Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΥΜΨΙΦΙΣΜΟΣ ΕΙΣΦΟΡΩΝ Ν4014/11 - Ν720/747 ΚΑΙ Ν1337/83


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

 

Είμαι συνάδελφος πολιτικός μηχ/κός και θέλω να σας θέσω κάποια ερωτήματα για υπόθεση μου με δήλωση αυθαιρέτου

 

Πελάτης μου έχει αυθαίρετο εκτός σχεδίου ( εξακολουθει να ειναι εκτος σχεδιου εντος ΖΟΕ κατασκευασμένο από το 1974

Το συγκεκριμένο ακίνητο δηλώθηκε αρχικά το 1978 με το νόμο 720/77

και πήρε προσωρινό τιτλο μη κατεδαφίσεως αυθαιρετου ενώ στη συνεχεια βασει

πάντα του 720/77 πήρε τιτλο οριστικης μη κατεδαφισεως αυθαιρετου απο τη δ/νση πολεοδομιας του διαμερισματος ανατ. Αττικης

της Νομαρχιας Αττικης . Να σημειωθει οτι το 1978 βασει του 720/77 εχει πληρωθει εισφορα σε 2 δόσεις οπως προβλεποταν ποσου 3.178 δρχ.

 

Στη συνεχεια ο πελατης μου δηλωνει το αυθαιρετο με το 1337/83 και πληρώνει σε 2 φάσεις (α φαση εισφορα 10240δρχ, β φάση 12240δρχ)

Εξαίρεση από κατεδάφιση δεν πήρε αφού δεν ενταχθηκε εώς και σημερα στο σχέδιο οπότε και δεν ολοκληρώθηκε η διαδικασία του 1337/83

 

Βάσει τώρα του νέου νόμου εφόσον δεν υπάρχει εξαίρεση από κατεδάφιση με τον 1337/83 πρέπει να ξαναγίνει δήλωση

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι άν λόγω του τίτλου οριστικής μη κατεδάφισης σύμφωνα με τον 720/77 που υπάρχει

απαλλάσεται το αυθαίρετο από δήλωση και στην περίπτωση που είμαστε υποχρεώμενοι να προχωρήσουμε σε εκ νέου δήλωση

ο συμψηφισμός που προβλέπεται για παλαιότερες εισφορές πώς υπολογίζεται αφού αν πάρουμε τις εισφορές του 1337/83 που πληρωθηκαν

μπορεί το ποσό των 22480 δρχ συνολικά να είναι σήμερα μικρό αλλά τότε αφορούσε στο 10% της υπολογισμένης από μηχ/κο αξίας του

αυθαιρέτου οπότε δεν είναι δυνατόν να γίνει και συμψηφισμός με την σημερινή ισοτιμία δραχμής - ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω συναδελφε, απαλασσεται το ακινητο απο την ενταξη στο νομο, εφοσον εχει ολοκληρωσει της 2 πρωτες φασεις του νομου Τριτση (και εχεις αποδεικτικα στα χερια σου οτι ολοκληρωσε) και ειναι εκτος σχεδιου, οποτε δεν μπορεσε να μπει στην 3η φαση...

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση όμως που έχει μόνο τον τίτλο νομιμοποιήσεως του Ν.720/77 και δεν προχώρησε σε δήλωση με τον Ν.Τρίτση τί γίνεται?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω συναδελφε, απαλασσεται το ακινητο απο την ενταξη στο νομο, εφοσον εχει ολοκληρωσει της 2 πρωτες φασεις του νομου Τριτση (και εχεις αποδεικτικα στα χερια σου οτι ολοκληρωσε) και ειναι εκτος σχεδιου, οποτε δεν μπορεσε να μπει στην 3η φαση...

 

κι αν μπήκε στο σχέδιο η περιοχή αλλά το οικόπεδο έχει πρωτόκολλο αδυνάτου, προχωράω για νομιμοποίηση, μπορώ; με 3η φάση ή με 4014 ;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω συναδελφε, απαλασσεται το ακινητο απο την ενταξη στο νομο, εφοσον εχει ολοκληρωσει της 2 πρωτες φασεις του νομου Τριτση (και εχεις αποδεικτικα στα χερια σου οτι ολοκληρωσε) και ειναι εκτος σχεδιου, οποτε δεν μπορεσε να μπει στην 3η φαση...

 

Αυτο το έχεις επιβεβαιωσει από επισημες πηγές γιατί καταλαβαίνεις οτι οι ερμηνείες του 4014 είναι πολλές . Βλέπεις στον 1337/83 δεν αναφερεται ρητά πως για αυτά τα ακίνητα υπάρχει αναστολή κατεδάφισης αλλα αναφέρει μόνο στις κατηγοριες για τις εισφορες πως αρκει η α και β φαση μεχρι τη οριστικη τακτοποιηση αυτης της κατηγοριας αυθαιρετων .

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν το εχω διασταυρωσει απο επισημες πηγες, γι αυτο και αναφερω "απο οσο ειμαι σε θεση να γνωριζω"

Απο οσο εχω διαβασει και εδω μεσα αλλα και ρωτωντας συναδελφους κλπ, αυτο το συμπερασμα εβγαλα...

Τωρα μεχρι νεωτερας...

Link to comment
Share on other sites

Στο σεμινάριο του ΤΕΕ ΤΚΜ που πραγματοποιήθηκε μας ενημέρωσαν οτι για να απαλλαγει ενα κτίσμα απο την ένταξη στον 4014 πρέπει να εχει ολοκληρώσει και τις 3 φάσεις του 1337 και να εχει λάβει απόφαση νομάρχη για εξαιρεση από κατεδάφιση, πράγμα σπάνιο για τις περιπτώσεις αυθαιρέτων εκτός σχεδίου.

Επίσης τα προστιμα που ειχαν καταβληθεί συμφωνα με τον ν1337 δεν συμψηφίζονται.

Συμψηφίζονται μόνο πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης που εχουν καταβληθεί.

Link to comment
Share on other sites

Στο σεμινάριο του ΤΕΕ ΤΚΜ που πραγματοποιήθηκε μας ενημέρωσαν οτι για να απαλλαγει ενα κτίσμα απο την ένταξη στον 4014 πρέπει να εχει ολοκληρώσει και τις 3 φάσεις του 1337 και να εχει λάβει απόφαση νομάρχη για εξαιρεση από κατεδάφιση, πράγμα σπάνιο για τις περιπτώσεις αυθαιρέτων εκτός σχεδίου.

Επίσης τα προστιμα που ειχαν καταβληθεί συμφωνα με τον ν1337 δεν συμψηφίζονται.

Συμψηφίζονται μόνο πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης που εχουν καταβληθεί.

 

Πολύ σωστά τα λες. Αν δεν έχεις απόφαση νομάρχη πάπαλα...και πηγαίνεις κανονικά με 4014.Το ίδιο συμβαίνει και με τους παλιούς νόμους 410/68 κ 720/77....

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωμένο βλέπω το ΤΕΕ... σε λίγο θα μας πουν ότι απαιτείται δήλωση και για τα προ του 1923.

 

Ρητά ο 4014 αναφέρει ότι όλα οσα είναι σε αναστολή κατεδάφισης με τα άρθρα 15, 16, 17, 20 και 21 του ν. 1337/1983 και δεν έχει εκδοθεί απόφαση μη εξαίρεσης δεν χρειάζεται να κάνουν τίποτε.

Όσοι δήλώσαν με τον 720 που κρίθηκε αντισυνταγματικός θεωρείται ότι έχουν υποβάλει δήλωση με τον 1337 (άρθρο 20) και έχουν και αυτοί αναστολή κατεδάφισης.

Τα αυθαίρετα που δηλώθηκαν και εξαιρέθηκαν με τον 410/68 είναι νομίμως υφιστάμενα (άρθρο 22 ΓΟΚ). Η δυνατότητα εξαίρεσης εξετάζονταν πριν την πληρωμή. Ουσιαστικά όποιος πληρωσε την ειφορά το 1968 είναι νόμιμα υφιστάμενος.

 

Θλίβομαι για το σημερινό επίπεδο του υπουργείου και του ΤΕΕ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Στο σεμινάριο του ΤΕΕ ΤΚΜ που πραγματοποιήθηκε μας ενημέρωσαν οτι για να απαλλαγει ενα κτίσμα απο την ένταξη στον 4014 πρέπει να εχει ολοκληρώσει και τις 3 φάσεις του 1337 και να εχει λάβει απόφαση νομάρχη για εξαιρεση από κατεδάφιση

 

ZOI πές του χερετίσματα του τύπου που το είπε...

 

 

 

17.Αυθαίρετη κατασκευή εκτός σχεδίου με α'

και βφάση του ν. 1337/83, χωρίς να έχει ολοκληρωθεί η διαδικασία με την τρίτη φάση, εξαιρείται από την υποχρέωση υπαγωγής στο ν. 4014/11;

Εξαιρείται και δεν απαιτείται υποβολή δήλωση

 

.

 

.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.