αλλιώς χρεώνω το πετρέλαιο που μόλις έβαλα με άγνωστη ποσότητα λίτρων που καταναλώθηκαν την προηγουμενη φορά (για τα οποία αντιστοιχούν οι ώρες).

Οι υπόλοιποι το κάνουν έτσι επειδή καταμερίζεται πάνω κάτω ανά τους καιρούς ή έχουν τρόπο να βλέπουν την στάθμη στα βαρέλια;

Γιατί πολύ απλά αυτή τη στιγμή πες ότι βάλω 500 λίτρα. Δεν έχω κάψει τίποτα για φέτος που θέλω να μετρήσω. Άρα δεν έχω και ώρες να υπολογίσω. Είτε είχα συντελεστές είτε όχι, πάλι ισχύει η ερώτηση (μιας και ανέφερες ότι δεν θα είναι δίκαιο για εισόγειο vs τελευταίος όροφος)

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί απλά πράγματα γίνονται δύσκολα.

Εμείς στην πολυκατοικία όντως προμηθευόμαστε πετρέλαιο όταν ξεμείνουμε, κυρίως γιατί δεν μαζεύονται τα λεφτά εγκαίρως. Αλλά και πάλι... Υπάρχει ένα αρκετά ακριβές όργανο που λέγεται βέργα. Το βουτάς μέσα στην δεξαμενή πριν την παραλαβή και μετράς την στάθμη. Αν είναι ορθογωνικού σχήματος, είναι εύκολο να βρεις ποσότητα. 

Βουτάς και μετά την παραλαβή, με την παρέλευση 1-2 λεπτών να ηρεμήσει η στάθμη.

Έτσι

α) Τσεκαρεις την παραλαμβανόμενη ποσότητα

β) Γνωρίζεις την ενδιάμεση κατανάλωση μεταξύ των δύο παραλαβών.

Αν έχει αλλάξει η χρέωση εφαρμόζεις το σύστημα fifo (πχ είχαν μείνει 200 λίτρα, έφερες αλλά 500 με άλλη χρέωση και εκαψες τα 400, βάζεις 200 που είχαν μείνει *χρέωσηΑ να τα τελειώσεις και 200 από την τελευταία παραλαβή...τέλος πάντων θεωρώ ότι αυτό είναι απλό και κατανοητό)

Από την μετρούμενη κατανάλωση λοιπόν βγάζεις το ποσό που αναλογεί συνολικά μεταξύ 2 μετρήσεων, και με τις μετρήσεις το μοιράζεις.

Από την στιγμή που μπορείς με σχετική ακρίβεια να μετρήσεις τις καταναλώσεις, δεν βλέπω τον λόγο να μπλέξεις με θεωρητικό υπολογισμό, γι αυτό έγραψα ότι δεν μας απασχολεί η κατανάλωση του καυστήρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, than2031995 said:

Γιατί πολύ απλά αυτή τη στιγμή πες ότι βάλω 500 λίτρα. Δεν έχω κάψει τίποτα για φέτος που θέλω να μετρήσω. Άρα δεν έχω και ώρες να υπολογίσω. 

Αφού δεν έχεις ώρες και θεωρείς ότι και τα 3 διαμερίσματα έχουν ίσες απώλειες, καθένας πληρώνει 500/3=166,7 λίτρα!

Υ.Γ. Καταγράφεις τους μετρητές των διαμερισμάτων για το επόμενο γέμισμα!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ερώτηση προς συναδέλφους και μη

Σχετικά με το επίδομα θέρμανσης, η εφαρμογή της ΑΑΔΕ απαιτεί από τον διαχειριστή της πολυκατοικίας να δηλώσει τα χιλιοστά θέρμανσης του κάθε διαμερίσματος. Αναφέρομαι σε πολυκατοικία κατασκευής του 2006 με κεντρικό σύστημα παραγωγής θερμότητας με ΦΑ. Στην εφαρμογή υπάρχει μόνο ένα πεδίο που αφορά αυτήν την καταχώρηση χιλιοστών θέρμανσης ανά διαμέρισμα, ενώ από την μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης υπολογίζονται 2 ασυντέλεστες για κάθε ιδιοκτησία, που σχετίζονται με τις πάγιες και με τις μεταβλητές δαπάνες που προκύπτουν από την χρήση (ωρομέτρηση). Γνωρίζει κανείς τι συντελεστές πρέπει να καταχωρηθούν στο σύστημα της ΑΑΔΕ ως χιλιοστά θέρμανσης;; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 24/11/2021 at 10:46 ΜΜ, dfeid said:

Ερώτηση προς συναδέλφους και μη

Σχετικά με το επίδομα θέρμανσης, η εφαρμογή της ΑΑΔΕ απαιτεί από τον διαχειριστή της πολυκατοικίας να δηλώσει τα χιλιοστά θέρμανσης του κάθε διαμερίσματος. Αναφέρομαι σε πολυκατοικία κατασκευής του 2006 με κεντρικό σύστημα παραγωγής θερμότητας με ΦΑ. Στην εφαρμογή υπάρχει μόνο ένα πεδίο που αφορά αυτήν την καταχώρηση χιλιοστών θέρμανσης ανά διαμέρισμα, ενώ από την μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης υπολογίζονται 2 ασυντέλεστες για κάθε ιδιοκτησία, που σχετίζονται με τις πάγιες και με τις μεταβλητές δαπάνες που προκύπτουν από την χρήση (ωρομέτρηση). Γνωρίζει κανείς τι συντελεστές πρέπει να καταχωρηθούν στο σύστημα της ΑΑΔΕ ως χιλιοστά θέρμανσης;; 

Αν και ο όρος "χιλιοστά" είναι αναχρονιστικός, και αν και ετεροχρονισμένα καθότι μπήκαμε στον Γενάρη του '22 πλέον... προφανώς και χρησιμοποιείς τα εi, τα οποία δίνουν άθροισμα "1", επί χίλια βέβαια, για να βγάλεις χιλιοστά! (τις μεταβλητές δαπάνες στην ουσία)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.