Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατανομή δαπανών θέρμανσης (ωρομέτρηση)


Γιαννης78

Recommended Posts

Συγγνώμη που ξεθάβω το θέμα αλλά θα βάλουμε κεντρική θέρμανση και θέλω να σφραγίσω τα σώματα , η πολυκατοικία είναι παλιά 79-80 και έχουμε φυσικό αέριο.

 

Έψαξα στο forum και σε άλλα sites και αν κατάλαβα καλά αν αποφασίσει το 51% δεν πληρώνω τίποτα αλλιώς πληρώνω ένα ποσοστό.

 

Και ρωτάω το 51% των ιδιοκτήτων η όσοι έρθουν στην συνέλευση ?

 

Και πως βγαίνει το ποσοστό ισχύει αυτός ο τύπος Pθ = dQ/dt = c · dm/dt · Δθ = c · ρ · dV/dt · Δθ ?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Συγγνώμη που ξεθάβω το θέμα αλλά θα βάλουμε κεντρική θέρμανση και θέλω να σφραγίσω τα σώματα , η πολυκατοικία είναι παλιά 79-80 και έχουμε φυσικό αέριο.
 
Έψαξα στο forum και σε άλλα sites και αν κατάλαβα καλά αν αποφασίσει το 51% δεν πληρώνω τίποτα αλλιώς πληρώνω ένα ποσοστό.
 
Και ρωτάω το 51% των ιδιοκτήτων η όσοι έρθουν στην συνέλευση ? Οτι λέει ο κανονισμός της πολυκατοικίας
 
Και πως βγαίνει το ποσοστό ισχύει αυτός ο τύπος Pθ = dQ/dt = c · dm/dt · Δθ = c · ρ · dV/dt · Δθ ????? Τι είναι αυτό που γράφεις ?

 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που ξεθάβω το θέμα αλλά θα βάλουμε κεντρική θέρμανση  [ποιοί θα βαλουμε "κεντρικη" ??]
και θέλω να σφραγίσω τα σώματα [ποιανού]??
, η πολυκατοικία είναι παλιά 79-80 και έχουμε φυσικό αέριο.[ποιοι εχουμε???]
 
Έψαξα στο forum και σε άλλα sites και αν κατάλαβα καλά αν αποφασίσει το 51% δεν πληρώνω τίποτα αλλιώς πληρώνω ένα ποσοστό.
 
Και ρωτάω το 51% των ιδιοκτήτων η όσοι έρθουν στην συνέλευση ?
 
Και πως βγαίνει το ποσοστό ισχύει αυτός ο τύπος Pθ = dQ/dt = c · dm/dt · Δθ = c · ρ · dV/dt · Δθ ?

 

 

και βεβαια, μια αόριστη  ερώτηση δεν αποτελει   λογο για αρνητικη φημη..... 

 

άλλως θα ειχαμε κοκκινισει το φορουμ στις αρνητικες..

 

οκ??

 

το αποκατεστησα...και  περιμενουμε τις  διευκρινισεις του ηλεκτρολογου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

και βεβαια, μια αόριστη  ερώτηση δεν αποτελει   λογο για αρνητικη φημη..... 

 

άλλως θα ειχαμε κοκκινισει το φορουμ στις αρνητικες..

 

οκ??

 

το αποκατεστησα...και  περιμενουμε τις  διευκρινισεις του ηλεκτρολογου

 

Στην πολυκατοικία μου κάναμε συνέλευση για την θέρμανση έχουμε φυσικό αέριο αλλά όχι αυτόνομο και εγώ δεν θέλω να βάλω και σκέφτομαι να σφραγίσω τα σώματα..

 

Αν τελικά βάλουμε εγώ τι πληρώνω ? Ο τύπος που έβαλα παραπάνω ( Pθ = dQ/dt = c · dm/dt · Δθ = c · ρ · dV/dt · Δθ) είναι σύμφωνα με μια μελέτη ενός καθηγητή ΤΕΙ τι πληρώνω από την θερμότητα που θα εκμεταλλευτώ από τα άλλα διαμερίσματα αλλά δεν ξέρω αν ισχύει στην περίπτωσή μου.

 

  Υ.γ
 
Συγνώμη αν δεν ήμουν αναλυτικός και σας ταλαιπώρησα άδικα αν πάλι κάτι ξέχασα να πω ρωτήστε με :)
 
Y.γ  2
 
Μερικές διευκρίνησις για τον τύπο που έδωσα πιο πάνω 
 
   Pθ = dQ/dt   ο ρυθμός παροχής της θερμότητας (θερμική ισχύς) προς το διαμέρισμα (1 Watt = 1 Joule/sec = 4,2 cal/sec), 
   dm/dt   η παροχή του νερού σε μάζα (Kgr/sec), 
   dV/dt   η παροχή του νερού σε όγκο (m³/sec), 
   c = 1 cal/(°C·gr) = 1000 cal/(°C·Kgr) = 1 kcal/(°C·Kgr) = 4,2 kJ/(°C·Kgr)   η ειδική θερμότητα του νερού, 
   ρ = 1 gr/ml = 1 Kgr/lit = 1000 Kgr/m³ η πυκνότητα του νερού, και 
   Δθ = θ1 - θ2   η διαφορά θερμοκρασίας του νερού (°C) 
Link to comment
Share on other sites

Τα ποσοστά κατανομής των δαπανών θέρμανσης πριν βγει ο αντίστοιχος κανονισμός (ΦΕΚ 631-Δ/85 Κατανομή δαπανών κεντρικής θέρμανσης) οριζόντουσαν κατά περίπτωση και αναγράφονται στο καταστατικό της πολυκατοικίας.

 

Το καταστατικό αλλάζει μόνο σε συμβολαιογράφο και απαιτείται συνυπογραφή από ΟΛΟΥΣ τους συνιδιοκτήτες.

 

Αυτά που λέγονται για ποσοστό 51% ή 65% δεν νομίζω να προβλέπονται από κάποιον νόμο αλλά ισχύουν αν πας μέσω της δικαστικής οδού, το δικαστήριο θα κρίνει το αίτημα της πλειοψηφίας και αν το βρει δίκαιο θα εγκρίνει την τροποποίηση του καταστατικού.

 

Δυνατότητα αποσύνδεσης υπάρχει μόνο αν θέλεις να βάλεις δικό σου λέβητα αερίου .

 

Την σχετική νομοθεσία μπορείς να την δεις σε πολλά post, όπως στου centervak http://www.michanikos.gr/topic/26385-Αποκοπή-συνιδιοκτήτη-από-κεντρική-θέρμανση/?p=414067

 

Συνοπτικά: Αν από το καταστατικό της πολυκατοικίας προβλέπεται δυνατότητα αποσύνδεσης από την κεντρική θέρμανση ή αν βάλεις ατομικό λέβητα αερίου τότε μπορείς να αποκοπείς από την κεντρική θέρμανση χωρίς πρόβλημα, διαφορετικά θα πρέπει να συμφωνήσουν όλοι οι συνιδιοκτήτες και θα πρέπει να πάτε σε συμβολαιογράφο για τροποποίηση του καταστατικού (με την ευκαιρία θα συζητήσετε όλες τις τυχόν αλλαγές που θέλετε για το καταστατικό ώστε να το ενημερώσετε μια και καλή, όπως θέματα διαχείρισης, καθαριότητας, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρολόγε, από ότι καταλαβαίνω, έχετε κεντρική θέρμανση με φυσικό αέριο χωρίς αυτονομία, σωστά;

Αυτή ήδη υπάρχει, φαντάζομαι. Εσύ τί δεν θέλεις να βάλεις;

Δεν θέλεις να χρησιμοποιείς πλέον την θέρμανση, γιαυτό σφραγίζεις τα σώματα;

 

Προσωπική μου γνώμη, από το να κινήσεις μια τεράστια γραφειοκρατική (και δαπανηρή!) διαδικασία για να πετύχεις την αποκοπή, αφού φυσικό αέριο υπάρχει, βάλε εκεί με επιδότηση εγκατάστασης έναν ατομικό λέβητα να αποκοπείς αυτομάτως και να τελειώνεις...Αν σου πουν μετέπειτα ότι πρέπει να πληρώνεις, πρέπει η διαχείριση να κινήσει δικαστική διαδικασία όπου θα δικαιωθείς και θα σου πληρώνει και τα δικαστικά σου έξοδα.

Γνώμη μου πάντα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 years later...

Καλησπέρα.

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω κάποια πράγματα.

Όπως γνωρίζουμε, σε μια πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση με ωρομετρητές, το ποσοστό συμμετοχής κάθε διαμερίσματος στη δαπάνη προμήθειας πετρελαίου, προκύπτει από την εξίσωση: Π = f∙ε + [1-∑(f∙ε)] ∙ (ε∙Ω)/[∑(ε∙Ω)], όπου:

Ω: διαφορά μεταξύ δύο ενδείξεων του ωρομετρητή.

ε=Q/ΣQ: συντελεστής επιβάρυνσης (Q οι απώλειες του διαμερίσματος και ΣQ οι συνολικές απώλειες της οικοδομής).

f=ω-(x+y+z): συντελεστής παραμένουσας επιβάρυνσης.

1) Σε έναν πίνακα κατανομής ποσοστών συνιδιοκτησίας / κοινοχρήστων, υπάρχουν στήλες με τα ποσοστά (χιλιοστά) δαπανών κοινοχρήστων, ανελκυστήρα και θέρμανσης. Τα χιλιοστά δαπάνης θέρμανσης είναι το ε (QQ) ?

2) Ο συντελεστής ω παίρνει τιμές από 0,45 έως 0,65 και εξαρτάται από τη θέση του διαμερίσματος και από το αν το κτήριο έχει (ή όχι) θερμομόνωση σύμφωνα με τον κανονισμό. Με το τελευταίο εννοούμε ότι έχει κατατεθεί (ή όχι) στην Πολεοδομία μελέτη θερμομόνωσης ? Αν αυτό δεν το γνωρίζουμε, μπορούμε να το συνάγουμε από το έτος της οικοδομικής άδειας ή της κατασκευής ? Αν ναι, από ποιο έτος είναι υποχρεωτικό ?

3) Αν δεν κάνω λάθος, η ανωτέρω εξίσωση εφαρμόζεται υποχρεωτικά από την έναρξη ισχύος του ΦΕΚ 631Δ' (7/1/1986). Ποια ημερομηνία λαμβάνουμε υπόψη, αυτή της έκδοσης οικοδομικής άδειας ή της κατασκευής της πολυκατοικίας ? Αν δεν υπάρχει μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης από μηχανικό, μπορεί να γίνει εκ των υστέρων ? Σε αυτή την περίπτωση, είναι υποχρεωμένοι οι ένοικοι να την αποδεχτούν ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

 

Καλησπέρα, συνάδελφε. Θα προσπαθήσω να προσεγγίσω τα ερωτήματά σου, με την δική μου αντίληψη.

1. Τυπικά στην αυτονομία δεν υπάρχουν "χιλιοστά" θέρμανσης, όπως είναι αυτά των κοινοχρήστων ή όπως ήταν παλιά με την κεντρική μή αυτόνομη θέρμανση, που το ανάβανε και όσο έκαιγε το μοιραζόντουσαν όλοι με τα "χιλιοστά"... Ωστόσο στην ουσία το πλησιέστερο αντίστοιχο σε "χιλιοστά" όπως σωστά λες, είναι ο συντελεστής επιβάρυνσης εi του κάθε διαμερίσματος.

2. Υποτίθεται ότι αυτό υπολογίζεται με την μελέτη κατανομής που κατατίθεται κατά την έκδοση άδειας λειτουργίας. Οπότε μπορεί να έχουν συμβεί εκ των υστέρων οποιεσδήποτε τροποποιήσεις! Αν αποφασιστεί να εκπονηθεί νεότερη μελέτη, εκτιμώ ότι θα πρέπει να λάβει υπόψη την υπάρχουσα κατάσταση της οικοδομής, προσεγγίζοντας όσο το δυνατόν καλύτερα την πραγματικότητα σήμερα.

3. Εκτιμώ ότι εφαρμόζεται υποχρεωτικά όπου υπάρχει ωρομέτρηση, ανεξαρτήτου ημερομηνίας άδειας ή κατασκευής. Αν δεν υπάρχει μελέτη κατανομής, πώς θα βγαίνουν τα κοινόχρηστα; Εκτιμώ ότι είναι υποχρεωμένοι όλοι να αποδεχθούν να εκπονηθεί η μελέτη, αλλιώς οποιαδήποτε έκδοση δαπανών θέρμανσης θα είναι παράνομη.

Αυτές είναι οι δικές μου εκτιμήσεις!

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

στην πολυκατοικια που μενω υπαρχει μελετη κατανομης με Π = f∙ε + 0,6945 ∙ (ε∙Ω)/[∑(ε∙Ω)] και στο καταστατικο της πολυκατοικιας αναφερει οτι το 20% παει για παγιο και το υπολοιπο 80% επιμεριζεται στα διαμερισματα που κανουν χρηση. Η ερωτηση μου ειναι πως υπολογιζεται το ποσοστο ενος διαμερισματα ποθ δεν κανει χρηση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.