Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προκάτ κατασκευή από σκυρόδεμα


 
stela

Recommended Posts

καλημέρα μηχανικοί,

μήπως μπορεί κάποιος να βοηθήσει???

είμαστε σε δίλημα σχετικά με το τι είναι καλύτερο.κανονική ή προκάτ κατασκευή?ποιά τα κυριοτερα σύν και ΄πλήν της κάθε μιας? :shock: επίσης που πόρω να δώ δείγματα και σχέδια προκάτ στο ιντερνέτ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η απορία σου θα απαντηθεί αν αναλογιστείς τα πλεονεκτήματα του ωπλισμένου σκυροδέματος.Τα προκατ ειναι ελαφριές κατασκευές(κυρίως ξύλινες) για μικρές σχετικές κατόψεις και μικρή επέκταση καθ'ύψος.Δε νομίζω άλλωστε να είδε κανείς ένα εμπορικό κέντρο να είναι προκάτ!Πιστεύω πως θα σε βοηθήσει εάν κάνεις σύγκριση ανάμεσα σε ξύλινες κατασκευές και κατασκευές από μπετόν

Link to comment
Share on other sites

Αν επιλέξεις προκάτ ζήτησε να σου δώσουν στοιχεία για την αντισεισμικότητα τους και να τα πας σε μηχανικό. Το λεω γιατί σίγουρα υπάρχουν προκατ και προκατ. Μάλλον εννοείς προκατ από σκυρόδεμα...

Link to comment
Share on other sites

Τα προκατ ειναι ελαφριές κατασκευές(κυρίως ξύλινες) για μικρές σχετικές κατόψεις και μικρή επέκταση καθ'ύψος

 

Αυτό δεν είναι υποχρεωτικό. Υπάρχουν και προκατασκευασμένα κτίρια από σκυρόδεμα. Απλά για να συμφέρει οικονομικά η χρήση τους πρέπει να ειναι δυνατή η τυποποίηση και κυρίως η ανάγκη επανάληψης (μεγάλα κτιριακά συγκροτήματα). Παλαιότερα η ΜΟΜΑ είχε χτίσει πάρα πολλά σχολεία με αυτήν την μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

stela συγγνώμη που θα γίνω κακός αλλά θα βγάλεις άκρη ρωτώντας δεξιά και αριστερά ?

 

Θα μάθεις τι σημαίνει οπλ. σκυρόδεμα ή προκάτ στοιχεία ή ξυλεία ή δεν ξέρω και γω τι ?

 

Άντε και εγώ σου απαντώ συμβατική κατασκευή.

 

Με ξέρεις ? Έχεις δει πτυχία, γνώσεις, δουλειές μου, μεράκι, φάτσα ?

ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ?

 

Έλυσες το θέμα σου ρωτώντας στους τοπογράφους........τώρα εδώ τι ψάχνεις ?

 

Να σου πούμε ποια είναι η βέλτιστη λύση κατά την κρίση του καθενός ?

 

Μετά από τη λήψη της απόφασης σου θα πας στους αρχιτέκτονες να σου βγάλουν και μια λύση για τα τετραγωνικά που θες ?

 

Στην περιοχή σου δεν έχει εταιρείες με προκάτ ........ή στην τελική δεν έχει μηχανικούς ?

 

Και προς όλους τους συναδέλφους :

 

Συνάδελφοι θέλετε να γίνει εδώ μέσα βήμα συζητήσεων με αλεξιπτωτιστές μη μηχανικούς που θα ρωτάνε ότι να 'ναι ?

 

Γιατί συνεχίζοντας να απαντάτε δίνετε θάρρος και σε επόμενους και σε επόμενους κλπ κλπ κλπ Και οι εν λόγω "εν δυνάμει" πελάτες μας όταν θα καταλήξουν σε μηχανικό (γιατί αλλιώς δεν μπορούν, καθώς αν μπορούσαν θα το έπρατταν) θα τον πρήξουν με τις super γνώσεις που απέκτησαν από 5 πόστς.

 

Και όσον αφορά στο φόρουμ απλά γεμίζει με inactive θσερσ, που μπήκαν ρώτησαν δήθεν έμαθαν ....και έφυγαν γεμίζοντας to bandwith.

 

Δεν εκφράζω τις απόψεις των admin-mods απλά την αφεντομουτσουνάρα μου.

 

Δόξα το Θεό υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες μηχανικοί..........ας απευθυνθούν εκεί οι ενδιαφερόμενοι.

 

Συμβουλή :

 

1) ψάξε internet για εταιρείες προκάτ

2) βρες μηχανικό ....απασχόλησέ τον και κάνε τη δουλειά σου.

 

Με το συμπάθειο stela αλλά έτσι έχουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι όπως τα λες είναι TheoTDM900,

Αν συνεχισθεί αυτό θα γίνει το αδιαχώρητο εδώ μέσα. Δόξα το θεό, υπάρχουν μηχανικοί σε κάθε γωνιά της Ελλάδας, να πάνε να ρωτήσουν τις πληροφορίες που θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Theo αυτά που γράφεις, από το στόμα μου τα πήρες..συμφωνώ 100% σε όλα.

 

Στην αρχή νόμιζα ότι το michanikos.gr είναι ένα portal για συνάδελφος, στο οποίο ανταλλάσσονται απόψεις χάρην επαγγελματικής άμυλας και δημιουργικού ενδιαφέροντος.

 

Δυστυχώς βλέπω ότι τείνει να γίνει on-line τεχνική εταιρία συμβούλων.

 

Ας καταλάβουμε επίσης (πέραν των αυτονόητων) ότι παίρνοντας θέση σε θέματα που ούτε ολοκληρωμένη, αλλά αποσπασματική, γνώση έχουμε πολλές φορές μπορεί να κάνουμε λάθος, και να δημιουργούμε πρόβλημα σε συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να διαφωνήσω.

Είναι όμως λίγο λεπτό το θέμα στο που θα σταματήσει να απαντάει κάποιος....

Και κάτι άλλο...μέσα από αυτό το φορουμ σίγουρα θα πρήξουν αρκετοί τους μηχανικούς τους με τις σούπερ γνώσεις τους ακόμα και αν δεν έχουν ποστάρει και οι ίδιοι !!!!

Υ.Γ Πρέπει πριν απαντάμε να ρίχνουμε και μια ματιά στο ιστορικό.....εγώ το ξεχνάω :cry:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.