Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπόδειγμα βεβαίωσης αδόμητου οικοπέδου.


Recommended Posts

Ωραία μέχρι εδώ.

Τα αδόμητα τα δηλώνουμε στο σύστημα τελικά;

γιατί έχω ακούσει από αρκετούς να δίνουν βεβαιώσεις για αδόμητα και να μην τα δηλώνουν ηλεκτρονικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει τελικά κάποια οριστική απάντηση; Εγώ σήμερα έβγαλα βεβαίωση από το σύστημα βάζοντας σαν συμφωνηθήσα τιμή τα 1000λ που λέει το τεε Θεσσαλίας. Θα πρέπει να πληρώσω τις εισφορές για αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω κι εγώ μια απορία σχετικά με τις αμοιβές. Αντιμετωπίζω την εξής περίπτωση, ένας ιδιοκτήτης έχει στην κατοχή του 10 αυτοτελή αγροτεμάχια για τα οποία πρέπει να του χορηγήσω βεβαίωση νομιμότητας αλλά για το καθένα από αυτά χρειάζεται να συνταχθεί και τοπογραφικό. Τι γίνεται σ'αυτή την περίπτωση με την αμοιβή;;; Αν χρεώσω το κάθε αγροτεμάχιο 300€ το τοπογραφικό συν την αμοιβή μηχανικού για τη βεβαίωση το αθροισμα όλων θα προκύψει αρκετά μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα τοπικο τμήμα ΤΕΕ, είπαν στα μέλη τους, να δηλώνουν στο σύστημα τα άδομητα με αμοιβή την νόμιμη αμοιβή του τοπογραφικού + αμοιβή δήλωσης για μια ημέρα δουλειάς.

Βγάζουν κωδικό και πληρώνονται τα λεφτά στη τράπεζα.

 

800~ Ευρώ για ένα τοπογραφικό για αδόμητο είναι πάρα πολλά, ειδικά αυτήν την εποχή.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Μου ζητήθηκε η έκδοση βεβαίωσης για μεταβίβαση αδόμητου οικοπέδου. Απ' ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα καταλαβαίνω πως προχωρώ μέσω του συστήματος του ΤΕΕ προσδιορίζοντας στο ακίνητο, παίρνω αριθμό και βάζω την αμοιβή που συμφώνησα με τον πελάτη μου σε κάποιο πεδίο. Πρέπει να συμπληρώσω και τα έγγραφα που ανέβασε η nasa στην πρώτη σελίδα του thread, ή με τη μετάβαση στην "υπό-ΤΕΕ" εποχή, κάτι τέτοιο είναι περιττό;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... μετά από ψάξιμο κατέληξα στα εξής:

 

- Άνοιγμα νέου έργου στο Σύστημα Διαχείρισης 4014 του ΤΕΕ

- Εντοπισμός του ακινήτου γραφικά

- Συμπλήρωση στοιχείων ιδιοκτήτη, μηχανικού, συμφωνηθείσας αμοιβής, ημερομηνίας αυτοψίας και 5 λόγια στην Τεχνική Έκθεση

- Υποβολή της Δήλωσης

- Επιλογή της 2ης περίπτωσης (δλδ πως είναι όλα νόμιμα)

- Κατέβασμα του 5σέλιδου pdf

- Εκτύπωση της 1ης σελίδας που φαίνεται το ηλεκτρονικό κλειδί και όλα τα στοιχεία

- Εκτύπωση ΔΙΚΙΑΣ ΜΟΥ δήλωσης, καθώς η δήλωση που βγαίνει αυτόματα από το ΤΕΕ πατώντας μετά την υποβολή στο "Πρόσθετα Στοιχεία" μιλάει για κτίρια και αυθαιρεσίες, ενώ εγώ έχω αδόμητο!

 

Θα τα πάω αύριο στον συμβολαιογράφο και θα δούμε... Αν έχω κάνει κάτι λάθος, παρακαλώ ενημερώστε με.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνω ακριβώς το ίδιο για αδόμητα.Το κείμενο του συστήματος για αυτήν τη βεβαίωση είναι άλλα αντί άλλων.Όποιος μας υποχρεώσει από συμβολαιογράφους μέχρι ΤΕΕ και ΥΠΕΚΑ για τη βεβαίωση του συστήματος τότε είναι καλύτερα να μπει με τους πρώτους στην εφεδρεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εφόσον δεν έχει στέγη είναι χωράφι, του δίνεις αδόμητο στη βεβαίωση, τραβάς φωτογραφίες το ερείπιο να καλυφθείς και είσαι οκ.

Δεν έχει διευκρινισθεί ακόμα τι γίνεται με τα ερείπια και τα ασκεπή κτήρια, τα οποία κάλλιστα μπορούν να επισκευασθούν από το νέο ιδιοκτήτη οπότε υπάρχει κίνδυνος ψευδούς βεβαίωσης.

Βρε δε με καταλαβες....να πουλησει το χωραφι θελει ο ανθρωπος και ζηταει την βεβαιωση. Δεν εχει σχεση με αυθαιρετα...

 

Το θεμα ειναι του την δινω ή οχι?

 

τελικά με τα χαλάσματα τι γίνεται σχετικά με την βεβαίωση;

Σε χωράφι υπάρχουν χαλάσματα, σε βαθμό όμως που δεν επιδιορθώνονται με τίποτα, έχει μείνει ενας τοίχος και οι υπόλοιποι τοίχοι έχουν σχεδόν γκρεμίστει. Για στέγη φυσικά δεν το συζητάμε.

Το δείχνω στο τοπογραφικό σαν "χαλάσματα" ή θα μπλέξω με τον συμβολαιογράφο;

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.