Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Επαγγελματικά Δικαιώματα στην Αμερική


yanniss3

Recommended Posts

Καλησπέρα! Είμαι καινούργιος στο φόρουμ, αλλα η ανάγκη για εξεύρεση εναλλακτικών σεναρίων επαγγελματικής αποκατάστασης με οδήγησε στο να ζητήσω βοήθεια από όποιον μπορεί να έχει σοβαρή γωώση ή εμπειρία από το παρακάτω θέμα που με απασχολεί.

 

Είμαι απόφοιτος χημικός μηχανικός απο το ΕΜΠ και δουλεύω σαν μηχανικός ποιότητας σε μια project management εταιρία.

 

Εδώ και καιρό σκέφτομαι να την κάνω για Αμερική, μιας και εδώ τα βλέπω μαύρα έως άραχνα τα πράγματα.. Ο λόγος που επιλέγω την Αμερική είναι καθαρά το ότι έχω διπλή υπηκοότητα λόγω του πατέρα μου που έζησε εκεί αρκετά χρόνια.

 

Ψάχνωντας,λοιπόν, πώς θα μπορούσα να αναγνωρισώ την επαγγελματική μου ιδιότητα, έπεσα σε αυτό το site:

 

http://www.op.nysed.gov/prof/pels/

 

που ουσιαστικά αναφέρει ότι πρέπει να δώσω κάποιες εξετάσεις για να θεωρηθώ Professional Engineer στη ΝΥ.

 

Θα ήθελα να μάθω από κάποιον που έχει εμπειρία επί του θέματος, τι ακριβώς χρειάζεται να κάνει ένας μηχανικός από την Ελλάδα, προκειμένου να εργαστεί στην Αμερική και συγκεκριμένα στη Νέα Υόρκη.

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας! :smile:

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω ψαξει για την συγκεκριμενη πολη καταρχας να σου πω οτι πρεπει να εισαι αμερικανος πολιτης . Εαν οχι ξεχνα το

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω ψαξει για την συγκεκριμενη πολη καταρχας να σου πω οτι πρεπει να εισαι αμερικανος πολιτης . Εαν οχι ξεχνα το

 

ναι εχω και αμερικανικη υπηκοοτητα

Link to comment
Share on other sites

Μιας και απο οτι καταλαβα δεν γνωριζει ο κοσμος, ρωτησα σε αμερικανικο site και τα μεταφερω για καθε ενδιαφερομενο...

 

Βασικά πρέπει να αποκτήσεις τον τίτλο PE, που σημαίνει professional engineer. Συνήθως, μετά τις σπουδές δίνεις το EIT exam (Engineer in Training), σκοπός του οποιου είναι να πιστοποιήσει ότι έχεις τις γνώσεις να γίνεις μηχανικός. Μετά πρέπει να δουλέψεις για μερικά χρονια, στο NC (North Carolina) είναι 4, μέχρι να γίνεις PE. Για να γίνεις PE πρέπει να περάσεις άλλη μια εξέταση. Γενικώς αυτές οι εξετάσεις δεν είναι τιποτα τρομακτικό. Στη δικη σου περίπτωση όμως, επειδή έχεις "αρκετα" χρονια προϋπηρεσία (μεταξυ 4 και 5 ετων προυπηρεσιας..), λογικά θα μπορούσες να αποκτήσεις τον τίτλο απευθείας, αλλα δεν έχω ιδέα πως μπορεί να γίνει αυτό. Ρίξε μια ματια στον NCEES για τις διαδικασίες και τα exams:

http://www.ncees.org/

 

Οποτε για Νεα Υορκη, ισχύει ότι ακριβως λεει αυτο εδω το site

http://www.op.nysed.gov/prof/pels/

 

Καλημερα σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αποσον ξερω απο γνωστο που ειναι ΗΠΑ οι Χημικοι Μηχανικοι εχουν μεγαλη ζητηση. Δεν θα δυσκολευτεις να βρεις δουλεια. Η Αμερικανικη υπηκοοτητα σου λυνει τα χερια μιας και στις ΗΠΑ το Νο1 προβλημα ειναι η εξασφαλιση αδειας εργασιας και παραμονης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αδεια για μονιμη εγκατασταση στις ΗΠΑ (immigration visa) εχεις? Παντως να ξερεις πως χωρις υπηκοοτητα ειναι σχεδον αδυνατον πλεον να μεταναστευσεις ΗΠΑ, μιας και τα πραγματα εχουν σφιξει παρα πολυ.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

εκτός αν βγάλεις τουριστική visa δουλέψεις παράνομα, σε επιλέξει τελικά ο εργοδότης και αναλαμβανει αυτος την μετέπειτα διαδικασία έκδοσης κανονικής visas

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.