Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μεταβίβαση οικοπέδου με κτίσμα προ του 1955


kmanoz

Recommended Posts

Η συμβολαιογραφος μου ζητάει βεβαίωση που να αναφέρει ότι το ακίνητο είναι προυφισταμενο του 1955 και εξαιρείται του νόμου 4014. Η μονή επιβεβαίωση που έχω είναι η μαρτυρία του ιδιοκτήτη. Τι πρέπει να κάνω σε αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 126
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αρχικά:

 

Βεβαίωση 1ης ηλεκτροδότησης.(λίγο χλωμό για πριν του 55,αλλά οχι απίθανο).

Δες εάν εμφανίζεται το κτίσμα σε διαγράμματα Υπ.Γ. (αν υπάρχουν στην περιοχή).

Αεροφωτογραφίες βοηθούν της εποχής.

Αλλοι αναφέρουν μαρτυρίες ηπερήλικων, φωτογραφίες κτιρίου κτλ.

 

Με όλα αυτά, παίρνεις τη βεβαίωση απο τον Δήμο που ανήκει το ακίνητο. Δε τη συντάσσεις εσύ.

Εσύ απλά βεβαιώνεις πως "σύμφωνα με την Χ βεβαιωση προ του 55 μπλα μπλα μπλα" το Ψ κτίσμα εξαιρείται του 4014/11".

 

Τουλάχιστο για όποτε μου ζητήθηκε παρόμοια βεβαίωση,τα άνωθεν ακολουθούσα.

 

Αν μπορεί να σε βοηθήσει και κάποιος εμπειρότερος, μείνε stand by.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε, δεν φτάνει η επιβεβαίωση του ιδιοκτήτου πρέπει να βρεθεί βεβαίωση δημάρχου ή κοινοτάρχου, η παλαιο συμβόλαιο, λογαριασμός ΔΕΗ... ίσως βρείς πρώτη σύνδεση πότε έγινε ή κάποια αποδοχή κληρονομιάς που να αναφέρει κάτι τέτοιο και αυτό γιατί εμένα προσωπικά στο ΙΚΑ συγκεκριμένα μου απάντησαν :

" ....και που θελεις να το ξέρω έγω? και ποιά υλικά κατασκευής (πέτρινοι τοίχοι) μου λέτε κύριε , δηλαδη τι να κάνω να βάλω ενα κομμάτι απο το τοίχο στο φάκελο ?? μα τι λέτε τώρα..."

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο θέμα έχει πολλές φορές απαντηθεί στο παρελθόν. Ο πλέον πρόσφορος και αντικειμενικός τρόπος για βεβαίωση ύπαρξης κτιρίου προ 55, αν δεν υπάρχουν αλλες γραπτές αποδείξεις, είναι οι στερεοσκοπικές αφίες της ΓΥΣ και του ΟΚΧΕ προ του 1955 επί των οποίων μπορούν να εντοπισθούν τα εξεταζόμενα κτίρια και η έκθεση φωτοερμηνείας.

Link to comment
Share on other sites

και τι γίνεται συνάδελφοι με αυτά

που έκαψαν οι Γερμανοί και μπόρεσαν οι άνθρωποι μετά απο χρόνια να τα ξαναχτίσουν πάνω στα αποκαίδια?

με αυτά που κατεστράφησαν στον εμφύλιο και τα ξαναφτιάξαν μετά απο χρόνια?

με αυτά που δινόταν άδεια απο το αστυνομικό τμήμα στα πλαίσια του προγράμματος "στέγαση" που άρχισε το 1950

ποιός σας είπε ότι το 1955 υπήρχε ρεύμα σε όλους τους οικισμούς της χώρας?

καταλαβαίνουμε για ανθρώπους ποιάς ηλικίας αναφερόμαστε?

ποιός σας είπε ότι η διαδικασία έκδοσης οικοδομικής άδειας ήταν γνωστή για τους κατοίκους εκτός των μεγαλοπόλεων

ειλικρινά αυτοί όλοι υπάγονται στις καινούργιες ρυθμίσεις του 4014 επειδή έτσι αποφάσισαν κάποιοι που ούτε πήραν χαμπάρι τίποτε απο τα παραπάνω

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Θεοχάρη, ψάχνουν για έσοδα. Και μέσα στην αναμπουμπούλα τους αυτή, περιπτώσεις επι περιπτώσεων περνάνε στα δικά τους..."ψιλά".

Σίγουρα πολλοί συνέλληνες,συνάδελφοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν αυτό το "προ του 55", αλλά κάηκαν τα χλωρά μαζί με τα ξερά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά πιστεύετε ότι καλυπτόμαστε από τη βεβαίωση παλαιότητας του δημάρχου και από βεβαίωση ιδιοκτήτη για το έτος κατασκευής ή πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε έκθεση φωτοερμηνείας για να δώσουμε βεβαίωση για αποδοχή κληρονομιάς; (εννοείται ότι μιλάμε για την περίπτωση που δεν υπάρχουν συμβόλαια, ΔΕΗ κτλ)

 

Υπάρχει περίπτωση αργότερα η πολεοδομία να μη δέχεται τη βεβαίωση παλαιότητας του δήμου για να γίνει νομιμοποίηση περιγράμματος;

Edited by dim
Link to comment
Share on other sites

Ο Δήμαρχος σε τι στοιχεία στηρίχθηκε για να εκδώσει τέτοια βεβαίωση?

Γενικά εμένα τέτοιες βεβαιώσεις μου βρωμάνε, δεν ξέρω κατά πόσο αποτελούν ισχυρό στοιχείο...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι δε θέλω να γενικεύσω γιατί ίσως κάποιοι δήμαρχοι να έκαναν σωστά τη δουλειά τους, άλλα σε προσωπικό επίπεδο μιλώντας όσες βεβαιώσεις έτυχε να έχω δει ήταν πολύ "μαϊμουδες". Με φιλαράκι το κάθε δήμαρχο έπαιρναν την περιβόητη βεβαίωση παλαιότητας. Όσο αφορά για το πόσο τις δέχονταν, θα σας θυμίσω ότι η πολεοδομία, όταν χρειαζόσουν βεβαίωση για να την προσκομίσεις για ρευματοδότηση κτίσματος προ 55, έκανε (ή και κάνει ακόμα) αυτοψία με 2 υπαλλήλους στο ακίνητο.Τόσο σοβαρά την ελάμβανε υπόψη τη βεβαίωση του δημάρχου.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

για να δώσουμε βεβαίωση για αποδοχή κληρονομιάς;

Θέλει βεβαίωση η αποδοχή κληρονομιάς, από πότε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.